Գ. Ծառուկյանի մամլո խոսնակը հայ–թուրքական գործընթացի մասին
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամլո խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը, խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականության մասին, ասել է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը չի կարող իրականանալ ԼՂ հիմնախնդրի ու Ցեղասպանության մերժման հաշվին։
-Յուրաքանչյուր պահի, երբ Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշման մեջ փոփոխություն նկատենք, մեր ձեռքերը ոչ ոք չի կապել, մենք կարող ենք այդ գործընթացից դուրս գալ,-նշել է նա։
Խաչիկ Գալստյանի կարծիքով գործընթացի թե՛ հաջողութան, թե՛ ձախողման դեպքում Հայաստանը հաղթող է դուրս գալու:
-Եթե հաջողվի առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել, դա այն է, ինչ նախաձեռնել էինք։ Եթե ձախողվի, ապա հայ ժողովրդի ողջ հատվածի կոնսոլիդացիայի հսկայական ներուժ ենք ստանում, արտաքին քաղաքական քարոզչության ասպարեզում բացառիկ հնարավորություն ենք ունենում Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշումն աշխարհին ներկայացնելու համար,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե որ սցենարն է ավելի հավանական՝ վավերացո՞ւմը, թե՞ գործընթացի ձախողումը, Խաչիկ Գալստյանն ասել է, թե ավելի հավանական է, որ արձանագրությունները վավերացվեն։

Пресс-секретарь Г.Царукяна об армяно-турецком процессе
«Урегулирование армяно-турецких отношения не может происходить за счет проблемы НК и отрицания Геноцида», - сказал пресс-секретарь председателя ППА Гагика Царукяна  Хачик Галстян.
«В любой момент, когда мы заметим изменение в официальной позиции Турции, наши руки никто не завязывал, мы можем из процесса выйти», - сказал он.
По его мнению, как в случае успеха, так и провала Армения выходит победителем.
«Если удастся без предусловий установить отношения, то это то, что мы предприняли. Если провалится, то получаем консолидацию всего армянства, в сфере политической пропаганды получаем исключительную возможность для представления миру деструктивной позиции Турции», - отметил он.
На вопрос, какой сценарий он считает вероятным - ратификацию или провал процесса - Хачик Галстян сказал, что более вероятным считает ратификацию протоколов.