Կախարդված տեղապտույտից դուրս գալու անհրաժեշտությունը
Հետանկախական շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում արմատավորված քաղաքական խաղի կանոնները տեղավորվում են «Ամեն ինչ կամ ոչինչ» սկզբունքի մեջ։ Պատճառն այն է, որ սեփականությունը լեգիտիմ չէ, իսկ բիզնեսով զբաղվող իշխանությունը հանդիսանում է տնտեսության հիմնական տնօրինողը, և պատրաստ չէ հանձնել իր դիրքերը։ Հետևաբար՝ «Մահ կամ իշխանություն» կարգախոսով առաջնորդվող վարչակարգերը դառնում են արմատական՝ ծնելով արմատական ընդդիմություն։ Իսկ արմատական է հռչակվում այն ընդդիմությունը, որին ընտրողների մեծամասնությունը ընկալում է որպես գործիք իշխանություններին պատժելու և սեփականության վերաբաշխում իրականացնելու նպատակով։
Ճիշտ է, քաղաքական ակտիվության փուլում՝ ընտրությունների ժամանակ (հատկապես՝ նախագահական), իշխանության համար մղվող պայքարի մեջ մտած մրցակիցները ծրագրեր ու գաղափարներ են առաջարկում, բայց մարդկանց մեծամասնությունը ոչ թե պոզիտիվ, այլ նեգատիվ մոտիվացիաներով է էլեկտորալ վարքագիծ դրսևորում։ «Սև»-«սպիտակ» հակամարտությունը տվյալ դեպքում ամենաընկալելին է դառնում և սկսվում է...
Հատուկ ընդգծեմ, որ 1991-ի նախագահական ընտրություններն այս մոդելի մեջ չպետք է դիտարկել, քանի որ այն ժամանակ ոչ թե նախագահ էր ընտրվում, այլ ժողովուրդն ամրագրում էր Ղարաբաղյան շարժման հաղթանակը, իսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այդ շարժման խորհրդանիշներից էր։ Բացի այդ՝ 1991-ին դեռ սեփականաշնորհումը չէր սկսվել ու ՀՀ քաղաքացիները տնտեսական առումով «սոցռեալիզմի» մեջ էին։ Ընտրություններն այդ պարագայում չէին կարող անցնել սեփականության և, հետևաբար, իշխանության ոչ լեգիտիմության դեմ պայքարի սցենարով։ Ընդհակառակը՝ շատերը մտածում էին, թե պետական սեփականությունը հավասարապես բաժանվելու է ժողովրդին, և ջերմուկ ու մոլիբդեն ծախելով երջանիկ ապրելու ենք։
Ընտրակեղծիքներն ու դիմացինի համար զրոյական արդյունքով խաղի կանոնները ներդրվեցին սեփականաշնորհման գործընթացից հետո, և քաղաքական պայքարն արդեն տեղափոխվեց բախման տիրույթ։ Առաջին ընտրակեղծիքները համապետական մակարդակով տեղի ունեցան 1995-ի խորհրդարանականի ժամանակ։ Հընթացս կեղծվեց նաև սահմանադրական հանրաքվեն։
Կապիտալի նախնական կուտակման մոլուցքով տառապողներն ամեն գնով ձգտում էին պահել իշխանությունը, իսկ դա հնարավոր էր միայն ընտրակեղծիքներով, քանի որ վարչակազմի հիմնական կարգախոս դարձած «իշխանություն-փող-իշխանություն» բանաձևը չէր ընդունվում սոցիալական զրկանքների տակ կքած ընտրողների մեծամասնության կողմից։
Ելնելով այս ամենից՝ դեմագոգիայի դասական նմուշ կարելի է համարել հոկտեմբերի 15-ի հանրահավաքում Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությունը, թե հնարավոր չէ Հայաստանի 1000 ամենահարուստների ցանկում նշել իր վարչակազմը ներկայացնող անձանցից որևէ մեկին։
