Կժպտա՞ արդյոք Սասուն Միքայելյանը
Սահմանադրական հանրաքվեն կեղծ օրակարգ համարող Նիկոլ Փաշինյանը Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունները համարում է իրական օրակարգ և մասնակցում դրանց: Նա դարձել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կոչված կուսակցության ներկայացուցիչ և Հրազդանի քաղաքապետի թեկնածու դարձած Սասուն Միքայելյանի շտաբի պետը: Այն Սասուն Միքայելյանի, ով Սերժ Սարգսյանին համարում է իր մարտական ընկերը և այդ ընկերությունը վեր համարում բոլոր տիպի հարաբերություններից ու գաղափարներից:
Նիկոլի «սկզբունքայնությունը»
Ուշագրավ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի մեկ այլ թիմակից Խաչատուր Սուքիասյանն էլ է դրական խոսքեր շռայլում ՀՀԿ ղեկավարի հասցեին:
Այս պատմության մեջ առավել ուշագրավն էլ այն է, որ սույն գործիչները 2008-ին ամենաթունդ ձևով պայքարել են Սերժ Սարգսյանի դեմ: Մեկը ֆինանսավորել է հակասերժական պայքարը, իսկ մյուսն ապահովել Ազատության հրապարակում գիշերողների ներկայությունն ու ընդհանրապես ակտիվորեն ներգրավվել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմ:
Մարտի 1-ով ավարտված հետընտրական զարգացումներից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ամենաթունդ բառապաշարով էր արտահայտվում դրա կազմակերպիչների, իրագործողների և ընդհանրապես Սերժ Սարգսյանի իշխանության հետ շփվողների հասցեին: Նա համարում է, որ կա բարիկադի երկու կողմ, բայց, արի ու տես, որ Ս. Միքայելյանն ու Խ. Սուքիասյանը քծնում են Սերժ Սարգսյանին, բայց Նիկոլը դա չի նկատում: Փոխարենը՝ հաճույքով ժողգործիքություն է անում Վարդան Օսկանյանի դեմ:
Նիկոլի ու Սասունի հին «հաշիվ-ապրանքագրերը»
Տեղին է հիշեցնելը, որ երբ Սասունն ու Նիկոլը կալանավայրում էին, անգամ ընդդիմադիր շրջանակներում տեսակետ կար, որ այս երկուսին ՀՀԿ ղեկավարն, այսպես ասած, բարոյական առումով բերդում երկար պահելու իրավունք ունի, քանզի նրանք մարդկայնորեն սխալ են իրենց պահել:
Բանն այն է, որ 2008-ի նախագահական ընտրությունների նախաշեմին Սասուն Միքայելյանը շտաբ էր բացել և սատարում էր Սերժ Սարգսյանին: Դա Հրազդանում զարմանք չէր առաջացրել, քանզի բոլորն էլ գիտեին, որ Միքայելյանին միշտ Սարգսյանն աջակցել է տեղական նշանակության իշխանիկ դառնալու հարցում: Միքայելյանն էլ այն ժամանակ իշխող թիմի անդամ էր:
Տեր-Պետրոսյանի մուտքը, սակայն, Միքայելյանին ենթադրել տվեց, որ կարող է տեղի ունենալ իշխանափոխություն, և նա անմիջապես փոխեց իր ճամբարը: Դրանից հետո ՀՀԿ ղեկավարի համար բացված շտաբը վերածվեց Տեր-Պետրոսյանին աջակցող շտաբի: Սասունը փոխեց պլակատներն ու պատին կախված նկարները և դարձավ թունդ հակասերժական (այդ փուլում որևէ մարտական ընկերության մասին խոսք անգամ չկար):
Սասունի վարքագիծը շատ ցավոտ ընդունեց Սարգսյանը ոչ միայն ճամբարափոխության, այլև այն բանի համար, որ Սասունը, ըստ որոշ տեղեկությունների, ՀՀԿ ղեկավարին աջակցող շտաբը տերպետրոսյանական շտաբի էր վերածել ՀՀԿ ղեկավարի փողերով:
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանին, ապա Սարգսյանը սրան ևս «ճշտով» պատժելու իրավունք ուներ, քանզի 2007-ի խորհրդարանական ընտրություններին Նիկոլի գլխավորած «Իմպիչմենտ» դաշինքը (այդ միավորը 1 տոկոսի չափ ձայն էր հավաքել) գեղամյանական տարբերակով գործում էր Սերժ Սարգսյանի շահերի տիրույթում՝ բնականաբար, ոչ առանց վերջինիս հովանավորության (այդ դաշինքի մաս կազմող հիմնական դեմքերն այսօր այս կամ այն կարգավիճակով շարունակում են ծառայություններ մատուցել Սերժ Սարգսյանին. դրանցից են Նիկոլ Փաշինյանը, Պետրոս Մակեյանը, Աղասի Ենոքյանը և այլք):
