Դ. Ադբաշյան. «Նրանք, ովքեր ոչնչացրել են ավիացիան, համարվում են հանցագործներ»
Երկիրը, որը չունի իր ավիացիան, չի կարող համարվել անկախ պետություն: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Հանրային խորհրդի ավիացիայի ենթահանձնաժողովի նախագահ, «Ազգային ավիացիոն միավորում» ՀԿ նախագահ Դմիտրի Ադբաշյանը:
-90-ականների սկզբին մենք ունեինք տասնյակ սեփական ինքնաթիռներ, մոտ 60 սեփական հայ օդաչու: Ո՞ւր են հիմա այս հայ օդաչուները: Ամբողջ աշխարհով մեկ թռչում են: Որոշների բախտը բերել է. թռչում են «Aeroflot» ընկերությունում, ռուսական «S7» ավիաընկերությունում: Մյուսները՝ Ղազախստանում, Աֆրիկայում և այլ երկրներում,-ասել է նա:
Ըստ Աթբաշյանի՝ մենք աշխարհի միակ երկիրն ենք, որը չունի հայրենական ավիացիա և օդային օրենսգիրք:
-Եթե մեր Սահմանադրությունում նշված է, որ մենք համարվում ենք անկախ պետություն, իսկ ավիացիա չկա, ուրեմն նրանք, ովքեր ոչնչացրել են ավիացիան, համարվում են հանցագործներ: Նրանք խախտել են Սահմանադրությունը և պետք է պատժվեն:
«Vesti.am»-ի հարցին՝ ովքե՞ր են ոչնչացրել մեր ավիացիան, Ադբաշյանը պատասխանել է.
-Դուք ինձանից լավ գիտեք:
Դիտարկմանը, թե դա հատուկ նպատակո՞վ է արվել, Հանրային խորհրդի ավիացիոն ենթահանձնաժողովի նախագահն ասել է.
-Հարցեր կան, որ ես չեմ հասկանում: Մարդիկ կան, որ ծնվել են ինչ-որ բան ստեղծելու, իսկ կան մարդիկ, ովքեր ծնվել են այդ արվածը վաճառելու և հարստանալու համար:

Д. Атбашьян: «Те, кто уничтожили авиацию, считаются преступниками»
Страна, у которой нет своей авиации, не может считаться независимой. Такое мнение выразил во время встречи с журналистами председатель подкомиссии по вопросам авиации при Общественном совете Армении Дмитрий Атбашьян.
«В начале 90-х годов у нас были десятки собственных самолетов и около 60 пилотов. Где сейчас эти армянские пилоты? Летают по всему миру. Некоторым из них повезло – летают на самолетах «Аэрофлота» или «S7». Остальные – в Казахстане, странах Африки и других странах», – сказал он.
По словам Атбашьяна, Армения является одной из немногих стран, у которой нет своей авиации и авиационного кодекса.
«Если в нашей Конституции указано, что мы являемся независимым государством, но авиации нет, то те, кто уничтожили авиацию, считаются преступниками. Они нарушили Конституцию и должны быть наказаны», — заявил он.
На просьбу «Vesti.am» назвать тех, кто уничтожил нашу авиацию, Атбашьян сказал, что мы знаем это лучше него.
На вопрос о том, было ли это сделано преднамеренно, председатель подкомиссии по вопросам авиации при Общественном совете заявил:
«Некоторые вещи я и сам не понимаю. Есть люди, которые родились, чтобы создать что-то, а есть те, кто родился, чтобы продать созданное до них и разбогатеть на этом».