Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ, վերլուծաբան Ստեփան Գրիգորյանը, անդրադառնալով թրքական «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլևիչին և փոխնախագահ Բայբարս Օրսեքին հայ-թրքական սահմանը հատելու համար Հայաստանի ԱԱԾ հրավիրելու փաստին՝ ասել է, թե Հայաստանն իրեն շատ ճիշտ է դրսևորել, բայց և այնպես, ինքն անձամբ ճանաչում է այդ կուսակցության ղեկավարներին, և իր կարծիքով՝ նրանք հետաքրքիր մտքեր ունեն:
-Վերջին ժամանակներս նրանք հանդես եկան սահմանը բացելու նոր նախաձեռնությամբ: Նրանք գտնում են, որ անհրաժեշտ է բացել սահմանը, և այդ հարցը պչետք է կապել այլ հարցերի հետ: Նրանք մոտ քսան օր առաջ ակտիվ գործունեություն սկսեցին ծավալել Թուրքիայում։ Նրանք բավականին հետաքրքիր մոտցումներ ունեն, որոնց ծանոթացավ նաև մեր հասարակությունը: Իրենք կամավոր, իրենց ցանկությամբ եկան, ոչ ոք նրանց չէր հրավիրել: Այդ այցելությունից Հայաստանը նույնիսկ շահեց, մեր իմիջին դրական ազդեց, այսինքն' Հայաստանը ազատ երկիր է, որտեղ նույնիսկ թրքական կուսակցության ներկայացուցիչներն են կարողանում իրենց մտքերն ասել: Այդ կուսակցության փոխնախագահը նույնիսկ կարծիք ունի, որ ԼՂ-ն պետք է դառնա բանակցային կողմ: Այդ փորձագետը գտնում է նաև, որ հայ-թրքական հարաբերությունները պետք է տարանջատել հայ-ադրբեջանականից: Կներեք, որ ասում եմ, բայց նույնիսկ Հայաստանում որոշ քաղաքական վերլուծաբաններ, և դուք գիտեք նրանց անունները, չեն գիտակցում դա և հակառակ կերպ են մտածում,-հայտարարել է նա։
Հիշեցնենք, որ նույն Ստեփան Գրիգորյանը 2009թ. դեկտեմբերի 16-ին «Հայացք» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ խոսելով հայ-թրքական հարաբերություններից և ղարաբաղյան հակամարտության կարագավորումից, հայտարարել էր, թե բնականաբար Ղարաբաղի հարցով Հայաստանը լուրջ զիջումների գնալ չի կարող և չպետք է գնա, սակայն կան զիջումներ, որոնք կարելի է քննարկել Թուրքիայի հետ, մասնավորապես՝ մեծացնել Թուրքիայի դերը Մինսկի խմբում, Ադրբեջանի հետ նախնական (շրջանակային) պայմանագիր ստորագրել և այլն։
Ստեփան Գրիգորյանը 1 տարի առաջ և այսօր

Касаясь вопроса о «приглашении» в СНБ Армении председателя партии «Могучая Турция» Туна Беклевича и зампредседателя Байбарса Орсека, в связи с заявлениями последних о пересечении армяно-турецкой границы, политолог, аналитик Степан Григорян сказал, что Армения проявила себя очень правильно, но вместе с тем, он лично знаком с руководителями этой партии и считает, что у них есть интересные мысли.
«В последнее время они выступили с новой инициативой по открытию границы. Они считают, что необходимо открыть границу и не нужно связывать этот вопрос с другими. Около двадцати дней назад они начали разворачивать активную деятельность в Турции. У них есть достаточно интересные подходы, с которыми ознакомилось и наше общество. Они добровольно, по своему желанию приехали. Никто их не приглашал. От этого визита Армения даже выиграла, он положительно повлиял на наш имидж, то есть, Армения является свободной страной, где даже представители турецкой партии могут высказывать свои мысли. Кроме того, зампредседателя этой партии считает, что Нагорный Карабах должен стать стороной переговоров. Этот эксперт также считает, что армяно-турецкие отношения должны быть отделены от армяно-азербайджанских. Простите, что говорю это, но даже в Армении некоторые политические аналитики, и вы знаете их имена, не осознают этого и думают противоположным образом», - заявил он.
Напомним, что тот же Степан Григорян 16 декабря 2009г. в клубе «Айацк» заявлял, что, естественно, Армения не может и не должна пойти на серьезные уступки в Карабахском вопросе, однако есть уступки, которые можно обсуждать с Турцией, в частности, увеличить роль Турции в МГ ОБСЕ, подписать с Азербайджаном предварительное (рамочное) соглашение и т. д.
Степан Григорян год назад и сейчас