«Pink Floyd»–ի նախկին բաս–կիթառահարը հրեական իրավապաշտպաններին զիջումներ է արել
Ինչպես հաղորդում է «New Musical Express»-ը, «Pink Floyd»-ի նախկին բաս-կիթառահար Ռոջեր Ուոթերսը զիջումներ է արել է հրեական իրավապաշտպաններին,ովքեր նրան մեղադրում էին հակասեմականության համար։
Սեպտեմբերի վերջերին «Լիգա ընդդեմ զրպարտանքի» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարել է, թե իր նախորդ մենահամերգներին՝ հիմնված 1979թ. «PInk Floyd »-ի «The Wall» ալբոմի ծրագրի վրա, Ուոթերսը հրեաների համար վիրավորական տեսաշար է օգտագործել։ Մասնավորապես «Goodbye Blue Sky» երգի կատարման ժամանակ էկրաններին ցուցադրվում էին Դավթի աստղի տեսքով և դոլարի նշանով ռումբեր նետող ինքնաթիռներ։
Իրավապաշտպանները համարել են, որ տվյալ տեսաշարը սխալ կարծրատիպ է ձևավորում, թե հրեաները փող շատ են սիրում։ Ի պատասխան՝ Ուոթերսը խնդրել է այս տեսարաններում չփնտրել թաքնված իմաստ, ինչը այնտեղ բացակայում է։ Այդուհանդերձ, Նյու-Յորքում հոկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած իր համերգի ժամանակ երաժիշտը այնուամենայնիվ փոփոխություններ էր մտցրել «Goodbye Blue Sky» տեսաշարում՝ դոլարի նշանը փոխարինելով «Mercedes»-ի նշանով։

Бывший басист «Pink Floyd» пошел на уступки еврейским правозащитникам
Как сообщает «New Musical Express», бывший басист «Pink Floyd» Роджер Уотерс пошел на уступки еврейским правозащитникам, обвинившим музыканта в антисемитизме.
В конце сентября правозащитная организация «Антидиффамационная лига» заявила, что на своих нынешних сольных концертах, основанных на программе альбома «Pink Floyd» 1979 года «The Wall», Уотерс использует оскорбительный для евреев видеоряд. В частности, во время исполнения песни «Goodbye Blue Sky» на экраны мониторов проецировались изображения самолетов, сбрасывающих бомбы в виде звезды Давида и знака доллара.
Правозащитники посчитали, что данный видеоряд эксплуатирует ошибочный стереотип о том, что евреи очень любят деньги. Сам Уотерс в ответ попросил не искать в этих изображениях скрытый смысл, которого там не было и нет. Однако в ходе своего последнего концерта 6 октября в «Мэдисон Сквер Гардене» в Нью-Йорке музыкант все же внес корректировку в видеоряд «Goodbye Blue Sky», заменив знак доллара на эмблему компании «Mercedes».