Նախ նկատենք, որ Տեր-Պետրոսյանի վարչակազմի ամենավստահելի և ընդունելի մարդկանցից մեկը եղել է Սերժ Սարգսյանը, ում այսօրվա փողոցային «ընդդիմախոսը» 90-ականների սկզբում դարձրեց Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար, իսկ այնուհետև նրան վստահեց ՀՀ բոլոր ուժային կառույցների ղեկավարումը։ Ավելացնեմ նաև, որ բոլոր այն մարդկանց անունները, որոնք հնչեցվեցին «թրջված» հանրահավաքում, մեծ հաշվով, ներկայացնում են Տեր-Պետրոսյանի վարչակազմի մի մասը։ Այնպես որ, անմեղ հրեշտակ ձևանալը միայն քմծիծաղ կարող է առաջացնել։ Իսկ նրանք, ովքեր այսօր իշխանության մեջ չեն, բայց հանդիսանում են լևոնական վարչակազմի անդամներից՝ նույնպես ընդգրկված չեն սոցիալապես անապահովների «Փարոս» ծրագրում. Վանո Սիրադեղյանին աղքատ մարդ չես համարի, Վազգեն Սարգսյանին էլ։ Դե իսկ Թելման Տեր-Պետրոսյանը գործարար պատգամավորների շարքին էր դասվում, ում անվան հետ էր կապվում Պարսկաստան արտահանվող մետաղի ջարդոնի բիզնեսը, և այն ժամանակ իրականացվող տարատեսակ տնտեսական գործարքները։
Փաստորեն, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կառավարման տարիներին կար երեք խոշոր կլան՝ Վանոյինը, Վազգեն Սարգսյանինը կամ, ինչպես ընդունված էր ասել՝ Արարատյանը և Թելման Տեր–Պետրոսյանինը, ովքեր առանձին ոլորտներ էին տնօրինում, բայց մեկ ընդհանուր համակարգի բաղկացուցիչ մասերն էին ու ապահովում էին իշխանության «սև» դրամարկղի միջոցով իրականացվող շարժը։
Տերպետրոսյանական ավազակապետությունն ուներ նաև զինված բանդաներ, որոնք զբաղվում էին ռեկետով, ահաբեկչությամբ և սպանություններով։ Դրանցից էր, օրինակ, Արմեն Տեր–Սահակյանի խումբը։
Կային նաև վարչակազմի առանձին գործիչներ, ովքեր կոնկրետ ոլորտների վրա ազդեցություն ունեին։ Մասնավորապես՝ բենզինի ներկրմամբ հիմնականում զբաղվում էր լևոնական վարչակարգի ներկայացուցիչ «Հայնավթամթերքի» Վահագն Գրիգորյանը, ում տանիքի դերում ԱԺ նախկին խոսնակ Բաբկեն Արարքցյանն էր։ Արարքցյանը բենզինի շուկայում իր ուրույն հետաքրքրությունները հետապնդող Վազգեն Սարգսյանի հետ նույնիսկ շահերի բախում ունեցավ, ինչը ԱԺ նախագահի մոտ արտահայտվեց Վազգենի ներկայացրած ուսանողներին բանակ տանելու օրինագծի դեմ հանդես գալու ձևով։
Վազգեն-Բաբիկ հրապարակային հակամարտությունը հայ ժողովրդին մատուցվեց որպես կրթության մասին օրենքում փոփոխությունների շուրջ ծավալվող պայքար այն ժամանակների «բոբո» Վազգեն Սարգսյանի և ակադեմիական շրջանակները ներկայացնող Արարքցյանի միջև, սակայն դա իրականում տնտեսական շահերի պայքար էր։ Այդ ընթացքում Արարքցյանը հասցրեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալ ու մի քանի օր աշխատանքի չներկայանալ։ Բախումը բավական լուրջ էր և օրինագծի քվեարկությունը ցույց տվեց, որ Վ. Սարգսյանն ավելի ազդեցիկ է խորհրդարանում, քան խոսնակը։
Տեր-Պետրոսյանի ոչ ֆորմալ արբիտրաժություն անելուց հետո Արարքցյանը հրաժարվեց իր հրաժարականի դիմումից ու եկավ բազմեց ԱԺ նախագահությունում, իսկ Գրիգորյան Վահագը շարունակեց կուռացիա անել բենզինի ոլորտը, որը հետագայում՝ 1998-ի իշխանափոխությունից հետո, վերաձևման ենթարկվեց ու 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի դեպքերից հետո վերջնականապես անցավ Սերժ Սարգսյանի շրջապատը ներկայացնող Միխայիլ Բաղդասարովին։ Հիմա Բաղդասարովն այդ շուկայում համեստ մասնակցություն ունի։ Եկել է «Ֆլեշի» ժամանակը, բայց դա այլ խոսակցության թեմա է։ Անցնենք առաջ։
