Հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից երկու հայ զինծառայող է վիրավորվել
Ապրիլի 17-ի՝ լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը մնացել է նույնը: Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 50 անգամ: Հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 մմ-ոց ականանետ (3 արկ):
Կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածության խախտման արդյունքում արձանագրվել է երկու միջադեպ: Հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից հրազենային վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 1991թ. ծնված Էրիկ Բորիսի Մաթևոսյանը և 1996թ. ծնված Ազատ Տիգրանի Բարսամյանը:
Բացի կրակային միջոցների կիրառումից՝ ադրբեջանական կողմը 01:00-ի սահմաններում արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ ձեռնարկել է շուրջ 20 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձ, որը ղարաբաղյան ուժերի կողմից ժամանակին հայտնաբերվել և հետ է շպրտվել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և վերահսկել օպերատիվ իրավիճակը:

В результате обстрела со стороны противника два солдата АО НКР получили ранения
В ночь с 17-го на 18-го апреля апреля оперативная ситуация на линии соприкосновения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и ВС Азербайджана не изменилась. Как сообщает пресс-служба МО НКР, вдоль всей передовойлинии противник из разнокалиберного стрелкового оружия свыше 50 раз нарушил устную договоренность о прекращении огня. В северо-восточном направлении (Мартакерт) противник применил также 82-мм миномет (3 снаряда).
В результате нарушения устной договоренности о прекращении огня было зафиксировано два инцидента. В результате произведенных со стороны противника выстрелов по размещенным в северном направлении армянским боевым позицим, огнестрельные ранения получили два солдата Армии обороны НКР – Матевосян Эрик Борисович /1991г.р./ и Барсамян Азат Тигранович /1996г.р./.
Кроме применения стрелкового оружия, азербайджанская сторона в 01:00 на восточном участке границы (Акна) предприняла попытку диверсионно-разведывательного проникновения, которая вовремя была примечена карабахскими силами,в результате чего азербайджанская диверсионная группа, состоявшая из 20 человек, была отброшена на исходные позиции.
Передовые подразделения АО продолжили уверенно выполнять поставленные перед ними боевые задачи вдоль всей линии соприкосновения и контролировать оперативную ситуацию.