Վարդան Օսկանյանի նոր հայտի էությունը
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի քաղաքական լռությունն ընդհատվեց Ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկումներին ակտիվ ներգրավվելու և նոր կուսակցություն ստեղծելու մասին հայտարարությամբ:
Ակնհայտ է, որ սա սպասված հայտարարություն էր նախ և առաջ հանրության համար, քանզի լճացած, մարգինալացած ու քանդված վիճակում է գտնվում ամբողջ քաղաքական դաշտը՝ իշխանությունից մինչև ընդդիմություն, և կարիք կա նոր թարմ ուժի:
ՀՀԿ-ն ներսից բոլշևիկյան տարբերակով քանդում է Սերժ Սարգսյանը՝ հետագայում միահեծան իշխանություն ունենալու նպատակով, իսկ ընդդիմադիր դաշտն էլ այնքան լղոզված է, որ շարքային քաղաքացու համար դժվար է տարբերել թացը չորից:
Օսկանյանի հայտը դուրս է այս ամենից: Նոր ստեղծվելիք կուսակցությունը քաղաքականացնելու է ընտրական գործընթացը: Այո՛, թող զարմանալի չթվա նման ձևակերպումը, քանզի Բ26-ում փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի ընտրությունները դառնան ձևական և ոչ քաղաքական: Դա է պատճառը, որ քաղաքական դաշտի մի մասը ֆոտոսեսիայի ենթարկվեց, մյուս մասը՝ մարգինալացվեց, իսկ երրորդ մասը՝ գեղամյանական տարբերակով հաճախորդացվեց:
Նախկին արտգործնախարարի քաղաքական հայտարարությունները և մտադրությունները խառնում են քաղաքական դաշտի դասավորությունը, քանզի պայքարի մեջ է մտնում բոլոր առումներով ինքնաբավություն և ինքնուրույնություն ունեցող ուժ: Իսկ դա նշանակում է, որ 2017-ին հնարավորություն է ստեղծվում հանրային մոբիլիզացիայի և քաղաքական համախմբման միջոցով հասնելու արմատական ու դրական փոփոխությունների:
Ուշագրավն այն է, որ Օսկանյանը չի բացառում որևէ ուժի հետ գործակցությունն ընդհանուր նպատակի շուրջ: Իսկ ընդհանուր նպատակն այսօր հստակ է՝ թույլ չտալ ներկայումս վարվող ներքին ու արտաքին քաղաքականության վերարտադրություն: Ընդ որում՝ այդ նպատակին հասնելու կողմնակիցները շատ են հենց իշխանական համակարգում:
Բոլորն էլ հասկանում են, որ քաղաքական գերմենաշնորհային համակարգի դեպքում ստեղծվելու է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն», որի պայմաններում է՛լ ավելի է վատանալու բիզնես միջավայրը, մեծանալու է կապիտալի փախուստը, աճելու է աղքատությունը, և ավելանալու է արտագաղթը: Միջազգային ասպարեզում էլ Հայաստանը շարունակելու է սուբյեկտից օբյեկտի վերածման ուղղությունը, որի ցայտուն ապացույցը Սերժ Սարգսյանի արևելյան ոճի «շնորհակալություններն» են Վլադիմիր Վլադիմիրովիչին:
Եթե այս ամենը մնա ու դեռ մի բան էլ խորանա, ապա Հայաստանը կհայտնվի պարտքային փոսում, և կթուլանա մեր անվտանգության ու պաշտպանական համակարգը:
Այսօր և՛ հանրային լայն շրջանակները, և՛ իշխանության մեջ առկա առանձին սուբյեկտները, և՛ քաղաքական դաշտի առողջ ուժերը հասկանում են, որ այսպես շարունակել հնարավոր չէ, և պետք է փոխել իրավիճակը: Օսկանյանի հայտը հենց այդ փոփոխության կյանքի կոչմանն է միտված:
Սարգսյանին թվում է, թե նախորդ տարվա փետրվարյան հակասահմանադրական գործիքների կիրառման և դեկտեմբերի 6-ի «սահմանադրական» հեղաշրջման միջոցով ինքն իր ուզածին հասել է, սակայն կան ուժեր և մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն իրերի այս դրության հետ և իրենց անելիքն ունեն: Օսկանյանն իր հայտով ասում է՝ համաձայն չեմ, և պետք է փոխել այս պատկերը:
Դժվար չէ կռահել, թե ինչ թիմով ու ինչ գաղափարներով է նոր կուսակցությունը մտնելու պայքարի մեջ:
Դժվար չէ նաև հասկանալ, որ այդ թիմն իր գաղափարներն ու ծրագրերը կյանքի կոչելու համար հետևողական ու կազմակերպված ձևով կռիվ է տալու՝ համագործակցության ձեռք մեկնելով բոլոր այն սուբյեկտներին, ովքեր ձգտում են իրական փոփոխությունների:
Օսկանյանի քաղաքական հայտը հենց դրանով է հետաքրքիր, քանզի նա ոչ թե որպես անհատ է մտնում քաղաքական գործընթացների մեջ, այլ որպես թիմի ու գաղափարների ներկայացուցիչ:
Սերժ Սարգսյանը մշտապես ձգտել է քաղաքական պայքարը տեղափոխել կուլիսներ և, այսպես ասած, ապաքաղաքականացնել, քանզի նա իրեն այդ առումով է ուժեղ զգում: ՀՀԿ ղեկավարին, հետևաբար, պետք է բերել հրապարակային քաղաքական դաշտ և պարտադրել խաղի քաղաքական կանոններ: Նա այդ դաշտում շա՜տ թույլ է՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով:

Суть новой заявки Вардана Осканяна
Политическое молчание бывшего министра иностранных дел РА Вардана Осканяна прервалось заявлением об активном вовлечении в обсуждения по новому Избирательному кодексу и о создании новой партии.