Տեր-Պետրոսյանի կառավարման տարիներին նրա ուղղակի և անուղղակի աջակցությամբ մտադրություն կար գործարարներից կազմված կուսակցություն ստեղծել, որը, բնականաբար, պետք է ղեկավարեր Տեր-Պետրոսյանի եղբայր Թելմանը։ Գործարար և արդյունաբերող շրջանակներին կամաց-կամաց հավաքում էին Թելման Տեր-Պետրոսյանի տակ, և միայն վերջինիս մահը կիսատ թողեց այդ ծրագրերն ու այդ ոլորտում վերադասավորումներ սկսվեցին։
Ավելացնեմ նաև այն, որ Լ. Տեր-Պետրոսյանի մյուս եղբայրը՝ Պետրոսը, ըստ այն օրերի մամուլի հրապարակումների, շինարարական բիզնեսում էր աչքի ընկնում, և շինարարական պետպատվերներն ու տենդերներն առանց նրա գրեթե չէին կայանում։
Ի դեպ, Լ. Տեր-Պետրոսյանի հովանավորչական գործունեությունը դրսևորվում էր նույնիսկ այնպիսի ոլորտներում ինչպիսին ֆուտբոլն է։ Հակոբ Տեր-Պետրոսյանը, ով Լևոնի եղբորորդին էր, 90-ականների կեսերին հանդես էր գալիս ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականում։ Հակոբը վատ ֆուտբոլիստ չէր, բայց հավաքականում խաղալու մակարդակ ակնհայտորեն չուներ, սակայն քանի որ նա երկրի նախագահի զարմիկն էր, ուստի ...
Սա էլ ձեզ այն ժամանակվա «անկաշառ», կոռուպցիայից զերծ ու «հրեշտակ» վարչակարգի ներքին խոհանոցում տիրող բարքերի մասին՝ չհաշված Արմենթելի վաճառքի գործարքը, որն իրականացրել էր Լ. Տեր-Պետրոսյանի կաբինետի անդամ ու իր մանկության ընկեր Պողպատյանը։ Այնպես որ՝ Լ. Տեր-Պետրոսյանը ճշմարտություններ է ասում իշխանությունների կոռումպացվածության մասով, բայց դրանք ընտրովի ճշմարտություններ են և կոնյունկտուրային բնույթ են կրում, քանի որ ՀԱԿ առաջնորդը «մոռանում» է, որ իր օրոք նույնպես սերտաճած էին բիզնեսն ու իշխանությունը, պարզապես Տեր-Պետրոսյանի տեսակն այնպիսին է, որ նա, ասենք, Սերժ Սարգսյանի պես անձամբ չի մխրճվում տարատեսակ գործարքների մեջ, ու մականունավորների հետ ժամերով «պերերիվ» չի անում իր աշխատանքային սենյակում, կամ ազարտային խաղերի հետ սեր չունի։ Բայց դրանք ձևական տարբերություններ են, քանի որ բովանդակային առումով երկուսի օրոք էլ ավազակապետություն է եղել ու կա։
Այո՛, այս իշխանությունները թաղված են կոռուպցիայի մեջ, բայց ասել, թե այդ ամենը ձևավորվել է Տեր-Պետրոսյանի պաշտոնանկությունից հետո՝ նշանակում է հիմարի տեղ դնել բոլոր նրանց, ում հիշողությունը մթագնել է, կամ էլ զբաղվել ինքնախաբեությամբ։
Եթե Տեր–Պետրոսյանը որոշել է իշխանությունների ժողովրդից թալանածը վերադարձնել ժողովրդին, ապա թող սկսի իր կառավարման շրջանի թալանչիներից ու նոր միայն գա այսօրվա թալանչիներին, ովքեր իր ժամանակների սկսնակ ու աչքերն անկուշտ թալանչիներն էին, բայց, գալով իշխանության, տեղը հանեցին ու գերազանցեցին իրենց ուսուցիչներին։
Ե՛վ Տեր-Պետրոսյանի, և՛ Քոչարյանի, և՛ Սարգսյանի օրոք եղել է ու կա կոռուպցիա՝ սկսած քաղաքականից մինչև տնտեսականը, բայց փաստն այն է, որ դրա հիմքերը դրվել են և իրավական հնարավորությունները ստեղծվել են ՀՀ առաջին նախագահի օրոք և 1995-ին «ընդունված» սահմանադրության օգնությամբ։
