Գյումրիի փորձն ու փորձադաշտը
Գյումրիում տեղի ունեցած ավագանու ընտրությունները կեղծվեցին, բայց, միևնույն է, չստացվեց իշխանական սցենարը:
Հիմա ուզում են չստացված սցենարը խմբագրել ավագանու մանդատները վերաբաշխելու միջոցով: Ձգտում են մանդատագողության. ընտրողների 1/3-ի ձայները «ստացած» «Բալասանյան» դաշինքին ուզում են տալ հարյուր տոկոսանոց իշխանություն՝ մեկական մանդատ ԲՀԿ-ից ու «Հայկական վերածնունդից» «թռցնելով»:
ԿԸՀ ղեկավարն արդեն «մեթոդական ցուցում» է տվել, թե ինչպես պետք է մանդատների քանակը հաշվի Գյումրիի իր «ֆիլիալը», բայց ամեն ինչ այդքան հեշտ չէ, քանզի օրենքը բացեր ունի և հակասում է Սահմանադրության տառին ու ոգուն:
Թե ինչպես իրեն կպահի թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը, պարզ կդառնա կիրակի օրը: Ակնհայտ է, որ Գյումրիի ընտրատարածքայինի վրա պետք է հանրային ու քաղաքական ճնշում կիրառել՝ հավասարակշռելու համար «վերևից» եկող ճնշումը:
Հանրային ու քաղաքական ճնշում պետք է լինի նաև խնդրի իրավական լուծմանը զուգահեռ: ԲՀԿ-ն, «Հայկական վերածնունդը» և ԳԱԼԱ-ն համատեղ հայտարարել են, որ գնալու են հարցի լուծման իրավական ու քաղաքական ճանապարհով ու թույլ չեն տալու ընտրության արդյունքների ձևափոխում:
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը ևս վիճարկում է ընտրության արդյունքները:
Ինչպես հայտնի է, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ-ը բողոքարկել է թիվ 34/3 ընտրատեղամասում տեղի ունեցած քվեարկությունը և այդ տեղամասում պահանջում է վերաքվեարկություն, քանի որ ընտրահանձնաժողովի մեղքով ոտնահարվել է ընտրողների իրավունքը, որի արդյունքում քվեաթերթիկներն անվավեր են համարվել (ի դեպ, 34/3-ի ընտրահանձնաժողովը գրավոր ընդունել է, որ իր մեքով է ոտնահարվել 99 ընտրողի իրավունքը, և անվավեր ճանաչվել նրանց քվեարկած քվեաթերթիկը):
Գյումրիի ընտրատարածքայինը մերժել է այդ բողոքը և ընդամենը վերահաշվարկ իրականացրել: Հարցի քննարկումը, բնականաբար, կտեղափոխվի ԿԸՀ: Բացի այդ, կա նաև վարչական դատարան դիմելու տարբերակը, քանզի բազմաթիվ ընտրատարածքներում կան անճշտություններ ընտրության արդյունքների ամփոփման արձանագրությունների և ԿԸՀ կայքում ներկայացված թվերի միջև: Այդ անճշտություններն այնքան են, որ կարող են ազդեցություն թողնել ընտրությունների արդյունքի վրա, մասնավորապես ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության անցողիկ շեմի պահով:
Եթե ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄՆ անցներ ավագանի, ապա այսօր արդեն լրիվ այլ պատկեր կլիներ Գյումրիում: Վեց տոկոսը Գյումրիում 2 մանդատ է նշանակում: Հենց այդ երկու մանդատի բաշխման հարցն է որոշելու քաղաքային իշխանության պատկերը:
Վերջին չորս ընտրատեղամասերում քվեարկության ամփոփումն արհեստականորեն և անհասկանալի մեկնաբանությամբ երկարաձգվեց, իսկ երբ սկսեցին հրապարակել տվյալները, վեցից յոթ տոկոսի միջակայքում կայուն տեղ պահպանող ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը հայտնվեց անցողիկ շեմից այն կողմ:
Մասնակիցների թվաքանակի ուռճացման պարագայում ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ 2489 պաշտոնապես արձանագրված ձայների քանակն ընդամենը չնչին տոկոսի չափով չբավականացրեց, որպեսզի Գյումրիում անցողիկ շեմը հաղթահարած ուժերը նոր էջ բացեին հանրապետության երկրորդ քաղաքում:
Հարկ է նկատել, որ ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունն ընդամենը 15-20 օրվա ընտրարշավի արդյունքում կարողացավ առավելապես երիտասարդներից բաղկացած Գյումրիի նորաստեղծ թիմով քաղաքում հասնել գերճանաչողության և վերցնել «փողոցը» (ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ հրապարակային միջոցառումներն ամենամարդաշատն են եղել՝ սկսած բակային հանդիպումներից, վերջացրած երթով)՝ պաշտոնական տվյալներով հետ թողնելով իշխանական ու ֆինանսական ռեսուրսի տիրապետող ուժերի (ՀՅԴ, Ս. Բալասանյանի իրական թիմ հանդիսացող «Գյումրեցու ոգի»), ինչպես նաև ընդդիմադիր դաշտում տիտղոսային կարգավիճակի համար պայքարողներին («Քաղաքացիական պայմանագիր», ՀԱԿ): Վերջիններս, միասին վերցրած, մի քանի անգամ ավելի քիչ ձայն ստացան, քան ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄԸ:
Ինչ վերաբերում է Գյումրիի իշխանության ձևավորմանը, ապա այս հարցը դեռ բաց է մնում: Պատահական չէ, որ դեռևս գործող քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի ճամբարում հաղթական տրամադրություն չկա:
Ամփոփենք. ինչպիսի որոշում էլ կայացվի մանդատների բաշխման կամ վերաքվեարկության առումով, միևնույն է, Գյումրիում անկայունությունն ու անորոշությունն առնվազն մինչև ԱԺ ընտրությունների ավարտը պահպանվելու են: Սա ցույց է տալիս, թե ինչպիսի շիլաշփոթ է սպասվում ԱԺ ընտրությունների ժամանակ, բայց սա արդեն այլ խոսակցության թեմա է:

Опыт и обкатка Гюмри
Сейчас провалившийся сценарий пытаются отредактировать перераспределением мандатов в Совете. Внаглую хотят украсть чужие мандаты – отдать стопроцентную власть «набравшему» 1/3 голосов альянсу «Баласанян», умыкнув по одному мандату у ППА и «Армянского возрождения».
