Սամվել Բաբայանի հիմնական «մեսիջները»
ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանն իր հարցազրույցով մի քանի հիմնական «մեսիջներ» փոխանցեց մեր հանրությանը: Դրանք են՝
1.Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև մեր ու Ադրբեջանի միջև առկա ռազմական հաշվեկշիռը մտահոգիչ է:
2.Ադրբեջանը չի ցանկանում փոխզիջում, այլ ձգտում է ամբողջին, իսկ դա նշանակում է, որ բանակցային սեղանի շուրջ հիմա ոչ մի հարց չի կարող լուծվել, եթե իհարկե չենք որոշել կապիտուլյացիայի գնալ: Բանակցությունները մեզ համար արդյունավետ կլինեն եթե ունենանք զարգացող տնտեսություն, առողջ քաղաքական դաշտ և արդիական պաշտպանական համակարգ: Միայն ուժի դիրքերից է հնարավոր հասնել դրական արդյունքի: Պետք է պատրաստ լինել ցանկացած զարգացման և հակառակորդին պարտադրել խաղաղություն:
3.Անհրաժեշտ զենքի ու զինտեխնիկայի ձեռքբերումը քաղաքական որոշման հարց է, այլ ոչ թե պայմանավորված է ուրիշ խնդիրներով:
4.Մեր բանակը կարիք ունի արդիականացման, և մենք ունենք շատ քիչ ժամանակ այդ արդիականացումն ապահովելու համար:
5.Քաղաքական որոշման արդյունքում կարելի է վերափոխել հայկական զինված ուժերի համակարգն ու ապահովել ուժեղ պաշտպանություն՝ հակահարձակման պոտենցիալով:
6.Սեփական երկրի անվտանգության հարցում դրսի ուժերին ապավինելը վտանգավոր է և անմեղսունակություն:
7.Եթե տարիներ առաջ անելիքը Հայաստանում էր, որպեսզի ունենանք ուժեղ պետություն և ապահովենք զույգ հայկական պետությունների անվտանգությունը, ապա իրավիճակի փոփոխությունը ստիպում է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել արդեն բուն Ղարաբաղում: Դա է պատճառը, որ Բաբայանն իր գլխավոր առաքելությունը տեսնում է Ղարաբաղում և կարծում, որ ժողովրդի որոշելիքն է, թե ինչպիսին պետք է լինի այդ առաքելությունը:
Բացի անվտանգությանը վերաբերող «մեսիջներից», Բաբայանը նաև ներքաղաքական թեմայով հստակ ձևակերպումներ տվեց, այն է՝
1.Քաղաքական դաշտում թշնամիներ չունի և վերադարձել է ոչ թե ներքաղաքական կյանքում ներգրավվելու, այլ իր կարողության սահմաններում անվտանգությանը վերաբերող հարցերում օգուտ տալու նպատակով:
2.Չի պատրաստվում անդամագրվել որևէ կուսակցության, թեև գաղափարական համախոհներ տեսնում է քաղաքական դաշտում և ցանկանում նրանց հաջողությունը:
3.Հայաստանում կարիերային խնդիրներն իրեն չեն հետաքրքրում:
Ինչ վերբերում է Բաբայանի հետ կապված լրատվական դաշտում առկա մանիպուլյացիաներին և բամբասանքներին, ապա դրանք էժանագին հնարքներ են, բայց դե շունը կհաչի, քարավանը կգնա:

Основные месседжи Самвела Бабаяна
Бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян в своем последнем интервью направил нашему обществу ряд месседжей, основные из которых:
1. Сложившаяся вокруг Карабаха ситуация, как и сегодняшний военный баланс между нами и Азербайджаном вызывает беспокойство.
2. Азербайджан не хочет компромисса, а стремится получить всё, что, в свою очередь, означает: ни один вопрос сейчас не может быть решен за столом переговоров, если, конечно, мы не решили капитулировать. Переговоры будут для нас эффективны при наличии развивающейся экономики, здорового политического поля и современной оборонной системы. Добиться позитивных результатов можно лишь с позиций силы. Нужно быть готовыми к любому развитию, и принудить противнику мир.
3. Приобретение необходимого оружия и военной техники – вопрос политического решения, не обусловленный другими проблемами.
4. Наша армия нуждается в модернизации, и для ее осуществления у нас очень мало времени.
5. Политическим решением можно перестроить систему наших Вооруженных сил, обеспечив мощную оборону с потенциалом контрнаступления.
6. Упование в вопросе обеспечения собственной безопасности на внешние силы очень опасно, и является проявлением невменяемости.
7. Если раньше для обладания сильным государством и обеспечения безопасности двух армянских государств задачи нужно было решать в Армении, то изменение ситуации диктует необходимость конкретных шагов уже в самом Карабахе. Именно поэтому Бабаян видит свою главную миссию в Карабахе и считает, что народ должен решить, какой будет эта миссия.
Кроме касающихся вопросов безопасности месседжей, Бабаян дал четкие формулировки также на внутриполитическую тему.
1. У него нет врагов на политическом поле, и он вернулся не для вовлечения во внутриполитическую жизнь, а принесения пользы в касающихся безопасности вопросах – в меру своих возможностей.
2. Он не готовится вступить в какую-либо из партий, хотя и видит на политическом поле своих единомышленников и желает им успеха.
3. Карьерные вопросы в Армении его не интересуют.
Что касается манипуляций и слухов вокруг имени Бабаяна на информационном поле, то это не более чем дешевые трюки. Как говорится, собака лает, караван идет.