Սարգսյանը Նիկոլին պատրաստում էր 2008-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ դաշնակցականների ու ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի դեմ «ընդդիմադիր» դիրքերից աշխատելու համար, սակայն ՀՀ առաջին նախագահի քաղաքական վերադարձն իրավիճակ փոխեց, և այդ փոխված իրավիճակում Նիկոլը թռավ Սերժի «տակից» ու հայտնվեց Տեր-Պետրոսյանի ճամբարում՝ կատարելով հեղափոխության «դիջեյի» դերը: Բնականաբար, Սերժը Նիկոլին դրանից հետո անհատապես պատժելու շարժառիթ ունեցավ և պատժեց:
Ի դեպ, Նիկոլին ու Սասունին ամենավերջինը բերդից բաց թողեց Սերժ Սարգսյանը, այն էլ՝ քաղաքական իրավիճակից ելնելով և այս երկուսին նախապես «երկխոսացնելով»: Պատահական չէ, որ ազատության մեջ հայտնվելուց հետո սրանք գործել են բացառապես Սերժ Սարգսյանի շահերի տիրույթում՝ ընդդիմության ընդդիմություն աշխատելով: Պարզապես տարբերությունն այն է, որ Նիկոլը՝ որպես «շուստրի գեղցի», Սասունի պես չի հայտարարում, որ Սերժն իր մարտական կամ չգիտեմինչական ընկերն է:
Նիկոլը գեղամյանական «շկոլայի» ներկայացուցիչ է և գիտի, որ ձևականորեն պետք է պահել «թունդ ընդդիմադիր» բառապաշարը, որ գոնե մի քանի հոգու հնարավոր լինի համոզել, որ թունդ ես, որպեսզի հաճախորդաց շուկայում գինդ բարձր լինի:
Սասունը Նիկոլի հավեսն ու ունակությունները չունի: Նա «քյասար» մարդ է: Ուզում է քաղաքապետ դառնալ և պատրաստ է առանց ձևականությունների հայտարարել, որ կրկին իրեն համարում է Սարգսյանի թիմակից (Միքայելյանը բերդից դուրս գալուց հետո բացատրում էր, որ ինքը 2008-ին ոչ թե Սերժ Սարգսյանի դեմ է դուրս եկալ, այլ նրա շրջապատի, օրինակ՝ Էդուարդ Շարմազանովի): Մի խոսքով ...
Հրազդանում տեղի ունեցող «ինստիտուցիոնալ» խաղը
Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններում Սասունն առաջարկում է «Որ ժպտաս, Հրազդա՛ն» կարգախոսը, բայց ժպտալու հարցը նախ և առաջ իրեն ու ՔՊ-ին է վերաբերում:
Բանն այն է, որ Հրազդանում ոչ միայն ու ոչ այնքան Սասուն Միքայելյանի աշխատանքի տեղավորման, այլև ապագա քաղաքական փոխդասավորության հարցն է լուծվում:
Իշխանության նեոբոլշևիկյան մտածողության թևն ուզում է ապագա խորհրդարանում որպես գեղամյանական տիպի ընդդիմության դերում տեսնել Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագրին» ու լուսավոր հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանի «Լուսավոր Հայաստանին» (ի դեպ, Սասուն Միքայելյանի թեկնածությունը, երջանիկ պատահականությամբ, պաշտպանում է նաև «Լուսավոր Հայաստանը». Արամ Սարգսյանի «Հանրապետությունն» էլ, Սասունին պաշտպանելով, կողքից ուզում է նույնպես իշխանություններին հիշեցնել իր մասին, որպեսզի Արմեն Աշոտյանն իր մյուս հոդվածում «Հանրապետություն» կուսակցության մասին էլ լավ-լավ բաներ գրի ու տեղ հատկացնի մանդատացու հաճախորդների բանակում): Իշխանության այդ թևն ուզում է Սասունին Հրազդանի քաղաքապետ դարձնել, որպեսզի Նիկոլը կարողանա իր «ինստիտուցիոնալ» նաղլն առաջ տանել, թե բա՝ տեսա՞ք, որ ասում էի՝ ճիշտն ինստիտուցիոնալն է:
Իշխանությունները նիկոլենց չեն կարող ՀՅԴ-ի պես լծակներ տալ, քանզի կքանդվի Նիկոլի նախագիծը: Դրա համար էլ ուզում են «ընտրովիության» տարբերակով լծակներ տալ ՔՊ-ին, քանզի գիտեն, որ Նիկոլը Գեղամյան է ֆունկցիոնալ առումով, բայց վերջինիս պես չի կարող ընտրազանգված հավաքել սեփական ուժերով:
Ընտրաձայների հավաքման կարողությունների առումով Նիկոլն ավելի շուտ Արշակ Սադոյանին է նման, ում թամաշաները հաճույքով լսում էր պլեբսը, բայց քվե չէր տալիս:
Իշխանության մյուս թևի կարծիքով նիկոլենց պետք է պահել իշխանության տիրույթում, բայց դիշովկի կարգավիճակում, ինչը նշանակում է, որ Սասուն Միքայելյանին ՀՀԿ-ն չպետք է օգնի, որպեսզի նա Հրազդանի քաղաքապետ դառնա:
Թե որ թևի տեսակետն, ի վերջո, կյանքի կկոչվի, կերևա ընտրության արդյունքներից:
