Ինչպե՞ս, ըստ Վահան Հովհաննիսյանի, կարգի հրավիրել օլիգոպոլիաներին
-Գեղեցիկ տերմիններ միշտ էլ կարելի է հնարել։ Ես ժամանակին օգտագործում էի կլեպտոկրատիա բառը, որը նշանակում է գողերի իշխանություն,- արձագանքելով ԱԺ ամբիոնից հնչած օլիգոպոլիա բառին՝ ասել է Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը։
-Բոլորին հայտնի է մոնոպոլիա բառը,  օլիգարխիա բառը, դրանց միավորող օլիգոպոլիա բառը։ Բայց էությունը, ի վերջո, չի փոխվում։ Խոսքն ամենաթողության,  տնտեսական դաշտում անազատության, ինչ-որ տնտեսվարողների առավելությունների մասին է։ Սա քանդելու  համար քաղաքական կամք է պետք,-ընդգծել է Վահան Հովհաննիսյանն ու հավելել, թե պետք չէ նոր օրենքներ գրել, պետք չէ ինչ-որ հայտարարություններով դրա դեմ պայքարել։
-Դրա դեմ պայքարելը շատ հեշտ է՝ պարզել (իսկ դա դժվար չէ, ես կարող եմ դա 5 րոպեում պարզել), թե ովքեր են ղեկավարում օլիգոպոլիաները։ Հրավիրել այդ մարդկանց մի որևէ փակ կաբինետ և այնտեղ կարգի հրավիրել։
-Ինչպե՞ս կարգի հրավիրել, ծեծե՞լ,-հարցրել են լրագրողները։
-Կարգի հրավիրելու Ձեր տարբերակը կարծում եմ՝ շատ կհետաքրքրի մեր օմբուցմենին։ Կարգի պետք է հրավիրել օրենքով,-նկատել է Վ. Հովհաննիսյանը։

Борьба с олигополиями по Ваану Ованисяну
«Красивые слова всегда можно придумать. Я в свое время использовал слово «клептократия», которое означает власть воров», - сказал глава парламентской фракции Дашнакцутюн Ваан Ованисян, о прозвучавшем с трибуны НС слове «олигополия».
Всем известны слова монополия, олигархия и объединяющее их слово олигополия. Но сущность, в конце концов, не меняется. Речь о вседозволенности, несвободе в экономическом поле, преимуществах каких-то хозяйствующих субъектов. Для того чтобы разрушить это, нужна политическая воля», - подчеркнул Ваан Ованисян и добавил, что не нужно писать новые законы, не нужно бороться с этим какими-то заявлениями.
«Бороться против этого очень легко. Нужно выяснить, кто руководит олигополиями (а это легко, я могу выяснить это за 5 минут). Пригласить этих людей в закрытый кабинет и призвать их к порядку.
«Как призвать к порядку? Избить?», - спросили журналисты.
«Думаю, что Ваш вариант призвания к порядку очень заинтересует нашего омбудсмена. К порядку нужно призывать законом», - отметил В. Ованисян.