Սերժ Սարգսյանն այժմ ուզում է գերկենտրոնացված դարձնել կոռուպցիան, ինչը նրան տարբերում է Քոչարյանից ու Տեր-Պետրոսյանից։ Տեր-Պետրոսյանի օրոք իշխանական թիմը մի քանի մարդ էր ներկայացնում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյան, Վանո Սիրադեղյան, Վազգեն Սարգսյան, Թելման Տեր–Պետրոսյան, Բաբկեն Արարքցյան, Գագիկ Ջհանգիրյան, Սերժ Սարգսյան, Տեր-Պետրոսյանի թիկանզորի պետ Ռոմեն Ղազարյան (գեներալ Բուդո) և այլք։
Քոչարյանի օրոք խոսվում էր իր, Սերժ Սարգսյանի, Արմեն Գևորգյանի, Աղվան Հովսեփյանի, Գրիշա Սարկիսյանի որպես ազդեցությունների կենտրոնների մասին։ Քոչարյանը ոչ ֆորմալ արբիտրն էր։ Եթե նույնիսկ վերցնենք, որ անկախ նշված անձանց ազդեցությունից՝ միևնույն է իշխանությունն այդ տարիներին ընկալվում էր ի դեմս Քոչարյան-Սարգսյան զույգի, ապա դա երկյակի կառավարում էր, իսկ այժմ իշխանություն ասելով հասկանում ենք միայն Սերժ Սարգսյանին։ Ըստ այդմ՝ Հայաստանում հիմա բացարձակ միապետական իշխանություն կա, որի շուրջը նազիր-վեզիրական ինստիտուտ է գործում։
Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանն էլ, Տեր–Պետրոսյանի պես, իր եղբայրներին ուշադրությունից դուրս չի թողնում, սակայն որոշումների ընդունման առումով ու ազդեցության կենտրոն լինելու մասով ՀՀ գործող նախագահը «հպարտ» միայնության մեջ է և նույնիսկ ամենահարազատների հետ չի ուզում կիսվել իր այդ իշխանությամբ։ Փաստորեն, ագահությունը չափ ու սահման չունի։
Սարգսյանը չի վստահում մարդկանց այն պարզ պատճառով, որ ինքն է ուրիշներին մշտապես դավաճանել ու մտածում է, թե դա հատուկ է բոլոր մարդկանց։ Սկզբում նա Տեր–Պետրոսյանի «ամենահավատարիմ» մարդկանցից էր, բայց 1998–ին հայտնվեց հակառակ ճամբարում, ինչով շշմեցրել էր իրեն պահած ու փայփայած ՀՀ առաջին նախագահին։ Հետո եկավ Վազգեն Սարգսյանին «հավատարիմ» լինելու ժամանակը։ 1999–ի հոկտեմբորի 27–ից հետո արդեն նա Ռոբերտ Քոչարյանի «հավատարիմն» էր, իսկ 2008–ից հետո ինքներդ կարող եք դատել, թե ինչպես է իրեն պահում Սերժ Սարգսյանը Ռ. Քոչարյանի հանդեպ. «ընդդիմադիր» լրատվամիջոցները «զակազը–զակազի» հետևից են ստանում նախագահական պալատից։
Սերժ Սարգսյանի կողքին չկա այնպիսի մեկը, ով կընկալվեր որպես հավասարազոր ուժ կամ ազդեցության կենտրոն, ինչպիսին, օրինակ, ինքն էր Քոչարյանի օրոք։ Սարգսյանը պարզապես վախենում է իր նման մեկին պահել, քանի որ գիտի իր արածների մասին, ու չի վստահում ոչ մեկին։ Դա է պատճառը, որ տնտեսական շահ հետապնդող ու կուլիսային հիմնական գործերի մեջ Սարգսյանը ներգրավում է բացառապես իր ընտանիքի անդամներին ու բարեկամներին, իսկ խոշոր բիզնեսի սեփականության վերաբաշխման գործում գործիքի դերում ընտրել է Տիգրան Սարգսյանին, ով չունի ԱԺ-ի մեծամասնության աջակցությունը, և դրանով հանդերձ կամակատար է ու ցանկալի անձ Ս. Սարգսյանի համար։ Ասել է թե՝ կլանաօլիգարխիկ համակարգն այժմ դրսևորվում է ամենավուլգար ձևով և հասել է իր փտածության բարձրակետին, որին հետևելու է փլուզումը։ Պարզապես պետք է այնպես անել, որ մեկ մարդու կլանի փլուզումը չբերի երկրի փլուզմանը։
