Բենզինի գինն ու հակամենաշնորհային պայքարը
Դատելով ամենից՝ հակամենաշնորհային պայքարը Հայաստանում մեծ թափ է հավաքում: Բենզինի տեսակների գները 10-ական դրամով թանկացել են բենզալցակայաններում:
Շաբոյանի գլխավորած հանձնաժողովը կշտապի դա ներկայացնել որպես նավթի միջազգային գների աճի հետևանք, բայց միջազգային գներն առանձնապես մեծ տատանում չեն արձանագրել: Այնպես որ, թանկացումն անհիմն է:
Ի դեպ, բենզինի թանկացմանը զուգահեռ՝ չի թանկացել դիզելային վառելիքը: Իսկ դա նշանակում է, որ գոնե այս պահին խնդիր է դրվել թանկացնել միայն բենզինը, և այդ ամենը բացարձակապես կապ չունի միջազգային գործընթացների հետ (ի՞նչ է՝ դիզելային վառելիքը նավթի գների հետ կապ չունի՞): Թե ինչու են դիզվառելիքի մասով մարդասիրական մոտեցում ցուցաբերել, Բ26-ում կիմանան:
Գաղտնիք չէ, որ հեղուկ վառելիքի շուկայում Սերժ Սարգսյանը հասել է գերիշխող դիրքի: Նա մասնավոր բիզնես շահեր ունի այդ ոլորտում: Եվ ահա այդ շահերը նրան ստիպում են թանկացնել բենզինի գինը (մեր ջերմագին ողջույնները կոռուպցիային պատերազմ հայտարարած և ծառայողական մեքենաների կրճատման ծրագիր ներկայացրած Հովիկ Աբրահամյանին): ՀՀԿ ղեկավարն այդպիսով, թերևս, փորձում է դուրս գալ հետպատերազմյան շոկից ու մտնել աշխատանքային բնականոն ռիթմ:
Երևի բենզինը տասը դրամով թանկացնում են, որպեսզի զենք ու զինամթերք գնեն: Ինչպես որ մի քանի միլիարդ դոլարի հասնող վարկերը թաքուն օգտագործեցին զենքի գնման նպատակով: Պարզապես մեր զինվորները մնացին նախորդ դարի 80-ականների զենքերի հույսին և միայն իրենց մարմնով ու ոգով փակեցին թշնամու առաջխաղացումը:

Цена на бензин и антимонопольная борьба
Судя по всему, антимонопольная борьба в Армении набирает обороты. Цены на все марки бензина на АЗС повысились на 10 драмов.
Возглавляемая Шабояном комиссия поспешит представить это как следствие роста мировых цен на нефть, которые, тем не менее, особых колебаний не проявили. Так что, подорожание необоснованное.
Кстати, несмотря на подорожание бензина, не повысилась стоимость дизельного топлива. А это означает, что хотя бы на данный момент поставлена задача повысить цену лишь на бензин, и всё это не имеет никакого отношения к международным процессам (разве дизтопливо не связано с ценой на нефть?). О том же, почему по части дизельного топлива проявляется гуманный подход, лучше скажут на Баграмяна 26.
Не секрет, что на рынке жидкого топлива Серж Саргсян добился доминирующих позиций. Он имеет в этом бизнесе свои частные интересы. И именно они подталкивают его повысить цену на бензин (наши пламенные приветы объявившему войну коррупции и представившему программу сокращения числа служебных машин Овику Абрамян). По-видимому, подобными шагами руководитель РПА пытается выйти из послевоенного шока и войти в естественный для себя рабочий ритм.
Наверное, цену на бензин повышают на 10 драмов, чтобы закупить оружие и боеприпасы. Точно так же, как в случае с кредитами в несколько миллиардов долларов, в результате которых наши солдаты оказались с оружием 80-х гг., оставшись пресекать продвижение врага своими телами и боевым духом.