Քաղաքական դասավորությունը խառնվում է
Սերժ Սարգսյանը «սահմանադրական» հեղաշրջման առաջին փուլը՝ հանրաքվեի կեղծումը, իրականացրեց, բայց վախենում է, որ չի կարողանալու կյանքի կոչել հանրությանն ու «թիմակիցներին» «քցելու» միջոցով «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն» ձևավորելու և «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ծրագիրը:
Նա մտահոգված է, որ կարող են անկանխատեսելի զարգացումներ լինել հատկապես 2018-ից հետո, երբ կավարտվեն իր այսօրվա լիազորություններն, ու ինքը կդառնա ընդամենը ՀՀԿ-ական:
«Սահմանադրական» հեղաշրջումն ու թարս բուսնելու «խասիաթ» ունեցող խիարը
Եթե հիմա իշխանական բուրգի տարբեր ներկայացուցիչներն են կախված Սերժ Սարգսյանից, քանզի նա ուժեղ լիազորություններ ունի գործող Սահմանադրությամբ, ապա նոր Սահմանադրության պայմաններում Սերժ Սարգսյանն է կախված լինելու ՀՀԿ-ից և ընդհանրապես մեկ տարի հետո ԱԺ-ում ձևավորվելիք քաղաքական փոխդասավորությունից: Իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀԿ ղեկավարի համար գալիս են անորոշության ժամանակներ:
Նոր Սահմանադրությունն այնպիսին է, որ անկայունություն և անորոշություն է ընդհանրացնելու ամեն օր ու ամեն ժամ:
Սարգսյանն այս ամենը շատ լավ հասկանում է: Դա է պատճառը, որ նա ՀՅԴ-ին ներգրավեց կոալիցիոն իշխանություն, որպեսզի գոնե տեսականորեն ապահովագրվի հետագա անկանխատեսելի զարգացումներից:
«Վերջի բոլշևիկն», իհարկե, լավ գիտի, որ ՀՅԴ-ի հավատարմության վրա հույս դնելը միամտություն է, բայց այս պահին այլընտրանք չունի:
ՀՅԴ-ում շատ լավ ֆիքսել են Սարգսյանի թույլ դիրքը և պահանջել են առավելագույնը: Ու թեև դաշնակցական Ռուստամյանը նվաստացրեց Սարգսյանին՝ վարկաբեկված համարելով գործող իշխանությանը, այդուհանդերձ, Սարգսյանը Հրանտ Մարգարյանին տվեց այն, ինչ ուզում էր ՀՅԴ-ի փաստացի ղեկավարը:
ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը և դրան նախորդած իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Սարգսյանը լավ կյանքից չէ, որ գնում է այդ քայլին:
ՀՅԴ-ն էլ լավ կյանքից չէ, որ գնաց նման քայլի, որի վարկանշային բացասական հետևանքների մասին անգամ դաշնակցականներն են խոսում:
Դա երկու մարդու՝ քաղաքական իրավիճակով պարտադրված գործարք էր, որոնցից երկուսն էլ հրաժարվելու են առաջին իսկ առիթի ու հնարավորության դեպքում:
Երկու ահը մահ է, երեքը՝ դաժան մահ
Սարգսյանը վախենում է հանրությունից (այս պահի դրությամբ՝ նա կարողացել է կազմալուծել ընդդիմադիր դաշտը, բայց դա բան չի փոխել. ապացույցը հանրաքվեի «ոչ»-ն է) ու ՀՀԿ-ի ազդեցիկ շրջանակներից: Նաև՝ փոփոխությունների հայտ ներկայացնող, հանրային մոբիլիզացիա ապահովելու ունակ, քաղաքական համախմբում քարոզող և ինքնուրույն քաղաքական ուժի կամ շարժման ի հայտ գալուց:
Եթե հանրության հարցերը Սարգսյանը համոզված է, որ ներկայիս քաղաքական դասավորության պայմաններում կլուծի ընտրակեղծիքների միջոցով, ապա ՀՀԿ-ի և բիզնես վերնախավի հարցը բարդ է: Է՛լ ավելի բարդ է ինքնուրույն նոր քաղաքական սուբյեկտի առկայությամբ հանրությանը հաղթելը:
Սարգսյանը մի կողմից ուզում է ՀՀԿ-ի միջոցով միանձնյա իշխանություն ունենալ, մյուս կողմից էլ ձգտում է նեոբոլշևիկյան տարբերակով «քցել» իր «թիմակիցներին» ու հաստատել արևելյան տիպի սուլթանատ՝ քողածածկվելով «Հակաօլիգարխիստի» կեղծ իմիջով:
