Սուրեն Սուրենյանց. «Հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը միայն նպաստելու է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփելով 2009-ը՝ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցն ասել է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը տարվա գլխավոր և դրական իրադարձությունն է։
-Անկախ հայ-թուրքական արձանագրությունների  հանդեպ  հնչած քննադատություններից՝ ես դրական եմ համարում հայ-թուրքական  գործընթացի ընթացքը, արձանագրությունների ստորագրումը։ Ես կարծում եմ, որ  անկախ որոշակի պրոբլեմներից և թերություններից՝  հայ-թուրքական հարաբերությունները նպաստելու են  տարածաշրջանային համագործակցության և անվտանգության միասնական  համակարգի կայացմանը,-նշել է նա։
Սուրեն Սուրենյանցը վստահեցրել է, որ հունվար-փետրվար ամիսներին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Թուրքիայում արձանագրությունները վավերացվելու են։ Նա նաև նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը փոխկապակցված են, որովհետև երկուսն էլ վերաբերում են ռեգիոնալ համագործակցության և անվտանգության խնդիրներին։
-Եվ շատ էլ բնական է, որ այդ խնդիրները փոխկապակցված են, և դրանից վախենալ բացարձակապես պետք չէ։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը միայն նպաստելու է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը, որովհետև Հայաստանի հետ բնականոն հարաբերություններ ունեցող Թուրքիան շատ ավելի օբյեկտիվ դիրքորոշում կունենա Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում, քան այն Թուրքիան, որը դիվանագիտական հարաբերություններ չունի Հայաստանի հետ,-նշել է նա։
Ըստ Սուրեն Սուրենյանցի՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումից որոշ ժամանակ անց Հայաստանի ևԱդրբեջանի միջև մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա կստորագրվի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման շուրջ շրջանակային համաձայնագիր, «որի մեջ նա ոչ մի դժբախտություն չի տեսնում»։

Сурен Суренянц: «Урегулирование армяно-турецких отношений лишь будет способствовать урегулированию Карабахской проблемы»
Подводя итоги 2009г. член политсовета партии «Анрапетутюн» Сурен Суренянц сказал, что процесс урегулирования армяно-турецких отношений является главным и позитивным событием года.
«Независимо от прозвучавшей в адрес армяно-турецких протоколов критики, я положительно оцениваю ход армяно-турецкого процесса, подписание протоколов. Я считаю, что независимо от определенных проблем и недостатков, армяно-турецкие отношения будут способствовать региональному сотрудничеству и становлению единой системы безопасности», - отметил он.
Сурен Суренянц заверил, что в январе-феврале и в Армении, и в Турции протоколы будут ратифицированы. Он также отметил, что процесс установления армяно-турецких отношений и проблема урегулирования Нагорно-карабахского конфликта взаимосвязаны, поскольку оба относятся к региональному сотрудничеству и проблемам безопасности.
«И очень естественно, что эти проблемы взаимосвязаны, и совершенно не нужно бояться этого. Урегулирование армяно-турецких отношений лишь будет способствовать урегулированию Карабахской проблемы, поскольку Турция, имеющая нормальные отношения с Арменией будет иметь гораздо более объективную позицию  в процессе Карабахского урегулирования, чем та Турция, у которой нет дипломатических отношений с Арменией», - отметил он.
По мнению Сурена Суренянца, спустя некоторое время после ратификации армяно-турецких протоколов между Арменией и Азербайджаном на основе Мадридских принципов будет подписано рамочное соглашение по Нагорно-карабахской проблеме, «в чем он не видит какого-либо несчаться»։