Նոր Սահմանադրությամբ պայմանավորված անորոշության և անկայունության բաղադրիչն է՛լ ավելի է մեծանում Ընտրական նոր օրենսգրքով:
Սերժ Սարգսյանն առաջարկում է քողարկված ձևով մեծամասնական ընտրություններ՝ իր ազդեցության տակ գտնվող փողատերերին ու «թիմակիցներին» մղելով իրար միս ուտելու:
ՀՀԿ ղեկավարի պատկերացրած սցենարը հետևյալն է՝ «Մեծամասնական ընտրատարածքներում ներկայացնել ոչ թե մեկ մականունավորի կամ տեղական նշանակության Լիսկայի, այլ մի քանիսի, որպեսզի ամեն մեկն իր համար պայքարի, բայց բոլորը միասին ձայն բերեն իր գլխավորած ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակի համար ու աշխատեն անհայրենիք խունվեյբինների օգտին, այսինքն՝ բոլոր «թիմակիցներին» կռվացնել իրար դեմ ու հետո բոլորին «քցել»՝ վերջնարդյունքում նպատակ ունենալով «քցել» ամբողջ հանրությանը»:
Պարզ է, որ «թիմակից» կոչվածները էշ չեն, ու հասկանում են, որ իրենց ուզում են «քցել»՝ հետագայում մեկ մարդու իշխանություն ձևավորելու և բոլորից սեփականությունը խլելու նպատակով: Դե, իսկ հանրության լայն շերտերը չեն ընդունել, չեն ընդունում և չեն ընդունելու Սերժ Սարգսյանին: Վերջինս գիտի այդ մասին ու դրա համար էլ փորձում է խուճուճ ճանապարհ ընտրել: Ճանապարհ, որն իր համար էլ է վտանգավոր:
Սարգսյանն առաջարկում է մի բան, ըստ որի՝ միայն իր տեղը պետք է երաշխավորված լինի, իսկ մյուսները պետք է ապրեն պոտենցիալ «քցվողի» կարգավիճակով: Հասկանալի է, որ պոտենցիալ «քցվողներն» այս ամենը շատ լավ հասկանում են, և դեռ հայտնի չէ, թե ով ում է «քցելու» 2017-ին: Էլ չասած 2018-ին, երբ Սերժ Սարգսյանը կկորցնի իր այսօրվա լիազորությունները և կդառնա ընդամենը կուսակցական գործիչ:
Մի խոսքով, Սարգսյանն իր համար անորոշ ու անկայուն վիճակը փորձում է վերապրոյեկտել ամբողջ քաղաքական դաշտի ու, մասնավորապես, ՀՀԿ-ի վրա: Նրա թիրախում բոլորն են, այդ թվում՝ «թիմակիցները», քանզի «Մեկ օլիգարխի տնտեսությունն» այլ բան չի ենթադրում: Պատահական չէ, որ Հովիկ Աբրահամյանի, Սեյրան Օհանյանի, Վլադիմիր Գասպարյանի, Գագիկ Խաչատրյանի, Գագիկ Բեգլարյանի ու մյուսների դեմ Բ26-ին կցված «անկախ» լրատվամիջոցները կատաղի քարոզարշավ են սկսել:
Հետաքրքրական է, որ «անկախ» մամուլը պարբերաբար խոսում է պետական կառավարման համակարգի սերնդափոխությունից, բայց «մոռանում» է այդ սերնդափոխվողների մեջ նշել Սերժ Սարգսյանին: Ուզում են այդպիսով ցույց տալ, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանը լավն է («Lragir.am»-ն արդեն սկսել է էժանագին հնդկական կինոների սցենարներ ներկայացնել «Սերժ Սարգսյանը լացել է...» թեմայով), բայց շրջապատված է վատ կադրերով, և եթե այդ կադրերի փոխարեն գան ուրիշները, ապա ամեն ինչ լավ կլինի: Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ ...