Հիստերիայի պատճառը
«Վերջի բոլշևիկը» «սահմանադրական» հեղաշրջման միջոցով փորձում է ՀՀ քաղաքացուն դարձնել քաղաքականության օբյեկտ, զրկել նրան անհրաժեշտության դեպքում հրապարակ դուրս գալու իրավունքից, փակել քաղաքականությունն իր կաբինետի շրջանակներում, ախոռի վերածել քաղաքական դաշտը, խորհրդարանը դարձնել առևտրային կենտրոն և ցմահ իշխել՝ իշխանությունը դարձնելով ժառանգական:
Նա, միևնույն ժամանակ, վախենում է, որ չի կարողանալու: Իսկ վախենում է, քանզի գիտի, թե ինչեր է արել:
Սարգսյանը հիմա ամենալավն է զգում, որ ժամանակն իր դեմ է աշխատում: Այդ իսկ պատճառով էլ շտապում է և ներիշխանական մինի հեղաշրջումներ փորձում կազմակերպել ու իր քարոզչամեքենայով տարատեսակ «մուտիլովկաներ» տարածել՝ ձգտելով պառակտում մտցնել իշխող բուրգի ներսում՝ «Բոլորի պատերազմը բոլորի դեմ» տարբերակով:
Նա գնել է «ընդդիմությանը», գնել է «քաղաքացիականներին», գնել է «անկախ» մամուլին, գնել է մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ բարիկադի հակառակ կողմում գտնվողներից ոմանց, սակայն գլխավոր հակառակորդը՝ հանրության ճնշող մեծամասնությունը, դեռ պահպանում է դիմադրության և փոփոխությունների հասնելու ռեսուրսը: Այդ ռեսուրսի դրսևորումներից մեկն էլ Վարդան Օսկանյանի քաղաքական հայտն էր: Դա է պատճառը, որ Բ26-ը հիստերիկ ձևով արձագանքեց նախկին արտգործնախարարի հայտին, քանզի դրանով քաղաքական գործընթացները տեղափոխվում են Սերժի կաբինետից դեպի հրապարակային դաշտ:
Օսկանյանը դուրս է Սարգսյանի պատկերացրած իշխանություն-ընդդիմություն կառավարելի տիրույթից, քանզի իր որոշումներն ու քայլերը չի համաձայնեցնում ՀՀԿ ղեկավարի հետ: Հենց դա էլ հունից հանում է «Վերջի բոլշևիկին», ով ընդդիմադիր դաշտում տեսնում է նիկոլատիպ ծաղրածուների և «լուսավոր հաճախորդների», որոնք «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» պայմաններում պետք է «ինստիտուցիոնալ և արևմտամետ ընդդիմության» դեր կատարեն՝ նպաստելով մահմեդական երկրներին ներհատուկ գերմենաշնորհային տնտեսաքաղաքական համակարգի ձևավորմանը:
Ակնհայտ է, որ Օսկանյանի քաղաքական հայտից հետո խառնվում են բոլոր դասավորությունները, և առաջանում է նոր դասավորման հնարավորություն, որի պայմաններում արդեն անիմաստ է դառնում անգամ ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության համաձայնագիրը, քանզի այն հանգստության որևէ երաշխիք չի կարող տալ Սերժ Սարգսյանին:
Օսկանյանի հայտը հանրությանը կրկին քաղաքական սուբյեկտ դարձնելու նպատակ ունի: Իսկ դա նշանակում է, որ փոզմիշ են լինում բազմաթիվ «խիտռի պլաններ»:
Մնացած առումներով ամեն ինչ ցույց կտան քրտնաջան աշխատանքը, առաջնորդների վարքագիծը, թիմային կառավարումն ու համագործակցության լայն դաշտի ապահովման գործընթացը:

Мешающийся политический расклад
Серж Саргсян реализовал первый этап «конституционного» переворота, сфальсифицировав референдум, но боится, что не сможет провернуть план по формированию «прочного парламентского большинства» посредством «кидалова» общества и своих «соратников», и построить в итоге «Экономику одного олигарха».
Он опасается непредвиденных развитий в особенности после 2018 года, когда истечет срок его полномочий, и он станет всего лишь членом РПА.
