2010-ի ամփոփումն ըստ իշխանությունների
Յուրաքանչյուր տարվա ավարտին իշխանության մաս կազմող տարբեր տրամաչափի գործիչները, մեկը մյուսից առաջ ընկնելով, ասուլիս ու հարցազրույց են տալիս՝ ներկայացնելով իրենց արածն ու չարածը։ Ավելի ճիշտ՝ խոսում են միայն արածից ու այն հրամցնում որպես խոշոր ձեռքբերում։ Այս տարի էլ այդպես եղավ։ Ուշագրավն այն է, որ իրական արդյունքների մասին խոսելու բան Սերժ Սարգսյանի թիմը գրեթե չուներ, բայց միևնույն է նրանք երկարաշունչ հարցազրույցներ ու ելույթներ էին կազմակերպում, և, ենթադրաբար, իրենք իրենց ասածներին հավատում։
Երկրի արտաքին քաղաքականությունն ամփոփեց Է. Նալբանդյանը, ում խոսքերից պարզ դարձավ, որ  2010-ին հիշատակման է արժանի Հիլարի Քլինթոնի Հայաստանում գիշերելը (ՀՀ վիճակագրությունը, հավանաբար, սույն փաստը գրանցել է որպես զբոսաշրջիկների աճ) և Թուրքիայի կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումից հրաժարվելը։ Նալբանդյանն էլի մի քանի բաներ հիշեց ու հիշեցրեց, բայց, մեծ հաշվով, այս երկու կետերի վրա էր  նա առավել ոգևորված կանգ առնում։ Իրո՛ք, ճիշտ էր նախարարը, երբ ասում էր, թե  նայած ով է հիշողը։
Թե որքանով է լուրջ ԱՄՆ պետքարտուղարի գիշերային ներկայությունը Հայաստանում գնահատել որպես  Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողական» քաղաքականության նվաճում՝ թողնենք իշխանական քարոզչամեքենայի «գլամուրային» երևակայությանը, բայց մի փոքր կանգ առնենք հայ-թուրքական գործընթացի վրա։
Փաստորեն՝ 2009-ի տարավերջին լուրջ հաջողություն էր համարվում Գյուլի Հայաստան ժամանելն ու «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն զարգացումը, թմբկահարվում էր հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը, իսկ 2010-ի ավարտին արդեն կարևոր է համարվում այն, որ «ֆուտբոլային» գործընթացը Թուրքիայի ղեկավարության օգնությամբ կասեցվել է, որի արդյունքում Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող վտանգները մասամբ չեզոքացվել են։ Այսինքն իշխանություններն անուղղակիորեն խոստովանում են, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության նախորդ տարվա գլխավոր ձեռքբերումներից համարվող հայ-թուրքական արձանագրությունների չստորագրումն ապահովել են Գյուլն ու Էրդողանը։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե հարկատուներս ինչու՞ ենք պահում այս կառավարությանը։ Ինչու՞ են իշխանություններն աշխատավարձ ստանում պետբյուջեի հաշվին, եթե մեր երկրի անվտանգությունն, իրենց ագահության ու ոչ ճկուն քաղաքականության շնորհիվ, ապահովելու են Թուրքիայի ղեկավարները։ Էդ դեպքում ճիշտ չի՞ լինի արդյոք ՀՀ բյուջեից աշխատավարձ տալ Գյուլին ու Էրդողանին, ովքեր այս երկու տարվա ընթացքում ակամայից չեզոքացրեցին ՀՀ նախագահի պաշտոնը վարողի հակապետական նախաձեռնությունները։
Տեսեք. Սերժ Սարգսյանն աշխատավարձ է ստանում (չնայած դրա հույսին չէ) և դրա դիմաց Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման հանձնաժողով ստեղծելու արձանագրություն ստորագրում Գյուլի հետ (ցեղասպանության հարցը, փաստացի, առևտրի առարկա դարձնում) և «ֆուտբոլային» գործընթացով Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման մեջ ներքաշում Թուրքիային՝ սև ամպեր կուտակելով Հայաստանի գլխին,  իսկ թուրքական ղեկավարությունն ընդհակառակը՝ կասեցնել է տալիս նույն այդ «ֆուտբոլային» թամաշան և հետ պտտեցնում Ս. Սարգսյանի նախաձեռնությունները։ Հիմա տվյալ պարագայում ո՞վ է արժանի ՀՀ բյուջեից փող ստանալուն՝ Էրդողա՞նը, թե՞ Սարգսյանը։ Պատասխանն ակնհայտ է։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական քաղաքականությանը, ապա տարին ավարտվեց վարչապետի «լավաշ» հարցազրույցների շքահանդեսով։ Տիգրան Սարգսյանին հաջողվեց անհնարինը՝ ժամերով «զրից» անել ու ոչ մի էական բան չասել, այլ խոսել վերացական գաղափարներից։ Բայց դե նրան էլ հասկանալ կարելի է. մարդն ասելիք չունի։ Ի՞նչ ասի։ Ասի որ երկու տարում կրկնապատկեցինք Հայաստանի արտաքին պարտքը,  իսկ 2011–ին նախատեսում ենք եռապատկել այն, բայց տնտեսությունը շարունակում է հետընթացը, իսկ ներգրավված վարկերը փոշիացվել են՝ զրոյական արդյունք ապահովելով տնտեսության մե՞ջ։ Ասի որ գները շարունակ աճում են, իսկ աղքատությունը ավելանում է, բայց ինքը շարունակում է զբաղեցնել գործադիրի ղեկավարի աթոռը, քանի որ օգնում է Սերժ Սարգսյանին «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գործու՞մ։ Ասի որ բարեհաջող կերպով հաղթահարել է իր ու իր շրջապատի ֆինանսատնտեսական ճգնաժա՞մը։ Ասի որ ժամանակին Հայաստանի պահուստային ոսկին էժան գնով «վաճառել» է, իսկ պահուստային դոլարները 305 դրամով բարեհաջող տեղաբաշխել է «այլոց» բանկերում, ու կապիտալի նախնական կուտակման փուլը ավարտին հասցրել, և «պետության վախճանը» գաղափարը կյանքի՞ կոչել։ Բնականաբար նշված հարցերից վարչապետը չէր խոսի իր «ազատ, բայց պատասխանատու» հարցազրույցներում։ Բայց քանի որ տարին ամփոփել էր պետք՝  օգնության  հասավ «Հայկական աշխարհի» մասին դատարկաբանությունը, ինչն էլ հաճույքով անում էր կղերոկրատիայի ջատագով վարչապետը։
Ի դեպ, որպես նախորդ տարվա տնտեսական նվաճում վարչապետն առանձնացրեց Վիվասելի կողմից 4G համակարգի ներմուծումը Հայաստան։ Լավ, դա Վիվասելն է արել,  որպես մասնավոր կազմակերպություն, բայց ինքն ի՞նչ կապ ունի դրա հետ, ինքն ի՞նչ է արել որպես գործադիրի ղեկավար, ի՞նչ շոշափելի արդյունքների է հասել, որոնք իրենց մաշկի վրա կարող էին զգալ շարքային հայաստանցիները։
Իրականությունն այն է, որ վարվող տնտեսական քաղաքականության արդյունքում գերմենաշնորհային տնտեսություն է կառուցվում, որի բացասական դրսևորումներից էր, մասնավորապես, ձվի շուկայում տեղի ունեցածը, իսկ լայն սպառման  ապրանքների շուկայում եթե վատ է վիճակը, ապա 4G–ի մասին թմբկահարելը դառնում է քաղքենիության պես մի բան, մանավանդ որ 4G–ն մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությանը ո՛չ հասանելի է, ո՛չ էլ նրանք գիտեն, թե ինչով են այն «ուտում»։
Անշու՛շտ լավ է, որ 4G–ի է ներդրվել Հայաստանում, լավ է, որ վարչապետը ժամանակ ունի անձնական բլոգ վարելու և իր էջում «լավ, ախպոր պես» նախադասությամբ մեկնաբանություններ թողնելու, բայց դրանից զատ կան նաև ուղղակի  պարտականություններ, որոնք սահմանված են երկրի Սահմանադրությամբ, և նա, բլոգից ազատ ժամանակահատվածում, պետք է զբաղվի նաև «մանր» խնդիրներով։ Օրինակ՝ վարչապետը պետք է խոսի ի՛ր անմիջական իրավասության տակ գտնվող խնդիրներից՝ գործազրկությունից, որն ավելացել է, աղքատությունից, որն ավելացել է և գնաճից, որը երկնիշ թվերով է չափվում, ինչպես նաև Տ. Սարգսյանը պետք է անդրադառնա բիզնես միջավայրին, որը վատացել է ու հայկական կապիտալի արտահոսքին, որը մեծացել է։
Ճիշտ է, կոնկրետ գնաճի առավելագույն չափի (մինչև 5,5%) չապահովման մասով ֆորմալ պատասխանատուն Կենտրոնական բանկն է, և գործադիրը իրավական տեսանկյունից այս խնդրի համար մեղավոր չէ, բայց հաշվի առնելով, որ սպառողական ապրանքների թանկացումն առավելապես հարկաբյուջետային, այլ ոչ թե դրամավարկային գործոններով էր պայմանավորված, ուստի՝ գնաճի համար  նախևառաջ պատասխան պետք է տա վարչապետը։
