Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Մայիսի 10-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Նախարար Նալբանդյանը դեսպան Զալբերին ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը, դրա հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված ջանքերը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշեց, որ հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի, և Եվրոպական միությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների շուրջ։ Այս առումով նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը, 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով՝ այդ քայլերը համապատասխան պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը շարունակելու համար:
Հայաստանի արտգործնախարարը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, դրանց իրավական հիմքի շուրջ բանակցություններին:

Карабахский конфликт не имеет военного решения – Герберт Залбер
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризису в Грузии Герберта Залбера, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр представил спецпредставителю ЕС нанесенный широкомасштабной агрессией Азербайджана против Арцаха ущерб переговорному процессу, а также направленные на преодоление последствий агрессии усилия.
Залбер отметил, что конфликт не имеет военного решения, и ЕС содействует усилиям МГ ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта.
Собеседники обменялись мнениями относительно возможности возобновления процесса переговоров. С этой точки зрения министр Налбандян подчеркнул, что на данном этапе возможны встречи только для определения путей исключения повторения апрельских событий, выполнения требований бессрочных соглашений от 1994-1995гг., внедрения механизма расследования инцидентов. По словам министра, эти шаги создадут соответствующие условия для продолжения переговоров.
Министр и спрепредставитель ЕС коснулись отношений ЕС-Армения, переговоров вокруг правовых основ этих отношений.