Արմեն Սմբատյանն ընտրվել է ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, «7օր»-ը դիմել էր ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն, ճշտելու, թե որքանով է իրականությանը համապատասխանում, այն լուրը, որ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սմբատյանն ազատվել է աշխատանքից, և այդ պաշտոնում նրան փոխարինելու է  Օլեգ Եսայանը։
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Սամվել Ֆարմանյանը փոխանցել է հետևյալը. «Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սմբատյանն օրերս ընտրվել է ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում: Ի դեպ, սա առաջին դեպքն է, երբ Հայաստանի ներկայացուցիչն ընտրվում է նման բարձր պաշտոնում այդ կառույցում:
Արմեն Սմբատյանը դեռևս չի անցել իր նոր պարտականությունների կատարմանը և շարունակում է կատարել Ռուսաստանի Դաշնությունում  Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի պարտականությունները: Ինչպես հայտնի է, դեսպաններն իրենց պաշտոնում նշանակվում և ազատվում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով, ինչի առկայության դեպքում մեր լրատվական ծառայությունը օպերատիվորեն տեղեկացնում է լրատվության միջոցներին և  հասարակայնությանը»:

Армен Смбатян избран генеральным директором межгосударственного фонда по гуманитарному сотрудничеству стран СНГ
Как уже сообщили, «7or» обратился в пресс-службу  президента РА, чтобы уточнить насколько соответствует действительности то сведение, что посол Армении в России Армен Смбатян освобожден с занимаемой должности и на этом посту его заменит Олег Есаян.
В ответ на наш вопрос, пресс-секретарь президента РА Самвел Фарманян передал следующее: «На днях посол РА в РФ Армен Смбатян был избран на должности  генерального директора межгосударственного фонда по гуманитарному сотрудничеству стран СНГ. Кстати, это первый случай, когда представитель Армении избирается на подобную высокую должность в этой структуре.
Армен Смбатян пока не перешел к исполнению новых обязанностей и продолжает выполнять полномочия посла РА в РФ. Как известно, послы на свои должности назначаются и освобождаются по указу президента РА, при наличии которого наша пресс-служба оперативно информирует средствам массовой информации и обществу».