Ռոստովի նահանգապետ. «Պետք է պահպանել մեր համագործակցության դինամիկան»
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան ոսկե մեդալով պարգեւատրեց Ռոստովի նահանգապետ Վասիլի Գոլուբեւին՝ ՌԴ-ի Ռոստովի նահանգի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ գիտության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման գործում ունեցած ներդրման համար: Պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը, ինչպես նաեւ գիտական համագործակցության հեռանկարային ուղղությունների քննարկումը տեղի ունեցավ ս.թ. նոյեմբերի 10-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության ընդլայնված նիստում:
Ռոստովի նահանգապետ Վասիլի Գոլուբեւն ընդգծեց, որ Ռոստովի նահանգում հայկական համայնքն ունի 230 տարվա պատմություն, եւ այժմ նահանգում ապրում է 200 հազար հայ, հայոց լեզու է դասավանդվում 7 դպրոցներում: «Պետք է պահպանել մեր համագործակցության դինամիկան, կրթության եւ գիտության ոլորտում արագանացնել ինտեգրացումը»,- ասաց Վասիլի Գոլուբեւը:
ՀՀ ԳԱԱ-ն եւ Հարավային գիտական կենտրոնը (Ռոստովի նահանգ) գիտական համագործակցության պայմանագիր են կնքել 2004թ.: Հայկական կողմից համագործակցության մեջ ակտիվ ներգրավված են ՀՀ ԳԱԱ-ի Ռադիոֆիզիկայի եւ էլեկտրոնիկայի ինստիտուտը, Մեխանիկայի ինստիտուտը, Կենդանաբանության եւ հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը, Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտը:

Губернатор Ростовской области: «Нужно сохранять динамику нашего сотрудничества»
10 ноября глава Ростовской области Василий Голубев был удостоен золотой медали Национальной академии наук (НАН) Армении за вклад в укрепление сотрудничества в научной сфере между Ростовской областью России и Арменией.
После торжественной церемонии вручения состоялось расширенное заседание, в ходе которого обсуждены перспективные направления научного сотрудничества.
По словам Голубева, в настоящее время с Ростовской областью сотрудничают Институт механики, Научные центры зоологии и гидроэкологии, а также Институт физических исследований НАН Армении.
Армянская община в Ростовской области насчитывает 230-летнюю историю. В настоящее время в Ростовской облсти живет 200 тысяч армян, армянский язык преподается в 7 школах. «Нужно сохранять динамику нашего сотрудничества, а также ускорить интеграцию в сферах образования и науки»,- отметил Голубев.
Он также отметил важность проведения Дней Ростовской области в Армении, в ходе которых будут представлены возможности региона и весь потенциал сотрудничества.