Նավթի և գազի պաշարներով Իրանը աշխարհում երկրորդն է
Իրանի նավթի նախարար Մասուդ Միրքազեմին հայտարարել է, որ երկրի նավթի ուսումնասիրված պաշարները նախկին 138 մլրդ-ից հասել են 150,3 մլրդ-ի բարելի։ Այս ցուցանիշով Իրանը, Սաուդյան Արաբիայից հետո, կրկին աշխարհում հայտնվել է երկրորդ տեղում։ Բնական գազի պաշարներով Իրանը, Ռուսաստանից հետո, ևս աշխարհում երկրորդն է։

Иран занимает второе место в мире по запасам нефти и газа
Министр нефти Ирана Масуд Мирказеми заявил, что разведанные запасы нефти в стране увеличились с прежних 138 до 150,3 млрд. баррелей, что позволило Ирану вновь выйти по этому показателю на второе место в мире после Саудовской Аравии. По запасам природного газа Иран занимает второе место в мире после России.