Է. Շարմազանով. «ՀՀԿ-ն, ամենայն հավանականությամբ, չի մասնակցելու ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու վերաբերյալ օրինագծի քվեարկությանը»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը անդրադառնալով ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու վերաբերյալ «Ժառանգության» ներկայացրած օրինագծի այսօրվա քվեարկությանը՝ ասել է, թե Արցախյան պայքարի առաջամարտիկներից մեկը լինելով՝ ՀՀԿ-ն չի կարող ազգային խնդիրներում ապազգային դիրքորոշում ունենալ։
-ՀՀԿ-ն Արցախի միջազգային ճանաչման ջատագովն ու առաջամարտիկն է, սակայն երբ որ ժամանակը գա,  ինքը կարող է և՛ արտահերթ, և՛ առանց արատահերթի նիստ հրավիրել ու անցկացնել օրինագիծը։ Այս որոշումն այնպիսներից է, որ պետք է անցնի 131 կողմով, և ՀՀԿ-ն դեմ չի քվեարկելու։ Մենք պարզապես չենք  մասնակցի քվեարկությանը,-նշել է նա։

Э. Шармазанов: «По всей вероятности, РПА не примет участие в голосовании по законопроекту о признания независимости НКР»
Говоря о сегодняшнем голосовании по представленному партией «Наследие» законопроекту о признании независимости НКР, секретарь Республиканской фракции НС Эдуард Шармазанов заявил, что, будучи передовиком в Арцахской войне, РПА не может занимать денациональную позицию в национальных проблемах.
«РПА является передовиком и апологетом международного признания Арцаха, однако когда придет время, она может созвать внеочередное заседание или просто заседание и провести законопроект. Это решение - из тех, которое должно пройти соотношением голосов 131 - «за». РПА не проголосует «против». Мы просто не примем участие в голосовании», - отметил он.