Очевидно, что это было ожидаемым прежде всего со стороны общества заявлением, так как политическое поле – от власти до оппозиции – находится в состоянии застоя, маргинализации и опустошения, и имеется необходимость в новой свежей силе.
По большевистскому варианту РПА изнутри разваливает Серж Саргсян – с целью обладания впоследствии единоличной властью, а оппозиционное поле настолько размыто, что для рядового гражданина трудно отличить черное от белого.
Заявка Осканяна находится вне всего этого. Создаваемую партию политизирует избирательный процесс. Да, пусть подобная формулировка не покажется странной, так как на Баграмяна 26 пытаются сделать всё, чтобы выборы стали формальными и неполитическими. Именно поэтому одна часть политического поля была подвергнута фотосессии, другая – маргинализирована, а третья – клиентизирована по гегамяновскому варианту.
Политические заявления и намерения бывшего главы МИД мешают расклад политического поля, так как в борьбу входит во всех отношениях самодостаточная и обладающая самостоятельностью сила. А это означает, что в 2017 году создается возможность достичь коренных и позитивных изменений посредством общественной мобилизации и политической консолидации.
Примечательно то, что Осканян не исключает сотрудничества с какой-либо силой вокруг общих целей. Общей же на сегодня целью является недопущение воспроизводства проводимой сейчас внутренней и внешней политики. При этом сторонников достижения данной цели много как раз внутри самой власти.
Все понимают, что в случае сверхмонопольной политической системы будет создана «Экономика одного олигарха», в условиях которой еще более ухудшится бизнес-среда, ускорится бегство капитала, вырастет бедность и увеличится эмиграция. На международной же арене Армения продолжит курс на превращение из субъекта в объект, ярким проявлением которого являются восточные «благодарности» Сержа Саргсяна Владимиру Владимировичу.
Если всё это продолжится и усугубится, Армения окажется в долговой яме, а безопасность и оборонительная система ослабнут.
Сегодня и широкие слои общества, и присутствующие во власти отдельные субъекты, и здоровые силы политического поля понимают, что так продолжатся не может, и ситуацию нужно изменить. Заявка Осканяна направлена на реализацию как раз этого изменения.
Саргсяну кажется, что с применением в феврале прошлого года антиконституционных инструментов и осуществлением «конституционного» переворота 6 декабря он добился желаемого, но есть несогласные с таким положением вещей силы и люди, которые ставят собственные задачи. Своим заявлением Осканян выражает несогласие и констатирует необходимость изменения существующего положения дел.
Нетрудно догадаться, с какой командой и какими идеями новая партия войдет в борьбу.
Нетрудно также понять, что эта команда будет биться за реализацию своих идей и программ последовательно и организованно, протянув руку сотрудничества всем тем субъектам, которые стремятся к реальным изменениям.
Политическая заявка Осканяна интересна именно этим, потому что он входит в политические процессы не как индивид, а как представитель команды и определенных идей.
Серж Саргсян всегда стремился перевести политическую борьбу за кулисы и, так сказать, аполитизировать ее, поскольку именно здесь чувствует себя сильным. Следовательно, руководителя РПА нужно привести на публичное политическое поле, обязав ему политические правила игры. На этом поле он крайне слаб, со всеми вытекающими из этого последствиями.