Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է խորհրդակցություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված մեր երկրում իրականացվող տարածքային կառավարման քաղաքականությանը, մայրաքաղաքի եւ հանրապետության մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման 2009թ. արձանագրված արդյուքների ամփոփմանը, ինչպես նաեւ 2010թ-ին ծրագրավորված անելիքներին: Ծաղկաձորում անցկացված խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, Երեւանի քաղաքապետը եւ մարզպետները:
Նշելով որ 2010թ-ը մեր երկրի համար լինելու է կարեւոր նշանակություն ունեցող տնտեսական վերականգնման տարի' Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ դրված խնդիրների արդյունավետ լուծումը պայմանավորված է լինելու նաեւ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատու աշխատանքով: Երևանի քաղաքապետը եւ մարզպետները Նախագահ Սարգսյանին զեկուցել են նախորդ տարվա սոցիալ-տնտեսական զարգացման ամփոփ արդյունքների, մարզային ու համայնքային նշանակության առաջնահերթ խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղղությամբ ծրագրավորված աշխատանքների մասին:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են տարածքային կառավարման բարեփոխումներին, համայնքային եկամուտների հավաքագրմանը եւ տեղական հարկերի ու տուրքերի ոլորտում նախատեսվող փոփոխություններին, ինչպես նաեւ մարզային տնտեսության ոլորտում արձանագրված միտումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել մայրաքաղաքում և հանրապետության մարզերում առաջնահերթ լուծում պահանջող բազմաթիվ խնդիրների:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է քաղաքացիների ու նրանց խնդիրների նկատմամբ տարածքային կառավարման մարմինների առավել ուշադիր վերաբերմունքի անհրաժեշտությունը եւ հանձնարարել ակտիվացնել քաղաքացի-տարածքային կառավարման մարմիններ կապը:
Քննարկված հարցերի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարություններ:

Серж Саркисян созвал совещание
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание, посвященное проводимой в стране политике территориального управления, подведению итогов 2009г. в сфере социально-экономического развития столицы и областей республики, а также планам на 2010г.
В совещании, проведенном в Цахказдоре, принимали участие вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворкян, мэр Еревана и губернаторы.
Отметив, что 2010г. будет Армении важным годом, с точки зрения восстановления экономики, он подчеркнул, что эффективное решение поставленных задач будет обусловлено также ответственной работой органов территориального управления и местного самоуправления.
Мэр Еревана и губернаторы доложили Саргсяну об итогах за прошлый год в сфере социально-экономического развития, о первостепенных проблемах областного и общинного значения и запланированной работе по их решению.
В ходе совещания обсуждался широкий спектр вопросов, связанных с реформами в сфере территориального управления, с доходами общин, изменениями, предусматривающимися по части местных налогов и пошлин, а также с тенденциями в экономике регионов. Были затронуты многочисленные проблемы, требующие первоочередного решения в столице и областях республики.
Серж Саргсян подчеркнул необходимость уделения со стороны органов территориального управления большего внимания гражданам и их проблемам и поручил активизировать связь гражданин - органы территориального управления.