Եթե Սասունը պարտվի, ապա կփլուզվի ՔՊ-ի այն հայտնի թեզը, թե իրենք ժողովրդին պարտության չեն տանելու:
Իսկ եթե Սասունը քաղաքապետ դառնա, կնշանակի՝ սպասվող քաղաքական զարգացումներում Սերժ Սարգսյանի համար վերահսկելի ընդդիմություն ունենալն այնքան կարևոր նշանակություն ունի, որ նա հանձնում է Հրազդանն իր հաճախորդներին, որպեսզի վերջիններս ընտրակեծիքի ռեսուրս ունենան և առաջիկա ԱԺ ընտրություններում հնարավորություն ստանան հինգ տոկոսը հաղթահարելու համար:
Նկատենք, որ թե՛ հաղթանակի, թե՛ պարտության դեպքում ՔՊ-ում չեն կարող ժպտալ, քանզի Նիկոլի հաճախորդությունն այնքան բացահայտ է դարձել, որ նույնիսկ ՀՀԿ-ական գործարար Սամվել Ալեքսանյանն է հումորներ անում այդ թեմայով: Թեև անձամբ Սասունին դա չի հետաքրքրում: Նա ուզում է գործի ընդունվել: Ու եթե դառնա քաղաքապետ, ապա կժպտա: Այլ հարց է, որ հրազդանցին, ամեն դեպքում, չի կարող ժպտալու առիթ ունենալ այս շոուից:

Улыбнется ли Сасун Микаэлян?
Считающий конституционный референдум псевдоповесткой Никол Пашинян рассматривает выборы мэра города Раздан как реальный процесс, и принимает в нем участие. Он стал представителем называемой «Гражданский договор» партии и главой штаба кандидата в градоначальники Сасуна Микаэляна. Того самого Микаэляна, который считает Сержа Саргсяна своим боевым товарищем и ставит эту дружбу выше всяких отношений и идей.
«Принципиальность» Никола
Заметим, что другой член команды Никола Пашиняна – Хачатур Сукиасян – тоже не жалеет хороших слов в адрес руководителя РПА.
Наиболее примечательным в этой истории является то, что данные деятели в 2008 году яростнее всех боролись с Сержем Саргсяном. Один финансировал антисержевскую борьбу, а другой обеспечивал присутствие на площади Свободы круглосуточно митингующих и был активно вовлечен в команду Левона Тер-Петросяна.
После завершившихся «1 марта» поствыборных развитий Никол Пашинян в наиболее радикальной риторике высказывался об организаторах и исполнителях этих событий, а также сотрудничающих с властью Сержа Саргсяна. Он считал, что есть две стороны баррикад, но, как выясняется, С.Микаэлян и Х.Сукиасян заискивают перед Сержем Саргсяном, но Никол этого не замечает. Зато он занят «барабанством» против Вардана Осканяна.
Старые «счет-фактуры» Никола и Сасуна
Уместно напомнить, что когда Сасун и Никол арестовывались, даже в оппозиционных кругах было мнение, что у руководителя РПА есть, так сказать, моральное право удерживать этих двоих за решеткой как можно дольше, поскольку они по-человечески повели себя неправильно.
Дело в том, что в преддверии президентских выборов 2008 года Сасун Микаэлян открыл штаб и поддерживал Сержа Саргсяна. В Раздане это никого не удивило, так как все знали, что Саргсян всегда поддерживал Микаэляна в его стремлении стать князьком местного значения. В то время Микаэлян был членов команды власти.
Однако возвращение Тер-Петросяна дало Микаэляну повод предположить, что может произойти смена власти, и он сразу же сменил свой лагерь. Затем открывшийся для руководителя штаб превратился в поддерживающий Тер-Петросяна офис. Сасун заменил плакаты и развешенные на стенах портреты, и стал ярым антисержевцем (на данном этапе о боевом товариществе речи не шло).
Саргсян воспринял поведение Сасуна крайне болезненно не только из-за перебежничества, но и потому, что последний, по некоторой информации, превратил саргсяновский предвыборный штаб в тер-петросяновский на деньги руководителя РПА.
