Սերժ Սարգսյանը տաք է ու դեռ չի զգում, որ սարսափելի որոշում է կայացրել՝ պատերազմ հայտարարելով «քաղաքականություն» հասկացությանը և քարոզելով ամեն ապաքաղաքականը։ Նա դրանով հանրության մեծամասնության մոտ դոմինանտային է դարձրել «Սրանց մենակ գյուլլելա ա պետք» մտածողությունը։
Քաղաքական ուժերն էլ են տաք ու չեն զգում, որ հանրության մոտ արմատական ու կոշտ տրամադրություններն այլևս դժվարացրել են խոսքի ու մտքի ուժով քաղաքական պայքար մղելու հնարավորությունը։
Այս ամենը նշանակում է, որ այլևս մենք մտել ենք ցնցումների կամ ցնցումների սպասման տիրույթ։
Իշխանությունները փակել են քաղաքական ու քաղաքակիրթ ճանապարհով փոփոխությունների հասնելու հնարավորությունը։ Մարդիկ այս պայմաններում կա՛մ պետք է արտագաղթեն, կա՛մ կորցնեն իրենց «ես»–ը, կա՛մ դիմեն ծայրահեղ միջոցների։ Վերջին տարբերակը փորձեց կյանքի կոչել «Սասնա ծռեր» խումբը։
ՊՊԾ գնդի գրավմանը հաջորդած հանրային արձագանքը ցույց է տալիս, թե որքան մեծ է քաղաքական ու ընտրական գործընթացների նկատմամբ անվստահությունը և որքան մեծ է նաև փոփոխությունների պահանջը։
Զենքով քաղաքական հարցեր լուծելն, անշո՛ւշտ, ընդունելի չէ, բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ զենքով հարցերը լուծելու անուղղակի պատվիրատուն իշխանությունն է։ Վերջինս հանրությանը դրել է անելանելի դրության մեջ։ Ասում են՝ այս վիճակը պահպանվելու է, վերարտադրվելու է ու մի բան էլ խորանալու է։ Ստացվում է փակ ու արատավոր շրջան։
Թե ինչպես է հնարավոր քաղաքական ճանապարհով այդ շրջանից դուրս գալ, լուրջ մտածելու բան է։ Բայց բոլորը տաք են, դեռ չեն զգում, էլ ուր մնաց, թե մտածեն։
Հ.Գ.։ Եթե հավատալու լինենք որոշ մարդկանց գնահատականներին, ապա կստացվի, որ խեղճ Սերժ Սարգսյանն ու մեկ էլ նրան կցված հաճախորդաց դասն է մտածում մեր երկրի մասին և հետևաբար այս «նեղ մաջալին» չարժե խանգարել ՀՀԿ ղեկավարին։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Մի քանի տարի առաջ ոմանց մտքով կանցնե՞ր, որ Սարգսյանն այդպիսի փաստաբաններ է ունենալու։ Այն ինչ իրեն չի թույլ տալիս անգամ ՀՀԿ-ն, սիրով կատարում են Սարգսյանի տարած ու հետ բերած «արմատականները»:

Все пока еще в запале
Серж Саргсян в запале и пока не чувствует, что принял кошмарное решение, объявив войну понятию «политика» и пропагандируя всё аполитичное. Этим он сделал для большинства общества доминирующим мышление «Им поможет лишь пуля».
Политические силы тоже распалены и не чувствуют, что радикальные и жесткие настроения в обществе отныне усложнили возможность ведения политической борьбы силой слова и идей.
Всё это означает, что впредь мы вошли в полосу потрясений или их ожиданий.
Власти закрыли возможность достижения изменений политическими и цивилизованными методами. В этих условиях люди должны либо эмигрировать, либо потерять своё «я», либо пойти на радикальные шаги. Последний вариант попыталась реализовать группа «Сасна црер».
Последовавшая за захватом полка полиции общественная реакция показала, насколько высоко недоверие в отношении политических и избирательных процессов и насколько сильно требование изменений в стране.
Несомненно, решение политических вопросов посредством оружия неприемлемо, но вся проблема в том, что косвенным заказчиком решения вопросов силой оружия являются власти. Последние поставили общество в безвыходное положение. Заявляется, что подобная ситуация сохранится, воспроизведется и даже усугубится. Получается замкнутый и порочный круг.
Как выбраться из этого круга политическими методами, ответить не так просто. Но все пока в запале и не чувствуют – куда уж там до ответов.
P.S. Если верить оценкам некоторых людей, то получается, что бедный Серж Сарсгян и закрепленная за ним армия клиентов власти денно и нощно думают о нашей стране, поэтому не стоит мешать руководителю РПА в этот трудный момент. Ай-ай-ай…
Мог бы кто-нибудь несколько лет назад подумать о том, что у Саргсяна будут подобные адвокаты? То, чего не позволяет себе даже РПА, с любезностью выполняют неоднократно рекрутированные Саргсяном «радикалы».