Կառավարությունն աշխատում է այնքան, որքան կարող է
-Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ բացառիկ իրավիճակ է, որբ մի քաղաքական կուսակցություն ունի 3 պետական բարձրագույն պաշտոնները՝ նախագահի, ԱԺ նախագահի և կառավարության ղեկավարի,-«Հայելի» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՄԱԿ նախագահ Գուրգեն Արսենյանը։ Այդ բացառիկ իրավիճակում, նրա կարծիքով, Հայաստանը պետք է քաղաքական որոշումներ ընդունելու և դրանք կյանքի կոչելու բացառիկ հնարավորություններ ունենար, քանի որ ընդդիմախոսություն չկա։
Ինքը, սակայն, չի տեսնում, թե էական փոփոխություններ են տեղի ունենում, ընդունվում են որոշումներ և կյանքի են կոչվում, որոնք հանգեցնում են երկրի արագ զարգացմանը կամ հասարակության բարեկեցության բարձրացմանը։ Հայաստանի իշխանությունների գնահատականը, ըստ Գուրգեն Արսենյանի, հետևյալն է. «Կառավարումն արդյունավետ չէ և արդարացի չէ»։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն էլ նշել է, թե ինքը չի գնահատում այնպես, ինչպես կցանկանար կամ մտածում է։ Նա նշել է, որ չի կարելի, ելնելով միայն այն հանգամանքից, որ ինքը կոալիցիայի ներկայացուցիչ է, ասի, թե ամեն ինչ շատ լավ է։
-Չեմ կարող ամրագրել, որ մեզ մոտ կառավարման բարձր մակարդակ գոյություն ունի։ Կառավարությունն աշխատում է այնքան, ինչքան կարող է,-նշել է նա։
Այս կապակցությամբ Գուրգեն Արսենյանն օրինակ է բերել «Western» ժանրի ամերիկայն ֆիլմերը, որտեղ երբ հարբում ու կռիվ էին անում, ասում էին. «Դաշնակահարին չկրակեք, նվագում է այնքան, ինչքան կարողանում է»։

Правительство работает так, как умеет
«В новейшей истории Армении создалась исключительная ситуация, когда политическая партия имеет 3 высшие должности - должность президента, председателя НС и главы правительства»,- сказал на встрече с журналистами в клубе «Айэли» председатель Объединенной трудовой партии Гурген Арсенян. По его мнению,  в этой исключительной ситуации Армения должна иметь исключительную возможность принимать и претворять в жизнь  политические решения, поскольку нет оппозиции.
Однако он не видит, что существенных изменений, решений, которые привели бы к интенсивному развитию страны или повышению уровня благосостояния общества. Оценка властей Армении, по словам Арсеняна, следующая: «Управление неэффективно и несправедливо».
Депутат фракции «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян, в свою очередь, отметил, что он не оценивает так, как хотел бы и думает. По его словам, нельзя говорить, что всë очень хорошо, лишь исходя из того, что он представитель коалиции.
«Не могу сказать, что у нас есть высокий уровень управления. Правительство работает так, как умеет», - подчеркнул он.
В связи с этим Гурген Арсенян привел в пример американские фильмы жанра вестерн, в которых, когда напивались и начинали драться говорили: «Не стреляйте в пианиста: он играет, как умеет».
В. Бостанджян добавил, что это относится к любой сфере человеческой деятельности.
«Если потенциал человека ограниченный  и не отличается особой роскошью, он не может сделать большее».