Սեյրան Օհանյանը բարձրացնում է դրոշակը
2008-ի նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի փուլում Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, թե ինքն ընդամենը երեք տարով է ուզում նախագահ դառնալ, կարծիք հայտնեց, ըստ որի՝ ՀՀ առաջին նախագահին այդ երեք տարին պետք է Ղարաբաղը ծախելու համար:
Ճակատագրի հեգնանքով՝ 2008-ից երեք տարի անց՝ 2011-ին, Կազանում Սարգսյանն ընդհուպ մոտեցել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տերպետրոսյանական տխրահռչակ փուլային տարբերակին, այսինքն՝ իր իսկ ձևակերպմամբ՝ «Ղարաբաղը ծախելուն»:
2011-ին Ալիևը չէր համաձայնել Սարգսյանի միակողմանի զիջումներին, քանզի պահանջում է ոչ թե 7, այլ 12 շրջան, այսինքն՝ ամբողջ Ղարաբաղը:
Հիմա Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կոչ է անում Սերժ Սարգսյանին գնալ մինչև վերջ և բավարարել «ռացիոնալ մտածող պետական գործիչ» Ալիևի պահանջները: ՀԱԿ առաջնորդը, միևնույն ժամանակ, հայտ է ներկայացնում քիրվայական կոդի շրջանակներում դառնալ Սերժ Սարգսյանի հենարանը, քանզի, ինչպես ճիշտ է նա նկատում, հակամարտության լուծման քիրվայական տարբերակն իշխանական շրջանակներում պաշտպանող չկա: Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանը մենակ է մնացել:
Տեր-Պետրոսյանը փաստացի բարձրացնում է քիրվայական կամ որ նույնն է՝ կապիտուլյացիայի դրոշակն ու այն ծածանում Սերժ Սարգսյանի գլխավերևում: Վերջինս պետական կառավարման առումով սկզբունքներ չունի և երկու տիպի կոալիցիոն հուշագիր է ստորագրել՝ մեկը ՀՅԴ–ի հետ հրապարակավ, իսկ մյուսը՝ «ներազգային միասնության» շրջանակներում Տեր–Պետրոսյանի հետ: Կախված իրավիճակից՝ նա կարող է ընկնել «հայրենասիրության» և քիրվայականության գիրկը։
ՀՀԿ ղեկավարը կարող է մի կողմից ծովից ծով Հայաստանի մասին հիշել և ծաղիկներ դնել Վուդրո Վիլսոնի գերեզմանին, իսկ մյուս կողմից Կազանում համաձայնել «Լճից լիճ Հայաստան» ծրագրին: Նա կարող է մի կողմից Գյուլի խաթեր անջատել Ծիծեռնակաբերդի լույսերը և Հայոց ցեղասպանության հարցն առևտրի առարկա դարձնող հայ-թուրքական արձանագրություններ ստորագրել, իսկ մյուս կողմից Ծիծեռնակաբերդում սրտաճմլիկ ելույթներ ունենալ:
Սարգսյանը, ի տարբերություն Տեր-Պետրոսյանի, դոկտրինյոր չէ: Նրա համար կարևորն իշխանական աթոռը պահելն է: ՀՀԿ ղեկավարը հիմա հայտնվել է քիրվայական տիրույթում՝ իր իսկ վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականության հետևանքով: Այս ամենի արդյունքում սուպերմարգինալ քիրվայական կոդը մղվել է առաջին պլան և դարձել հանրային քննարկման առարկա: Ասել է թե՝ հայաստանակենտրոն ու պետականակենտրոն մոտեցումը, որը պետք է լիներ իշխանական և ոչիշխանական հատվածների միակ ռազմավարական գիծը՝ մարտավարական տարբերություններով հանդերձ, մնացել է անտեր։ Ինչպես որ անտեր են մնացել մեր հաղթանակն ու անկախության գաղափարը։
Քաղաքական պայքարի հայտ ներկայացրած Սեյրան Օհանյանն իր տեսակետը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ներկայացնելով՝ փաստացի բարձրացրեց պետականակենտրոնության և հայաստանակենտրոնության դրոշակը: Այդ դրոշակի տակ կարող են համախմբվել ինչպես ոչիշխանական դաշտի, այնպես էլ իշխանության ներսում գտնվող առողջ հատվածները, որոնք ճնշող մեծամասնություն են կազմում։
Հ.Գ.։ Օհանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ մասնավորապես, նշել էր. «Արցախի հարցը ոչ թե խոչընդոտ է զարգացող ու անվտանգ հայոց պետականություն ունենալու ճանապարհին, այլ ճիշտ հակառակը։ Տեսակետը, թե Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց ղարաբաղյան խնդրի շուտափույթ լուծման, ֆունդամենտալ սխալ է կամ անկեղծ մոլորության հետևանք»։
Սերժ Սարգսյանի քաղաքական ու գաղափարական հենարանը դառնալու հայտ ներկայացրած Լևոն Տեր–Պետրոսյանին այդ գրառումը հնարավորություն էր տվել ինքնադրսևորվելու և Բ26–ի մոտ աչքի ընկնելու։ Սա դիմել էր դեմագոգիային, թե բա՝ եթե Օհանյանը կարծում է, որ Ղարաբաղի հարցը խոչընդոտ չէ Հայաստանի զարգացման ճանապարհին, ապա, ըստ նրա, ստացվում է, որ դա մի բարեբախտություն է, որն ընկել է հայ ժողովրդի գլխին։ Տեր–Պետրոսյանն իր այս եզրահանգումից հետո միանում է ստեփանսաֆարյանների ու սերժական մյուս հաճախորդների բանակին և հայտարարում, որ Օհանյանը քաղաքականության մեջ անելիք չունի (Սերժ Սարգսյանն ունիկալ հատկություն ունի. նա կարողանում է մի ամանի մեջ եփել իրար «փչացնող» շրջանակներին՝ ամեն մեկին իր ֆունկցիան տալով)։
Ցանկացած բանական էակի և, առավել ևս, հայոց լեզվին ու նվազագույն տրամաբանությանը տիրապետող մեկի համար էլ պարզ է, որ եթե գրվում է, որ «Արցախի հարցը ոչ թե խոչընդոտ է զարգացող ու անվտանգ հայոց պետականություն ունենալու ճանապարհին, այլ ճիշտ հակառակը», ապա դա նշանակում է, որ այդ տողերի հեղինակը չի ասում, թե ինչ լավ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կա, այլ ասում է, որ Արցախի հարցի առկայությունը խոչընդոտ չէ Հայաստանի զարգացման ճանապարհին։
Պարզ է, որ շատ լավ կլիներ, եթե մենք չունենայինք այդ հակամարտությունը, ՀՀ–ն ու ԼՂՀ–ն անվտանգության խնդիրներ չունենային, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ ունենայինք բաց սահմաններ, տարածաշրջանում գտնված լիներ տևական խաղաղության ու բարիդրացիականության բանաձևը, բայց քանի որ հիմա այլ վիճակ է, ուստի չպետք է մոխիր լցնել գլխներիս, բայղուշություն անել և հայտարարել, թե մեր փրկությունը հանձնվելու մեջ է, և մինչև չհանձնվենք, Սերգո ջանը լավ չի ապրի (ի դեպ, Սերգո ջանը լավ էլ ապրում է՝ իր փայը փախցնելով իշխանական կերակրատաշտակից)։ Բայց դե, Սերժ Սարգսյանին սատար կանգնող և Ալիևին քծնող մարգինալներն ուրիշ պատկերացումներ ունեն և այլ խնդիր են լուծում։ Հատկապես որ նախորդի համեմատ փոխվել էր ՀԱԿ համագումարի տեղեկատվական (և ոչ միայն տեղեկատվական) հովանավորը։
Երբ քաղաքական գերեզմանոցից են հայտարարում, թե ում քաղաքական կարիերան ինչպես և երբ է ավարտվելու, պարզապես ծիծաղդ է գալիս։
Հ.Գ.–2։ Որոշ «անկախ» լրատվամիջոցներ Սեյրան Օհանյանի գրառումը ներկայացրել էին որպես պատասխան Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։ Այդպիսով փորձ է արվում Սեյրան Օհանյանին իջեցնել Տեր–Պետրոսյանի հետ բանավեճի հարթություն։
Հաշվի առնելով այն մոտեցումը, որը որդեգրել է պաշտպանության նախկին նախարարը, կարող ենք վստահաբար պնդել, որ Ղարաբաղի հարցով նրա մոտեցումները ոչ թե պատասխան էին Լևոն Տեր–Պետրոսյանին կամ տերպետրոսյանական պատկերացումների տիրույթում գործող Սերժ Սարգսյանին, այլ «մեսիջ»՝ ուղղված նախ և առաջ հանրությանը, որին փորձում են կեղծ մոլորության մեջ գցել, թե, իբր, Ղարաբաղն է մեղավոր, որ Հայաստանում թալան է, կոռուպցիա, անարդարություն և այլն։
