ԵՄ–ը պատրաստ չէ առաջիկա 10 տարում Հարավային Կովկասի երկրներին իր կազմում տեսնել
Լեհաստանի և Շվեցարիայի արտգործնախարարներ Ռադոսլավ Սիկորսկին և Կարլ Բիլդտը Քեթրին Էշտոնին ու ԵՄ ընդարձակման և հարևանության եվրոպական քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին հասցեագրված նամակում գրել են, թե Եվրամիությունը պատրաստ չէ առաջիկա 10 տարում իր կազմում ընդգրկել «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի անդամ հետխորհրդային երկրներին։
Նամակում նշված է, որ Ադրբեջանին, Հայաստանին, Վրաստանին, Ուկրաինային, Մոլդովային և Բելառուսին պետք է համագործակցության ընդարձակման հեռանկարներ առաջարկել։
Այս երկրներն առաջիկա 10 տարում չեն կարող ԵՄ անդամ դառնալ այն պատճառով, որ դեռ պետք է իրենց օրենսդրությունները համապատասխանեցնեն եվրոպական չափորոշիչներին։

Евросоюз не готов видеть в своем составе страны Южного Кавказа в ближайшие 10 лет
Главы МИД Польши и Швеции Радослав Сикорский и Карл Бильдт в своем письме, адресованном Кэтрин Эштон и комиссару ЕС по вопросам расширения и европейской политике соседства Штефану Фюле, пишут, что Евросоюз не готов в ближайшие 10 лет принять в свой состав постсоветские страны из числа участников программы «Восточное партнерство».
В письме отмечается, что Азербайджану, Армении, Грузии, Украине, Молдове и Белоруссии нужно предложить перспективы расширения сотрудничества.
Эти страны не смогут стать членами ЕС в ближайшие 10 лет из-за того, что необходимо привести законодательство указанных стран в соответствие с  евростандартами.