ԵԱՀԿ նախագահի ներկայացուցիչը հակամարտող կողմերին կոչ է արել դրսևորել քաղաքական կամք և լուծել հակամարտությունները
ԵԱՀԿ գործող նախագահի հակամարտությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Բոլատ Նուրգալիևը ասել է, թե ԵԱՀԿ անդամ պետությունների քաղաքական կամքը կարևոր գործոն է  կազմակերպության հաջողության գործում, այդ թվում' ձգձգված հակամարտությունը լուծելուն ուղղված նրա ջանքերին։
Ելույթ ունենալով  Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ռազմաքաղաքական, տնտեսական, բնապահպանական, անվտանգության թեմայով ասուլիսի ժամանակ՝ Նուրգալիևը նշել է, որ պետք է խելամտորեն օգտագործել  դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ընձեռած հնարավորությունները։
- ԵԱՀԿ-ն նախագահող Ղազախստանը գիտակցում է, որ անկախ նրանից, թե որքան համոզիչ լինեն միջնորդների փաստարկները, բայց եթե բացակայում է կողմերի քաղաքական կամքը համապարփակ կարգավորման հասնելու հարցում, քիչ բանի է հնարավոր հասնել,-նշել է նա։

Спецпредставитель председателя ОБСЕ призвал проявить политическую волю и решить конфликт
Специальный представитель председателя ОБСЕ по затяжным конфликтам, посол Болат Нургалиев заявил, что политическая воля стран-участниц ОБСЕ является ключевым фактором успеха организации, в том числе в ее усилиях по урегулированию затяжных конфликтов.
Выступая  на сессии Обзорной конференции ОБСЕ в Вене, Нургалиев сказал, что необходимо рационально использовать возможности, предоставляемые саммитом ОБСЕ, который состоится 1-2 декабря в Астане.
«Будучи действующим председателем, Казахстан признал, что посредники, насколько убедительными бы ни были их аргументы, могут достичь только частичных результатов, если не хватает политической воли сторон конфликта, что необходимо для прочного, всеобъемлющего урегулирования»,- добавил он.