Օհանյանի գրառման գլխավոր մեխն այն էր, որ Ղարաբաղի հարցը պետք չէ մանիպուլյացիաների առարկա դարձնել և Հայաստանում տիրող իրավիճակը հիմնավորել այդ հակամարտությամբ, որից պետք է շուտափույթ ու ամեն գնով ազատվել՝ հակառակորդից խաղաղություն մուրալու և կապիտուլյացիայի գնալու միջոցով։
Ըստ Օհանյանի՝ հակամարտության կարգավորման բանալին գտնվում է Երևանում ու Ստեփանակերտւմ։ Ասել է թե՝ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել ներքին կյանքում դրական փոփոխությունների վրա, այլ ոչ թե կեղծ օրակարգեր առաջ քաշել։ Ներսում իրավիճակը փոխելով է միայն հնարավոր զարգացող Հայաստան ունենալ և մեր օգտին լուծել Ղարաբաղի հարցը։

Сейран Оганян поднимает знамя
В период агиткампании на президентских выборах 2008 года Серж Саргсян, обращаясь к заявлению Левона Тер-Петросяна о том, что он хочет стать президентом всего на 3 года, выразил мнение, что эти 3 года первому президенту РА нужны для сдачи Карабаха.
По иронии судьбы, 3 года спустя, в 2011 году, Саргсян в Казани вплотную приблизился к печально известному тер-петросяновскому поэтапному варианту урегулирования Карабахского конфликта, то есть, по его же словам, к «сдаче Карабаха».
В 2011 году Алиев не согласился на односторонние уступки Саргсяна, так как требовал не 7, а 12 районов, то есть Карабах целиком.
Сейчас Левон Тер-Петросян призывает Сержа Саргсяна пойти до конца и удовлетворить требования «рационально мыслящего государственного деятеля» Алиева. Одновременно лидер АНК подает заявку на становление в рамках кода братания с турками («кирваяканства») опорой для Саргсяна, поскольку, как верно он подметил, защищающих во властных кругах этот вариант урегулирования конфликта нет. Иными словами, Серж Саргсян остался в одиночестве.
Фактически, Тер-Петросян поднимает знамя капитулянтства и развевает его над головой Сержа Саргсяна. Последний в плане государственного правления не обладает устойчивыми принципами, и подписал 2 типа коалиционных меморандумов: один – с АРФ «Дашнакцутюн», другой – с Тер-Петросяном, в рамках «внутринационального согласия». В зависимости от ситуации, он может впасть в объятья «патриотизма» или «кирваяканства».
Руководитель РПА с одной стороны может вспомнить об Армении от моря до моря и возложить цветы к могиле Вудро Вильсона, а с другой – согласиться в Казани на проект «Армении от озера до озера». С одной стороны он может отключить ради Гюля подсветку Цицернакаберда и подписать превращающие вопрос Геноцида армян в предмет торга армяно-турецкие протоколы, а с другой – выступать в том же Цицернакаберде с душещипательной речью.
Саргсян, в отличие от Тер-Петросяна, не доктринер. Для него важно удержание властного кресла. Сейчас руководитель РПА оказался вследствие проводимой им внутренней и внешней политики в плоскости братания с турками. В результате всего этого супермаргинальный код «кирваяканства» вышел на передний план и стал предметом общественного обсуждения. То есть государственно-ориентированный подход, который должен был стать единственным стратегическим вектором деятельности властных и невластных сегментов – при всех имеющихся тактических различиях, остался бесхозным. Точно так же, как и бесхозными остались наша победа и идея независимости.