Глава ЦИК уже дал «методическое указание», как должен распределить мандаты его гюмрийский «филиал», но не всё так просто, поскольку закон имеет пробелы и противоречит букве и духу Конституции.
Как себя поведет территориальная избирательная комиссия 34-го избирательного округа, станет ясно в воскресенье. Очевидно, что на местный избирком Гюмри нужно оказать общественное и политическое давление, чтобы перевесить оказываемое «сверху» давление.
Общественное и политическое давление должно применяться параллельно реальному решению проблемы. ППА, «Армянское возрождение» и ГАЛА совместно заявили о том, что пойдут на разрешение вопроса в правовом и политическом поле и не допустят перекраивания результатов голосования.
Партия «Консолидация» также оспаривает результаты выборов.
Как известно, «Консолидация» обжаловала результаты голосования на избирательном участке 34/3 и требует проведения здесь повторных выборов, так как по вине местного избиркома были попраны права избирателей, в результате чего бюллетени были признаны недействительными (кстати, избирательная комиссия участка 34/3 письменно признала, что по ее вине были нарушены права 99 избирателей, а результате чего их бюллетени были признаны недействительными).
Избирательная комиссия города Гюмри отклонила эту жалобу и провела всего лишь пересчет голосов. Естественно, обсуждение вопроса будет перенесено в ЦИК. Кроме того, имеется вариант с обращением в административный суд, поскольку на многих избирательных участках имелись несоответствия между данными в итоговых протоколах и опубликованными на сайте ЦИК результатами. Количество этих расхождений таково, что может оказать влияние на общую картину выборов, в частности, касательно преодоления партией «Консолидация» проходного барьера.
Если бы «Консолидация» прошла в Совет старейшин, сегодня в Гюмри была бы совсем другая картина. 6 процентов в Гюмри означают 2 мандата. Вопрос распределения этих двух мандатов и определит облик городских властей.
Подведение итогов голосования на последних четырех избирательных участках было искусственным образом и с непонятной формулировкой затянуто, а с публикацией данных стабильно находившаяся в пределах 7 процентов партия «Консолидация» оказалась по ту сторону проходного барьера.
В условиях раздутости показателя проголосовавших 2489 официально зафиксированным за «Консолидацией» голосам не хватило всего лишь мизерного количества процентов, чтобы преодолевшие в Гюмри проходной барьер силы открыли новую страницу в жизни второго города республики.
Стоит заметить, что партии «Консолидация» всего за 15-20 дней избирательной агиткампании удалось добиться в Гюмри силами состоящей исключительно из молодежи команды сверхузнаваемости и захватить «улицу» (публичные мероприятия «Консолидации» были самыми многолюдными – начиная от дворовых встреч и заканчивая шествиями), оставив позади себя обладающие властными и финансовыми ресурсами силы (АРФД и реальную команду С.Баласаняна – «Дух гюмрийца»), а также борющиеся за звание титульной оппозиции партии («Гражданский договор» и АНК). Последние на двоих набрали в несколько раз меньше голосов, чем «Консолидация».
Что касается формирования городских властей Гюмри, то вопрос всё еще остается открытым. Неслучайно, что в лагере действующего мэра Самвела Баласаняна победных настроений пока не наблюдается.
Подытожим. Какое бы решение ни было принято по части распределения мандатов и проведения повторного голосования, все равно нестабильность и неопределенность в Гюмри будут сохраняться вплоть до парламентских выборов 2017 года. Это говорит лишь о том, какая неразбериха нас ждет в ходе выборов НС, но это уже тема для отдельного разговора.