Ներհաճախորդական պայքարը սրվում է
Մասնագիտությամբ «Վազգեն Սարգսյանի եղբայր» հանդիսացող և Սերժ Սարգսյանի հաճախորդ աշխատող Արամ Սարգսյանին անչափ ուրախացրել է ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության ստեղծումը: Ուրախացրել է, քանի որ հնարավորություն է ստեղծվել արտահաստիքայինից ու կադրերի տրամադրության տակ գտնվողից դառնալ Բ26-ի հաստիքային «դհոլ»:
Դժվար է ասել, թե Արամը ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ և այդ կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանի դեմ գեղամյանություն է անում այն հույսով, որ սպասվող քաղաքական զարգացումների ժամանակ իրեն «վերևներում» կհիշեն, վրայից թափ կտան քաղաքական աղբանոցի փոշին ու համապատասխան «վիտամինների» դիմաց կօգտագործե՞ն, թե՞ արդեն իսկ կայացել է գործարքն, ու հաճախորդին հանել են «տռաս», ավելի կոնկրետ՝ «Հրապարակ» (հայտնի կայքի աշխատանքային դադարից հետո ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ դեմ ժողգործիքություն անողների լրատվական վերջին հանգրվանի անունը փոխվել է, բայց բովանդակությունը նույնն է մնացել):
Հարկ է նկատել, որ ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության դեմ գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հանդես եկողները (այդ թվում՝ մասնագիտությամբ «Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը») զուգահեռաբար ներտեսակային դաժան պայքար են մղում՝ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հարեմում «առաջին ջութակի» դերը ստանձնելու համար: Պատահական չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանից հիմա «փոխանցիկ դհոլը» փորձում է խլել Արամ Սարգսյանը: Վերջինս Օսկանյանի դեմ աշխատելու մասով ակտիվացավ հենց Նիկոլի՛ ակտիվացումից հետո: Բայց դե, Արամը, Նիկոլի համեմատ, շանս չունի, քանի որ չունի նրա ճղճղան ձայնը, գեղամյանական պաթոսը և գեղցու շուստրիությունը: Ճիշտ է, Արամն էլ է գեղցի, բայց շուստրի չէ և շատ կացնային ձևով է հաճախորդություն անում:
Արամի միակ առավելությունը, Նիկոլի ու մյուս հաճախորդների համեմատ, իր մասնագիտությունն է՝ «Վազգեն Սարգսյանի եղբայր»: Բայց դե, այդ մասնագիտությունն այնքան վաղուց է կորցրել իր պահանջվածությունը և այնքան է շահարկվել վերջին տարիների ընթացքում, որ եթե Արամը գոնե մի փոքր բարոյականություն ունենար, ապա չպետք է այդքան դաժան վարվեր սպանված եղբոր հետ: Քրիստոնեական արժեքներից խոսող ու Աստծո անունը հաճախ տվող սույն փարիսեցին միայն մեկ արժեք ունի՝ նյութականը, այն էլ՝ մի քանի զրո պակաս տարբերակով:
Արամին կործանել են իր իսկ չարությունը և անգրագիտությունը: Սա այն դեպքն է, երբ հեչ էլ ափսոս չէր տղան:
Հ.Գ.։ Արամ Սարգսյանը պաթոլոգիկ վախ ունի երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանից։ Սա արդեն մետաֆիզիկայի ոլորտից է ու բժշկությունն անզոր է տվյալ դեպքում։
Բայց այդ վախը Արամի մոտ փոխհատուցվում է բիզնես հնարավորությամբ, ինչից նա օգտվում է լիուլի։
Ինչ վերաբերում է Արամի ունեցած վախի մյուս «երեսին», ապա խնդիրն այն է, որ հավաստի աղբյուրները մեկ էլ տեսար հրապարակեցին Տիգրան Նաղդալյանի սպասնության ամենահիմնական վարկածը՝ արդյոք Արամի ու Վազգենի եղբայր Արմեն Սարգսյա՞նն էր միակ պատվիրատուն, թե՞ որոշումը կայացվել է ավելի լայն ֆորմատով, բայց որոշվեց կանգ առնել Արմենի վրա։
Գուցե Արամը վախենում է նաև, որ իրազեկ մարդիկ մի օր պատմեն, թե ինչպես էին իր վարչապետության օրերին պուտանկեքը հայտնվում վարչապետի սենյակում։ Երևի հենց այդ վախն էլ Արամին ագրեսիվ է դարձնում և նրան վերածում սուպերկառավարելի հաճախորդի։

Внутриклиентская борьба обостряется
Являющегося по профессии «братом Вазгена Саркисяна» и работающего клиентом Сержа Саргсяна Арама Саркисяна крайне обрадовало создание партии «Консолидация». Обрадовало, так как выдался шанс стать из внештатного и находящегося в распоряжении кадров «барабана» штатным прислужником Баграмяна 26.
Трудно сказать, Арам занимается гегамянством против «Консолидации» и ее председателя Вардана Осканяна в надежде, что в ходе ожидающихся политических развитий его вспомнят на «верхах», стряхнут с него пыль политической помойки и используют в обмен на соответствующие «витаминки», или сделка уже состоялась, и клиента вывели на трассу, вернее – страницы газеты «Грапарак» (после рабочей паузы известного сайта имя последнего информационного пристанища барабанящих против «Консолидации» изменилось, но зато прежним осталось содержание).
Стоит заметить, что выступающие против «Консолидации» (в том числе по профессии «брат Вазгена Саркисяна») практически в ежедневном режиме заодно ведут жестокую внутривидовую борьбу за становление «первой скрипкой» политического гарема Сержа Саргсяна. Неслучайно, что «переходящий барабан» у Никола Пашиняна сейчас пытается отобрать Арам Саркисян. Последний активизировался по части работы против Осканяна именно с активацией Никола. Но шансы Арама в соперничестве с Николом практически нулевые, так как он не обладает его писклявостью, гегамяновским пафосом и шустростью деревенщины. Правда, Арам тоже деревенщина, но далеко не шустрый, и занимается клиентством на довольно бытовом уровне.
Единственным преимуществом Арама, в сравнении с Николом и остальными клиентами, является его профессия – «брат Вазгена Саркисяна». Однако она так давно утратила свою востребованность и столько раз становилась предметом спекуляций, что, обладай Арам хоть каплей нравственности, он не должен был так обходиться с памятью своего брата. Для говорящего о христианских ценностях и часто произносящего имя Божье этого фарисея существует лишь одна ценность – материальная, к тому же в варианте «на несколько нулей меньше».
Арама погубили его же злоба и безграмотность. Это тот случай, когда парня ничуть не жалко.
P.S. Арам Саркисян подвержен патологическому страху по части Роберта Кочаряна. Это уже из сферы метафизики, и медицина здесь бессильна.
Однако этот страх компенсируется безнес-возможностями, которыми он пользуется с лихвой.
Что касается другой стороны страха Арама, то проблема здесь в том, что достоверные источники ненароком могут опубликовать основную версию убийства Тиграна Нагдаляна – был ли брат Арама и Вазгена Саркисянов – Армен – единственным его заказчиком, или решение принималось в более широком формате, но в конце выбор пал на Армене.
Возможно, Арам боится также, что осведомленные люди в один день могут рассказать, как в период его президентства девицы легкого поведения оказывались в кабинете премьера. По-видимому, именно этот страх и делает Арама агрессивным, превращая его в кроткого клиента власти.