Շուրջ 13,3%-ով նվազել են բնական գազի իրացման ծավալները
2010 թվականի ինն ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատ 17,8%-ով նվազել են Հայաստան ներկրվող բնական գազի ծավալները՝ կազմելով 987.8 մլն խ.մ: «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում իրացվել է 988.0 մլն խ.մ, ինչը 13,3 %-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Իրացումը կատարվել է նաև ներքին պաշարների հաշվին, որոնք զուգահեռաբար վերականգնվել են:
Նախորդ տարվա համեմատ 15,3%-ով նվազել են բնակչության կողմից բնական գազի սպառման ծավալները՝ կազմելով 339.4 մլն խ.մ: Էներգետիկայի բնագավառը իրացրել է շուրջ 103.1 մլն խ.մ, ինչը 51,5 %-ով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ:
Փոքր-ինչ ավելացել են արդյունաբերության սպառման ծավալները՝ 188.6 մլն խ.մ, ինչը 4,7%- ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: 2,8%- ով ավելացել են ԱԳԼՃԿ-ների կողմից իրացված բնական գազի ծավալները՝ կազմելով 230.9 մլն խ.մ եւ 3,4%-ով ավելացել է սպառումը նաեւ այլ սպառողների կողմից՝ կազմելով շուրջ 126.0 մլն խ.մ:

Объем поставок природного газа в Армению сократился на 17,8%
Объем поставок в Армению природного газа в январе-сентябре 2010г. по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократился на 17,8% и составил 987,8 млн. куб. м. Об этом говорится в сообщении пресс-службы ЗАО «АрмРосгазпром», которое является единственным поставщиком газа в республику. По данным компании, за отчетный период было реализовано 988,0 млн. куб. м природного газа, что на 13,3% ниже показателя аналогичного периода прошлого года. Газ реализуется также за счет внутренних резервов, которые параллельно восстановились.
Объем потребления природного газа населением по сравнению с прошлым годом уменьшился на 15,3% и составил 339,4 млн. куб. м. Объем потребления газа в энергетическом секторе сократился на 51,5% и составил порядка 103,1 млн. куб. м.
В то же время незначительно увеличилось потребление газа промышленными предприятиями - до 188,6 млн. куб. м, что на 4,7% больше, чем в 2009г. Потребление газа автогазоправочными станциями увеличилось на 2,8%, составив 230,9 млн. куб. м. Иные потребители использовали 126,0 млн. куб. м газа - на 3,4% больше, чем годом ранее.