ՀՀԿ-ական «ոհմակի» վարքագիծը
Հովիկ Աբրահամյանին դեռ չեն հանել վարչապետի պաշտոնից, բայց ՀՀԿ-ական «ոհմակն» արդեն կծոտում է նրան՝ ապացուցելով, որ սխալ էր Սերժ Սարգսյանը, երբ տարիներ առաջ հայտարարում էր, թե կուսակցությունը ոհմակ չէ:
Պաշտոնյաներից, կիսակրիմինալ դեմքերից ու փողատերերից կազմված վերնախավ ունեցող կուսակցությունը մեր տիպի երկրում չի կարող «ոհմակային» չլինել. ընկածին հոշոտում են:
Սեփականության լեգիտիմության սուր դեֆիցիտի պայմաններում պաշտոնը և իշխանական բուրգում ունեցած տեղը շատ կարևոր են դառնում: «Ոհմակը» կողմնորոշվում է այս կամ այն սուբյեկտի հարցում՝ հաշվի առնելով նրա՝ դե ֆակտո և դե յուրե ունեցած կարգավիճակը:
Հիմա սրանք գիտեն, որ Աբրահամյանը դե յուրե կարգավիճակից զրկվում է, և սկսել են խոսել, թե բա՝ կադրային փոփոխություն է պետք, որպեսզի վստահության դեֆիցիտը վերականգնվի:
Հարցն այստեղ այն չէ, որ Աբրահամյանը չպետք է հեռացվեր, կամ պետք է հեռացվեր: Հարցն այն է, որ «ոհմակն» անողոք է, և «ոհմակը» հոշոտում է բոլորին՝ դեռ «ֆաս» հրամանը չստացած:
Կարելի է միայն պատկերացնել, թե ինչպես է իրեն պահելու «ոհմակը», երբ «գծերից ընկնի» Սերժ Սարգսյանը: Կարենավագյանները, արմենաշոտյաններն ու մյուսներն այնպես կհարձակվեն նրա վրա, որ մի պահ նույնիսկ ցանկություն կառաջանա պաշտպանել ՀՀԿ ներկայիս ղեկավարին «ոհմակից»:
Հ.Գ.: Հարկ է նկատել, որ Սերժ Սարգսյանի կադրային փոփոխություններն ունեն զրո հանրային պահանջ: Նա այդ փոփոխություններին գնում է ոչ թե պետական ու հանրային խնդիրներ լուծելու, այլ սեփական շահերը սպասարկելու համար:
Եթե հանրությունը կադրային փոփոխության պահանջ ունի, ապա դա վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին: Թե չէ, ներիշխանական ու միջկլանային փոխատեղումները ոչ մի դրական արդյունք չեն կարող ապահովել:

Поведение РПА-евской «стаи»
Овика Абрамяна с поста премьер-министра пока еще не сняли, но РПА-евская «стая» его уже покусывает, доказывая ошибочность сделанного Сержем Саргсяном годами ранее утверждения, что партия – это не стая.
Партия с элитой, состоящей из чиновников, полукриминальных элементов и богачей, в стране вроде нашей не может не быть «стаей» – упавшего готовы загрызть.
В условиях острого дефицита легитимности собственности пост и занимаемая во властной пирамиде ниша приобретают архиважность. «Стая» ориентируется в вопросе того или иного субъекта, учитывая его де-факто и де-юре статусы.
Сейчас они знают, что Абрамян лишается своего де-юре статуса, и начали заявлять о необходимости кадровых изменений, чтобы восполнить дефицит доверия.
Вопрос здесь не в том, должен или нет Абрамян отстраняться. Вопрос в том, что «стая» беспощадна и готова растерзать всех еще до команды «фас».
Можно только представить, как себя поведет «стая», когда «упадет» Серж Саргсян. Каренавагяны, арменашотяны и остальные так на него набросятся, что в какой-то момент даже возникнет желание защитить бывшего руководителя РПА от этой «стаи».
P.S. Стоит заметить, что кадровые изменения Сержа Саргсяна пользуются нулевым общественным спросом. Он идет на них не для решения государственных или общественных задач, а ради обеспечения собственных интересов.
Если в обществе и имеется спрос на кадровые изменения, то прежде всего по части Сержа Саргсяна. Иначе внутривластные и межклановые перестановки обеспечить положительные изменения в стране не в состоянии.