ՀՀ ԱԺ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Խաչիկ Հարությունյանն «Ուրբաթ» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նշել է, թե թվերի լեզվով չի խոսի, սակայն համոզված է, որ հաջորդ գումարման ԱԺ-ում ՕԵԿ-ն իր ծանրակշիռ դերն ունենալու է։
-Դրա համար բավականին մեծ նախապատրաստական աշխատանքներ մեր կողմից տարվել և տարվում են, և սա արդեն մեր քանիերորդ համապետական ընտրություններն են։ Մենք բավականին փորձ, բավականին հնարավորություն և պոտենցիալ ունենք, որպեսզի կարողանանք մեր տեղը գրավել ԱԺ-ում,-հայտարարել է Խ. Հարությունյանը։
«7օր»-ի հարցին՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ՕԵԿ-ն առանձի՞ն է մասնակցելու, թե՞ ընդգրկվելու է ՀՀԿ ցուցակում, ՕԵԿ-ական պատգամավորը պատասխանել է, թե առանձին են մասնակցելու.
-Ես չգիտեմ՝ որտեղից է ձեր այդ հարցի հիմնավորումը, որ մենք ինչ-որ մեկի ցուցակում պետք է մասնակցենք։ Մենք ոչ մեկի ցուցակում չենք մասնակցելու։ Անցածհամապետական ընտրությունները ցույց են տվել, որ ՕԵԿ-ն ինքը այնքան հնարավորություն, այնքան ուժ, այնքան պոտենցիալ, այնքան ռեսուրսներ ունի, որ շատ հանգիստ կարող է մասնակցել ըտնրությունների։ Եվ չնայած բոլոր այն ոչ պոզիտիվ կանխատեսումներին, որոնք կատարվում էին պարբերաբար, և ՕԵԿ-ի հետ կապված ինչ-որ գուշակություններ էին անում, մենք կարողանում ենք հաղթահարել մեր առջև դրված բոլոր խնդիրները և մեր տեղն ունենալ ԱԺ-ում։ Դրա վկայությունն է 1999թ., 2003թ., 2007թ., 2008թ. մեր համապետական ընտրությունները։
Խ. Հարությունյանն ընդունել է, որ իսկապես 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո իշխանությունների հետ կոալիցիա կազմելը որոշակիորեն ազդեց ՕԵԿ-ի վարկանիշի վրա։
-Մեր ժողովուրդը մի տեսակ մակերեսի վրա է ամեն ինչ նայում, բայց արդեն անցել է բավականին տևական ժամանակ՝ 2 տարի և ավելի, մարդիկ ի վերջո կարողանում են հասկանալ մեր կատարած քայլի ճշմարտացիությունը և կարևորությունը,-ավելացրել է նա։
ՕԵԿ–ը ՀՀԿ–ից առանձին է մասնակցելու
-Ես չգիտեմ՝ որտեղից է ձեր այդ հարցի հիմնավորումը, որ մենք ինչ-որ մեկի ցուցակում պետք է մասնակցենք։ Մենք ոչ մեկի ցուցակում չենք մասնակցելու։ Անցած համապետական ընտրությունները ցույց են տվել, որ ՕԵԿ-ն ինքը այնքան հնարավորություն, այնքան ուժ, այնքան պոտենցիալ, այնքան ռեսուրսներ ունի, որ շատ հանգիստ կարող է մասնակցել ըտնրությունների։ Եվ չնայած բոլոր այն ոչ պոզիտիվ կանխատեսումներին, որոնք կատարվում էին պարբերաբար, և ՕԵԿ-ի հետ կապված ինչ-որ գուշակություններ էին անում, մենք կարողանում ենք հաղթահարել մեր առջև դրված բոլոր խնդիրները և մեր տեղն ունենալ ԱԺ-ում։ Դրա վկայությունն է 1999թ., 2003թ., 2007թ., 2008թ. մեր համապետական ընտրությունները։

«Оринац еркир» будет участвовать на выборах отдельно от РПА
Член фракции НС «Оринац еркир» Хачик Арутюнян на пресс-конференции в клубе «Урбат» заявил, что не будет говорить на языке цифр, но уверен в том, что в парламенте следующего созыва партия «Оринац еркир» будет играть важную роль.
«Для этого мы провели и проводим достаточно большую подготовительную работу. У нас есть достаточный опыт, возможности и потенциал, чтобы суметь занять свое место в НС»,- отметил он.
На вопрос «7or» о том, будет ли их партия отдельно участвовать на выборах или будет внесена в список РПА, депутат от партии «Оринац еркир» ответил, что они будут участвовать отдельно.
«Не знаю, чем обусловлен ваш вопрос относительно того, что мы должны участвовать на выборах в чьем-либо списке. Мы не будем участвовать в чьем-то списке. Прошедшие общегосударственные выборы показали, что партия «Оринац еркир» имеет столько возможностей, силы, потенциала и ресурсов, что спокойно может участвовать на выборах. И несмотря на все непозитивные прогнозы, которые периодически звучали, мы можем преодолеть все задачи, поставленные перед нами, и иметь свое место в НС. Свидетельством этого являются наши общегосударственные выборы 1999г., 2003г., 2007г., 2008г.
Хачик Арутюнян признал, что, действительно, образование коалиции с властями после президентских выборов 2008 года определенным образом повлияло на авторитет партии «Оринац еркир».
«Наш народ несколько поверхностно смотрит на всë, но прошло довольно длительное время -более 2 лет, и люди, в конце концов, могут понять справедливость и важность совершенного нами шага», -добавил Арутюнян.