Դրամատիկական թատրոնից «կարձակվի» Արհեստական արբանյակ
Նոյեմբերի 24-ին Հրաչյա Ղափլանյանի անվան Երեւանի պետական դրամատիկական թատրոնի բեմում տեղի կունենա թատերական պրեմիերա' «Արհեստական արբանյակը»: Երկու գործողությամբ ռոմանտիկ կատակերգության հեղինակն է հայտնի գրող, բլոգեր Դօրիանը: Ներկայացումը բեմադրվում է նախորդ տարի լայն արձագանքներ գտած «Կապտուկներ հոգուն» թատերական դրամայի ռեժիսոր Ֆրունզե Գեւորգյանի կողմից։
Իրադարձությունների կենտրոնում երեւանաբնակ Լիլիթն ու Գլենդելից հայրենիք վերադարձած Արսենն են, որոնցից յուրաքանչյուրը նոր բնակարան է ձեռք բերել: Սակայն հաջորդ իսկ առավոտյան երիտասարդներն հայտնաբերում են, որ բնակվում են միեւնույն հարկի տակ: Այդտեղից էլ սկսվում է տարօրինակ իրադրություններով եւ դինամիկ շրջադարձերով ուղեկցվող պատմությունը, որն անսպասելի հանգուցալուծում է գտնում:
Հեղինակի խոսքերով, ներկայումս բեմադրվող կոմերցիոն ներկայացումների ֆոնի վրա «Արհեստական արբանյակը» տարբերվում է մատուցվող հումորի որակով՝ այն չի պարունակում կենցաղային տարրեր եւ ժարգոնային արտահայտություններ, առանց որոնց այսօրվա հանդիսատեսը չի պատկերացնում հումորի ժանրը։ Լիլիթի դերակատարուհի, «Կապտուկներ հոգուն» ներկայացման մեջ իր փայլուն դրամատիկ խաղով աչքի ընկած դերասանուհի Արմինե Գաբրիելյանը նշում է, որ «Արհեստական արբանյակը» մարտահրավեր է ոչ միայն իր համար' դրամատիկ կերպարից կատակերգական կերպարի անցումը կատարելու հարցում, այլ նաեւ մարտահրավեր մյուս հեղինակներին, բեմադրիչներին ու դերասաններին, որոնք կարծում են, թե նուրբ եւ սուր հումորը վաղուց դուրս է եկել մոդայից:
ԽաչատուրՊետրոսյան, «Արհեստական արբանյակը» թատերական նախագծի մամուլի քարտուղար

Из драматического театра "запустят" Искусственный спутник
24-го ноября в Ереванском драматическом театре им. Грачья Капланяна состоится премьера постановки "Искусственный спутник". Автор романтической драмы в двух действиях - известный писатель, блоггер Дориан. Постановка спектакля Фрунзе Геворкяна - режиссера нашумевшего в прошлом году представления "Синяки на душе".
В центре действия проживающая в Ереване Лилит и вернувшийся из Глендейла (город на западе США, место массового проживания армян) на родину Арсен. Каждый из молодых людей купил новую квартиру в Ереване. Но на следующее утро они обнаруживают, что оказались под одной крышей. Так начинается история, полная странных происшествий и динамичных сюжетных коллизий, с неожиданным заключением.
По словам автора, на фоне современных театральных постановок "Искусственный спутник" выделяется качеством своего юмора. Он не носит бытовой характер и отличается отсутствием жаргонных выражений, без которых современный зритель не представляет жанр юмора. Исполнительница роли Лилит Армине Габриелян, которая отличилась своей драматической игрой в постановке "Синяки на душе", отмечает, что "Искусственный спутник" - это вызов не только ей (в плане перехода от драматического образа к комедийному), но и вызов другим авторам, режиссерам и актерам, которые думают, что тонкий и острый юмор вышел из моды.
Хачатур Петросян, пресс секретарь театрального проекта ''Искусственный спутник''