«Конституционный» переворот и склонный взрастать неправильно огурец
Если сейчас различные представители властной пирамиды находятся в зависимости от Сержа Саргсяна, поскольку он обладает в рамках действующей Конституции серьезными полномочиями, то в условиях нового Основного закона Серж Саргсян сам будет зависеть от РПА и политической конфигурации в целом, которая сформируется в НС через год. А это означает, что для руководителя РПА настает этап неопределенности.
Новая Конституция такова, что нестабильность и неопределенность будут генерироваться ежедневно и ежечасно.
Саргсян всё это прекрасно понимает. Поэтому он и привлек АРФД в коалиционное правление, чтобы хотя бы теоретически застраховать себя от последующих непрогнозируемых развитий.
Конечно же, «Последний большевик» прекрасно знает, что упование на преданность АРФД как минимум наивно, но на данный момент не имеет альтернативы.
В АРФД прекрасно уловили слабую позицию Саргсяна, и потребовали по максимуму. И хотя дашнакцакан Рустамян унизил Саргсяна, назвав действующую власть дискредитированной, тем не менее, Саргсян дал Гранту Маргаряну то, чего хотел фактический руководитель АРФД.
Подписание соглашения о сотрудничестве РПА-АРФД и предшествовавшие ему развития показали, что Саргсян идет на данный шаг не от хорошей жизни.
АРФД тоже вынужденно пошла на шаг, негативные последствия которого признают даже сами дашнакцаканы.
Это была продиктованная политической обстановкой сделка двух людей, от которой оба откажутся при первом же удобном случае.
У страха глаза велики
Саргсян боится общества (на данный момент ему удалось развалить оппозиционное поле, но это ничего не изменило, и высказанное на референдуме «нет» тому доказательство) и влиятельных кругов РПА. А также появления подающих заявку на изменения, способных обеспечить общественную мобилизацию, агитирующих за политическую консолидацию и самостоятельных политических сил или движений.
Если Саргсян уверен, что справиться с обществом в условия нынешнего политического расклада сможет посредством фальсификации выборов, то решить вопросы РПА и бизнес-элиты намного сложнее. Куда сложнее победить общество в условиях наличия нового самостоятельного политического субъекта.
С одной стороны Саргсян хочет заполучить при помощи РПА единоличную власть, а с другой – стремится по-необольшевистски «кинуть» своих «соратников» и утвердить султанат восточного типа, прикрывшись имиджем «антиолигархиста».
Причина истерики
Посредством «конституционного» переворота «Последний большевик» пытается превратить гражданина РА в объект политики, лишить его возможности выйти на площадь в случае необходимости, ограничить политику рамками своего кабинета, обратить политическое поле в стойло, сделать парламент торговым центром и пожизненно править, превратив власть в наследственную.
Одновременно он боится, что не сможет. Боится, потому что знает, что натворил.
Саргсян сейчас лучше всех чувствует, что время работает против него. Поэтому и спешит, пытаясь организовать необольшевистский мини-переворот и распространить через свой агитпроп различные «мутиловки», чтобы внести раскол во властную пирамиду – по варианту «Война всех против всех».
Он купил «оппозицию», «гражданственников», «независимую» прессу, часть находившихся в ходе событий 1 марта по противоположную сторону баррикад людей, но главный его соперник – подавляющее большинство общества – пока продолжает сохранять ресурс сопротивления и достижения изменений. Одним из проявлений данного ресурса стала политическая заявка Вардана Осканяна. Потому из президентского дворца так нервно и отреагировали на заявку бывшего министра иностранных дел, что ею политические процессы переносятся из кабинета Сержа Саргсяна на публичное поле.
Осканян находится вне представляемой Саргсяном управляемой сферы власть-оппозиция, поскольку не согласовывает свои решения и шаги с руководителем РПА. Это и выводит из себя «Последнего большевика», который видит на оппозиционном поле одних николоподобных клоунов и «светлых клиентов власти», которые в условиях «Экономики одного олигарха» должны исполнять роль «институциональной и прозападной оппозиции», способствуя формированию характерной для мусульманских стран сверхмонопольной экономико-политической системы.
Очевидно, что после политической заявки Осканяна мешаются все расклады и появляется возможность для формирования нового, в условиях которого бессмысленным становится в том числе соглашение о сотрудничестве между РПА и АРФД, так как оно будет не в силах дать Сержу Саргсяну гарантий спокойствия.
Заявка Осканяна преследует цель возвращения обществу статуса политического субъект. А это означает, что насмарку идет множество «хитрых» планов.
В остальном всё будет зависеть от кропотливой работы, поведения лидеров, командного управления и процесса обеспечения широкого сотрудничества.