Կրկնեմ. այս ամենը հետևանք է լևոնական կառավարման շրջանի։ Եթե նախկինում գործած այս մեղքերը չեն ընդունվում Տեր-Պետրոսյանի կողմից և հրապարակավ ներեղություն չի խնդրվում գործած «ղալաթների» մասով, ապա կոռուպցիայի մասին ՀԱԿ առաջնորդի բարձրաձայնումները միայն բառեր են, բառեր, բառեր...

О необходимости выйти из заколдованного круга
Правила политической игры, укоренившиеся в Республике Армения в период после обретения независимости, умещаются в принцип «Всё или ничего». Причина этого в том, что собственность нелегитимна, а занимающаяся бизнесом власть является основным  управляющим экономикой и не готова сдать свои позиции. Следовательно, режимы, руководствующиеся лозунгами «Смерть или власть», становятся радикальными, порождая радикальную оппозицию. А радикальной провозглашается та оппозиция, которую большинство избирателей воспринимает в качестве инструмента для наказания властей и проведения передела собственности.
Правда, на этапе политической активности, во время выборов (особенно, президентских), вошедшие в борьбу за власть соперники предлагали различные программы и идеи, но большинство людей проявило электоральную активность не позитивными, а негативными мотивациями. Противостояние «черного» и «белого» в данном случае становится самым воспринимаемым и начинается...
Особо подчеркну, что президентские выборы 1991г. не нужно рассматривать в этой модели, поскольку тогда народ не президента выбирал, а закреплял победу Карабахского движения. Левон Тер-Петросян же был одним из символов этого движения. Кроме того, в 1991г, приватизация еще не началась и в экономическом плане граждане РА пребывали еще в «соцреализме». В данном случае, выборы не могли пройти по сценарию борьбы против нелегитимной собственности, а, следовательно, такой же власти. Напротив, многие думали, что государственная собственность будет равномерно разделена среди народа, а, продавая джермук и молибден, мы будем жить припеваючи.
Фальсификация выборов и правила игры, при которых оппоненту гарантирован нулевой результат, были внедрены после процесса приватизации, и политическая борьба переместилась в поле конфликта. Первая фальсификация выборов на общегосударственном уровне произошла во время парламентских выборов 1995г. Заодно был сфальсифицирован и конституционный референдум.
Жаждущие удержать первоначально накопленный капитал - любой ценой стремились удержать власть, а это было возможно лишь путем фальсификации выборов, поскольку формула «власть-деньги-власть», ставшая основным лозунгом режима, не воспринималась большинством электората, сгорбленным под тяжестью социальных проблем.
Учитывая всё это, классическим образцом демагогии можно считать заявление Тер-Петросяна во время митинга 15-го октября, согласно которому, в списке 1000 самых богатых людей Армении невозможно указать  кого-либо из его администрации.