Սերժ Սարգսյանն ուզում է հայկական թուրքմենբաշի դառնալ, բայց որպեսզի այդ ամենին տա ժամանակակից տեսք, իրեն շրջապատում է անցյալ ու սեփական դիմագիծ չունեցող երիտբոլշևիկներով:
Վարդան Օսկանյանի քաղաքական ակտիվացումն, ի դեպ, լրջորեն փոխում է իրավիճակը և Բ26-ում մեծացնում անորոշությունն ու անկայունությունը: Բայց դա արդեն իրենց խնդիրն է:
Պարզ է, որ Հայաստանին քաղաքական սերնդափոխություն է պետք և նոր դեմքեր պետական կառավարման համակարգում, բայց դա հնարավոր չէ իրականացնել սուլթանատի պայմաններում: Ժամանակակից կառավարման համակարգը պահանջում է նաև ժամանակակից մտածողությամբ և արևմտյան (համամարդկային) արժեքների իրական կրող առաջնորդ՝ իր թիմով, այլ ոչ թե ցերեկները եվրաասոցացվող, գիշերները ԵՏՄ-ացվող, իսկ հանգստյան օրերին «Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն վարող մարդ, ով անորոշ ու անկայուն պատկերացումներ ունի ներքին ու արտաքին քաղաքական հարցերում և միայն խիստ որոշակի հակվածություն իշխանական աթոռի և փողի նկատմամբ:
Անորոշություն և անկայունություն – 3

Обусловленная новой Конституцией составляющая неопределенности и нестабильности еще более возрастает с новым Избирательным кодексом.
Серж Саргсян предлагает завуалированные мажоритарные выборы, подталкивая находящихся под его влиянием богачей и «соратников» на борьбу друг с другом.
Представляемый руководителем РПА сценарий следующий: выдвинуть на мажоритарных округах не одного, а несколько носителей прозвищ или лисок местного значения, чтобы каждый боролся за себя, но все вместе приносили голоса возглавляемому им пропорциональному списку РПА и работали на лишенных родины хунвейбинов, то есть натравить друг на друга всех «соратников», а затем «кинуть» их, имея окончательной целью «кинуть» всё общество.
Понятно, что так называемые «соратники» не идиоты, и осознают, что их хотят «кинуть» с целью формирования впоследствии единоличной власти и отъема собственности у всех. Широкие же слои общества как не принимали, так и не принимают Сержа Саргсяна. Последнему об этом известно, поэтому он пытается пойти запутанным путем. Путем, который опасен также для него самого.
Саргсян предлагает нечто, согласно которому гарантировано будет лишь его место, а остальные должны жить в статусе потенциально «кидаемых». Понятно, что последние это прекрасно понимают, и еще не понятно, кто кого «кинет» в 2017 году. Не говоря уже о 2018-ом, когда Серж Саргсян потеряет свои сегодняшние полномочия и станет всего лишь партийным деятелем.
Словом, Саргсян пытается спроецировать неопределенную и нестабильную для себя ситуацию на всё политическое поле и, в частности, РПА. Его мишенью являются все, в том числе «соратники», поскольку «Экономика одного олигарха» ничего иного не предполагает. Неслучайно, что закрепленные за президентским дворцом «независимые» СМИ развернули яростную агиткампанию против Овика Абрамяна, Сейрана Оганяна, Владимира Гаспаряна, Гагика Хачатряна, Гагика Бегларяна и остальных.
Примечательно, что «независимая» пресса периодически говорит о смене поколений в системе госуправления, но «забывает» указать в числе сменяемых Сержа Саргсяна. Тем самым она хочет показать, что Серж Саргсян якобы хорош (сайт «Lragir.am» уже начал преподносить напоминающие дешевые индийские фильмы сценарии на тему «Серж Саргсян заплакал…»), но окружен плохими кадрами, и если вместо них придут другие, всё встанет на свои места. Ай-ай-ай…
Серж Саргсян хочет стать армянским туркменбаши, но чтобы придать всему этому современный облик, окружает себя лишенными прошлого и собственных черт младобольшевиками.
Кстати, активизация Вардана Осканяна серьезно меняет ситуацию, наращивая неопределенность и нестабильность. Но это уже их проблема.
Понятно, что Армении нужны политическая смена поколений и новые лица в системе государственного управления, что невозможно в условиях султаната. Современная система правления требует также являющегося реальным носителем современного мышления и западных (общечеловеческих) ценностей лидера со своей командой, а не евроассоциирующегося днем, евразирующегося ночью и ведущего «футбольную» дипломатию по выходным человека, который обладает неопределенными и нестабильными представлениями во внутри- и внешнеполитических вопросах и строго определенной склонностью к властному креслу и деньгам.
Неопределенность и нестабильность – 3