Իրանի պաշտպանության նախարարը դատապարտե՞լ է
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մաեդյարովն ընդունել է ԻԻՀ պաշտպանության նախարար Ահմեդ Վահիդի գլխավորած պատվիրակությանը։
Մամեդյարովն ընդգծել է Իրանի և Ադրբեջանի միջև առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակը, տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների շրջանակի ընդլայնումը, լայն հնարավորության առկայությունը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Իրանի պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, թե Ադրբեջանն Իրանի համար եղբայրական երկիր է, դատարապարտել է ադրբեջանական տարածքների «գրավումը» և հույս է հայտնել, որ շուտով փախստականներն ու բռնի տեղահանվածները կվերադառնան իրենց բնակավայր։
Է. Մամեդյարովն իր հյուրին տեղեկացրել է նաև ԼՂ-ի խնդրի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացի մասին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող և տարածաշրջանային այլ հարցեր ևս։

МИД Азербайджана: «Министр обороны Ирана осудил ''оккупацию’’ азербайджанских земель»
11 сентября министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров принял прибывшую в Баку с двухдневным рабочим визитом делегацию Исламской Республики Иран, возглавляемую министром обороны Ирана Ахмедом Вахиди.
Как сообщает «REGNUM» со ссылкой на пресс-службу МИД Азербайджана, Мамедъяров, отметив высокий уровень политических отношений между Азербайджаном и Ираном, выразил намерение способствовать поднятию до этой планки и экономических взаимоотношений. Азербайджанский министр информировал гостя о переговорах по урегулированию Карабахского конфликта.
В свою очередь, согласно источнику, глава минобороны Ирана, заявив, что «Азербайджан - братское Ирану государство, осудил ''оккупацию'' азербайджанских земель и сказал, что надеется на скорое возвращение беженцев и вынужденных переселенцев на места их прежнего проживания».
Стороны также обменялись мнениями по ряду других взаимно важных двусторонних и региональных проблем.