Что касается Никола Пашиняна, то Саргсян его тоже имел право наказать, так сказать, «по понятиям», поскольку возглавляемый Николом на парламентских выборах 2007 года альянс «Импичмент» (это объединение набрало порядка 1 процента голосов) по-гегамяновски действовал в сфере интересов Сержа Саргсяна, естественно, не без поддержки последнего (представлявшие данный альянс основные лица в том или ином статусе продолжают преподносить услуги Сержу Саргсяну – это Никол Пашинян, Петрос Макеян, Агаси Енокян и др.).
Саргсян готовил Никола к работе с «оппозиционных» позиций против дашнакцаканов и председателя «Оринац еркир» Артура Багдасаряна на президентских выборах 2008 года, но возвращение первого президента РА смешало все карты, и в новой ситуации Никол «соскочил» с Сержа и оказался в лагере Тер-Петросяна, исполнив роль «ди-джея» революции. Естественно, после этого Серж получил личный мотив для наказания Никола, что и сделал.
Кстати, Серж Саргсян выпустил Никола и Сасуна из тюрьмы позже всех, к тому же исходя из политической обстановки и после предварительной их «диалогизации». Неслучайно, что после выхода на свободу они действовали исключительно в сфере интересов Сержа Саргсяна, работая оппонентами оппозиции. Просто разница в том, что Никол, как «шустрая деревенщина», не заявляет подобно Сасуну, что Серж – его боевой или еще какой-то там товарищ.
Никол – представитель школы Гегамяна, и ему известно, что чисто формально нужно сохранять яро оппозиционную риторику, чтобы хотя бы несколько людей было убеждено в его «яростности» – для поддержания своей высокой цены на клиентском рынке.
Охоты и возможностей Никола у Сасуна нет. Он – «лобовой» человек. Он хочет стать мэром, и готов в открытую заявить, что снова считает себя соратником Саргсяна (после выхода из тюрьмы Микаэлян объяснял, что в 2008 году он был не против Сержа Саргсяна, а его окружения, например, Эдуарда Шармазанова). Словом…
«Институциональное» заигрывание в Раздане
На выборах мэра Раздана Сасун предлагает лозунг «Чтобы ты улыбался, Раздан!», но составляющая улыбки касается прежде всего его самого и «Гражданского договора».
Дело в том, что в Раздане решается вопрос не только и не столько устраивания Сасуна Микаэляна на работу, сколько будущего политического расклада.
Необольшевистское крыло власти хочет видеть в будущем парламенте в качестве оппозиции гегамяновского типа «Гражданский договор» Никола Пашиняна и «Светлую Армению» просветленного клиента власти Эдмона Марукяна (кстати, кандидатуру Сасуна Микаэляна, по счастливому совпадению, поддерживает также «Светлая Армения», а «Республика» Арама Саркисяна, высказываясь в его поддержку, хочет напомнить о себе властям, чтобы Армен Ашотян в своей следующей статье написал о них что-нибудь хорошее, уделив им место в подмандатной армии клиентов). Это крыло власти хочет сделать Сасуна мэром Раздана, чтобы Никол мог продвигать свой «институциональный» лейтмотив, мол, видите, я же говорил, что правильным будет институциональное.
Власти не могли дать николовцам рычагов наподобие тем, что предоставили АРФД, так как развалится бы весь проект Никола. Поэтому и хотят выделить ГД рычаги по «выборному» варианту, так как знают, что Никол – Гегамян в функциональном плане, но не способен собрать электорат собственными силами.
В плане возможностей набора голосов Никол скорее смахивает на Аршака Садояна, чьи шоу плебс слушал с удовольствием, но за которого не голосовал.
По мнению другого крыла власти, николовцев нужно держать во властной орбите, но в статусе дешевок, что означает, что помогать Сасуну Микаэляну в вопросе становления мэром Раздана РПА не должна.
Мнение какого крыла в итоге преобладает, станет ясно в результате выборов.
Если Сасун проиграет, то будет опровергнут тот известный тезис ГД, что они народ к поражению не ведут.
Если же Сасун стане мэром, будет означать, что в ожидающихся политических развитиях обладание подконтрольной оппозицией для Сержа Саргсяна имеет настолько важное значение, что он сдает Раздан своим клиентам, дабы последние получили ресурс фальсификации голосов и имели на предстоящих парламентских выборах шанс преодоления 5-процентного проходного барьера.
Заметим, что в случае как победы, так и поражения повода улыбаться в ГД не будет, так как клиентство Никола стало настолько очевидным, что даже бизнесмен от РПА Самвел Алексанян подкалывает его на эту тему. Хотя лично Сасуна это не особо интересует. Он хочет устроиться на работу. И если станет мэром, то будет улыбаться. Другой вопрос, что сами разданцы повода для улыбок от этого шоу не получат при любом раскладе.