Прежде всего, отметим, что одним из самых надежных и близких людей Тер-Петросяна был Серж Саргсян, которого сегодняшний уличный «оппозиционер» в начале 90-х помог стать министром обороны Карабаха, а затем доверил ему руководство всеми силовыми структурами РА. Добавлю также, что имена всех тех людей, которые были озвучены на «дождливом» митинге, по большому счету, представляют часть администрации Тер-Петросяна. Так что, прикидывание невинным ангелом может вызвать лишь усмешку. А те, кто сегодня не во власти, но являлись членами левоновской администрации, тоже не вовлечены в программу для социально необеспеченных слоев населения «Парос»: Вано Сирадегяна бедным не назовешь, Вазгена Саркисяна тоже. Ну а Тельмана Тер-Петросяна причисляли к рядам депутатов-бизнесменнов, с чьим именем связывали бизнес по экспорту металлолома в Иран и различные экономические сделки.
Фактически, в годы президентства Левона Тер-Петросяна было три крупных клана: клан Вано, клан Вазгена Саркисяна или, как было принято говорить, Араратский, и клан Тельмана Тер-Петросяна, которые курировали отдельные сферы, но являлись составными частями одной общей системы и обеспечивали движение, осуществляемое за счет «черной» кассы.
У тер-петросяновской «бандократии» были и свои вооруженные банды, которые занимались рэкетом, терроризмом и убийствами. К таким относилась, например, группа Армена Тер-Саакяна.
Были и отдельные представители режима, которые имели влияние на отдельные сферы. В частности, импортом бензина в основном занимался представитель левоновского режима, глава «Армнефтепродукт» Ваагн Григорян, в роли «крыши» которого выступал экс-спикер НС Бабкен Араркцян. Однажды, у Араркцяна произошел конфликт интересов с Вазгеном Саркисяном, преследовавшим своеобразные выгоды в той же сфере, что проявилось у председателя НС в виде выступления против представленного Вазгеном законопроекта о призыве студентов в армию.
Публичное противостояние между Вазгеном и Бабиком было преподнесено армянскому народу как борьба вокруг изменений в законе об образовании между «страшилкой» того времени Вазгеном Саркисяном и представителем академических кругов Араркцяном, однако, в действительности, это была борьба экономических интересов. В этот период Араркцян успел уйти в отставку с поста спикера НС и несколько дней не являться на работу. Конфликт был достаточно серьезным, и голосование по законопроекту показало, что В. Саркисян был более влиятельным в парламенте, чем спикер.
После неформального арбитража Тер-Петросяна Араркцян отказался от своего прошения об отставке и занял место в президиуме НС, а Ваагн Григорян продолжил курировать сферу бензина, которая в дальнейшем, в результате смены власти 1998г, подверглась перекрою и после событий 27-го октября 1999г. окончательно перешла к представителю окружения Сержа Саргсяна Михаилу Багдасарову. Сейчас у Багдасарова скромная доля на этом рынке. Настало время «Флеша», но это тема для другого разговора.
В годы правления Тер-Петросяна при его прямом и косвенном содействии было намерение создать партию, состоящую из предпринимателей, которую, естественно, должен был возглавлять брат Тер-Петросяна Тельман. Предприниматели и промышленники потихоньку собирались под главенство Тельмана Тер-Петросяна, и лишь смерть последнего не позволила осуществить эти планы. В этой сфере начались перестановки.
Добавлю также, что другой брат Л. Тер-Петросяна - Петрос, согласно публикациям прессы тех дней, выделился в строительном бизнесе, а строительные госзаказы и тендеры почти не проходили без его участия.
Кстати, покровительство Л. Тер-Петросяна проявлялось даже в таких сферах, как футбол. Так, племянник Левона, Акоп Тер-Петросян, в середине 90-х выступал в составе национальной сборной по футболу. Акоп был неплохим футболистом, но его уровня было явно недостаточно для того, чтобы играть в сборной, а так как он был племянником президента страны, то...
Это о нравах, царивших на внутренней кухне «некоррумпированного» и «ангельского» режима, не считая сделку по продаже «Арментела», которую осуществил член кабинета Л. Тер-Петросяна и его друг детства Похпатян. Так что, Л. Тер-Петросян говорит правду по части коррумпированности сегодняшних властей, но это выборочная правда, носящая конъюнктурный характер, поскольку лидер АНК «забывает», что и во время его правления бизнес был сращен с властями, просто таков тип Тер-Петросяна, что он, скажем, в отличие от Сержа Саргсяна, лично не участвовал в различных процессах и с носителями кличек не проводил «перерывы» в своем рабочем кабинете часами, или, к примеру, не любит азартные игры. Но это формальные различия, поскольку, в содержательном плане, во время правления обоих процветала и процветает «бандократия».