Подавший заявку на политическую борьбу Сейран Оганян, представляя свою позицию по Карабахскому конфликту, фактически поднял знамя ориентации на интересы государства. Под этим знаменем могут консолидироваться здоровые части как невластного поля, так и находящихся внутри власти сегментов, которые составляют подавляющее большинство.
P.S. Обращаясь на своей странице в «Facebook» к теме Карабахского конфликта, Оганян, в частности, отметил: «Вопрос Арцаха является не препятствием на пути к развивающейся и безопасной армянской государственности, а наоборот. Мнение, что Армения не может развиваться без скорейшего решения карабахского вопроса, фундаментально ошибочно или является следствием откровенного заблуждения».
Данная запись предоставила Левону Тер-Петросяну, подавшему заявку на становление политической и идейной опорой Сержа Саргсяна, возможность для самовыражения и выслуги перед президентским дворцом. Он обратился к демагогии, мол, если Оганян считает, что вопрос Карабаха является не препятствием на пути к развитию Армении, тогда из его слов выходит, что это благодать, свалившаяся на голову армянскому народу. После этого своего заключения Тер-Петросян присоединяется к сафарянстепам и другим сержевским клиентам и заявляет, что Оганян не имеет никакой миссии в политике (Серж Саргсян обладает уникальной чертой – ему удается варить в одном котле «портящие» друг друга «ингредиенты», отведя каждому из них свою функцию).
Любому разумному существу, тем более – владеющему языком и минимальной логикой, понятно, что если пишется «вопрос Арцаха является не препятствием на пути к развивающейся и безопасной армянской государственности, а наоборот», то автор строк говорит не о том, насколько прекрасно, что существует Карабахский конфликт, а лишь то, что наличие вопроса Арцаха не является препятствием на пути развития Армении.
Понятно, что было бы прекрасно, если бы мы не имели этого конфликта, РА и НКР не имели проблем безопасности, с Азербайджаном и Турцией у нас были открытые границы, а в регионе была найдена формула долгосрочного мира и добрососедства, но поскольку сейчас иная ситуация, то не нужно поспать голову пеплом, «каркать» и заявлять, будто наше спасение в сдаче, и пока мы не сдадимся, Серго джан не заживет хорошо (кстати, Серго джан довольно-таки неплохо живет, умыкнув свою долю из властной кормушки). Но поддерживающие Сержа Саргсяна и льстящие Алиеву маргиналы имеют другие представления и решают другие задачи. В особенности когда, в сравнении с предыдущими, изменился информационный (и не только) спонсор съезда АНК.
Как минимум смешно слышать из политического кладбища заявления о том, каким образом и когда завершится политическая карьера того или иного деятеля.
P.S.-2. Некоторые «независимые» СМИ преподнесли запись Сейрана Оганяна как ответ Левону Тер-Петросяну. Этим предпринимается попытка спустить Сейрана Оганяна на уровень дебатов с Тер-Петросяном.
Учитывая тот подход, который взял на вооружение бывший министр обороны, мы можем с уверенностью сказать, что его заявления по части Карабаха являются не ответом Левону Тер-Петросяну или действующему в сфере тер-петросяновских представлений Сержу Саргсяну, а «месседжем» обществу, которое путаются ввести в заблуждение, будто в царящих в Армении грабеже, коррупции, несправедливости и прочем виноват Карабах.
Главным гвоздем записи Оганяна является то, что не нужно превращать вопрос Карабаха в предмет манипуляций, пытаясь обосновать царящую в Армении ситуацию данным конфликтом, от которого нужно поскорее и любой ценой избавиться – посредством вымаливания у противника мира и согласия на капитуляцию.
Как отметил Оганян, ключи к урегулированию конфликта находятся в Ереване и Степанакерте. То есть нужно сфокусировать внимание на позитивных изменениях во внутренней жизни страны, а не продвигать псевдоповестки. Лишь изменением ситуации внутри страны можно добиться развивающейся Армении и решить вопрос Карабаха в свою пользу.