Да, эти власти погрязли в коррупции, но сказать, что это всё сформировалось после отставки Тер-Петросяна, значит поставить в дурацкое положение всех тех, у кого короткая память, или обмануть самого себя.
Если Тер-Петросян решил вернуть украденное властями у народа, то пусть начнет с тех, кто грабил в период его президентства и лишь потом приступает к сегодняшним грабителям, которые в его время были начинающими, но, придя к власти, наверстали упущенное и превзошли своих учителей.
И при Тер-Петросяне, и при Кочаряне, и при Саргсяне коррупция, начиная от политической и до экономической, была и есть, но факт в том, что основы этого были заложены и правовые возможности были созданы во время первого президента РА и при помощи «принятой» в 1995г. конституции.
Сейчас Серж Саргсян хочет сделать коррупцию сверхцентрализованной, что отличает его от Кочаряна и Тер-Петросяна. Во время Тер-Петросяна команду власти представляли несколько людей: Левон Тер-Петросян, Вано Сирадегян, Вазген Саркисян, Бабкен Араркцян, Гагик Джангирян, Серж Саргсян, глава личной охраны Левона Тер-Петросяна Ромен Газарян (генерал Будо) и другие.
Во времена Кочаряна о нем, Серже Саргсяне, Армене Геворкяне, Агване Овсепяне, Грише Саркисяне говорили, как о центрах влияния. Кочарян был неформальным арбитром. Если даже учтем, что независимо от влияния указанных лиц, всё равно власть в те годы воспринималась в лице пары Кочарян-Саргсян, то это было правлением дуэта, сейчас же, говоря власть, понимаем лишь Сержа Саргсяна. Соответственно, в Армении сейчас исключительно монархическая власть, вокруг которой действует институт визиров. Вот и всё.
Правда, Серж Саргсян тоже, подобно Тер-Петросяну, не оставляет своих братьев без внимания, однако в плане принятия решений и по части центров влияния, действующий президент РА  пребывает в «гордом» одиночестве и даже с самыми близкими не хочет делиться своей властью. Фактически, алчность не знает границ.
Саргсян не доверяет людям по той простой причине, что он постоянно предавал других и считает, что это присуще всем людям. Вначале он был среди самых «преданных» людей Тер-Петросяна, но в 1998г. оказался в лагере противника, чем ошеломил державшего и лелеявшего его первого президента РА. Потом настало время быть «преданным» Вазгену Саркисяну. После 27-го октября 1999г. он был «предан» Роберту Кочаряну, а то, как ведет себя Саргсян по отношению к Кочаряну после 2008г., судите сами: «оппозиционные» СМИ получают с Баграмяна 26 заказ за заказом.
Рядом с Сержем Саргсяном нет такого человека, который воспринимался бы в качестве равной силы или центра влияния, каковым, например, был сам Саргсян во времена Кочаряна. Саргсян просто боится держать подобного себе, поскольку знает о своих поступках, и не доверяет никому. В этом причина того, что в основные закулисные дела и дела, предполагающие экономическую выгоду, Саргсян вовлекает исключительно членов своей семьи и родственников, а на роль инструмента в деле перераспределения собственности крупного бизнеса выбрал Тиграна Саркисяна, у которого нет поддержки парламентского большинства, а вместе с тем он покорный и подходящий для С. Саргсяна человек. Иными словами, кланово-олигархическая система сейчас проявляется самым вульгарным способом и достигла пика своего гниения, за которым последует распад. Просто нужно сделать так, чтобы распад клана одного человека не привел к распаду страны.
Повторю, что всё это является следствием периода левоновского правления. Если Тер-Петросян не признаёт содеянные в прошлом грехи и публично не просит за них прощения, то выступления лидера АНК о коррупции являются лишь словами, словами, словами...