Ամփոփենք. արտաքին քաղաքական ոլորտում այս տարվա դրական արդյունքներն, ըստ իշխանական գնահատականների, Գյուլն ու Էրդողանն են ապահովել, իսկ ներքին կյանքում՝ 4G համակարգի ներդրումը մասնավոր կազմակերպության կողմից։ Այդ դեպքում ինչո՞վ են զբաղված ՀՀԿ–ի «ճկուն» ղեկավարն ու «տիրացուն», ովքեր տնօրինում են ՀՀ բյուջետային միջոցներն ու ձգտում են սեփականաշնորհել մասնավոր բիզնեսի ֆինանսական հոսքերը։ Նրանց բան ու գործի անունն ի՞նչ է։
Եթե մեղվի պարսի աշխատանքների հետ համեմատելիս լինեինք  մեր հասարակության գործունեությունը,  ապա կարելի էր «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետներին բոռեր անվանել, բայց տվյալ դեպքում իշխանություններին սազական են այն գնահատականները, որոնք տալիս են մեր ժողովրդի բազում ներկայացուցիչներ, բայց որոնք էթիկայի տեսանկյունից այնքան էլ ճիշտ չի լինի հրապարակելը։
Միակ ձեռքբերումը, որն իշխանություններն իրենց ակտիվում կարող են գրանցել անցած տարի ևս՝ դա այն է, որ Սերժ Սարգսյանի թիմը, չնայած բոլոր ձախողումներին ու ապաշնորհ կառավարմանը, Ճագարի կամ կատվի տարում դեռ շարունակում է իշխանական ղեկն իր ձեռքում պահել, բայց խնդիրն այն է, որ այդ ձեռքբերումը բացարձակապես կապ չունի Հայաստանի ու մեր քաղաքացիների մեծամասնության շահերի հետ։ Ճիշտ հակառակը։ Հետևաբար՝ մեր հասարակության ձեռքբերումը պետք է լինի իշխանություններին զրկել իրենց միակ ձեռքբերումից ու ստեղծել տնտեսաքաղաքական նոր համակարգ։

Итоги 2010 года глазами властей
В конце каждого года представители власти различного калибра, опережая друг друга, дают конференции и интервью, представляя то, что они сделали и не сделали. Точнее, говорят лишь о сделанном и преподносят это как крупное достижение. Не стал исключением и этот год. Примечательно, что команде Сержа Саргсяна почти не было что сказать о реальных результатах, но всё равно они проводили длительные интервью и выступления. Можно предположить, что они верят в то, что говорят.
Итоги внешней политики страны подвел Э. Налбандян, из чьих слов стало ясно, что из событий 2010г. достойно упоминания то, что Хиллари Клинтон провела в Армении ночь (служба статистики РА естественно зафиксировала это обстоятельство как рост числа туристов), а Турция отказалась ратифицировать армяно-турецкие протоколы. Налбандян вспомнил и напомнил еще несколько событий, но, по большому счету, об этих двух пунктах он говорил с большим энтузиазмом. Поистине был прав министр, когда говорил, что все зависит от того, кто вспоминает.
То, насколько серьезно оценивать ночное присутствие госсекретаря США в Армении как достижение «инициативной» политики Сержа Саргсяна, оставим «гламурному» воображению властного агитпропа, а армяно-турецкий процесс рассмотрим подробнее.
Выходит, что в конце 2009г. серьезным успехом считался визит Абдуллы Гюля в Армению и бурное развитие «футбольной» дипломатии, когда вовсю трубили о подписании армяно-турецких протоколов, а в конце 2010г. важным считалось то, что при помощи руководства Турции «футбольный» процесс был приостановлен, в результате чего угрозы безопасности Армении частично нейтрализованы. То есть, власти косвенно признаются, что неподписание армяно-турецких протоколов, считающееся главным достижением внешней политики РА прошлого года, обеспечили Гюль и Эрдоган. В таком случае возникает вопрос о целесообразности содержания нами, как налогоплательщиками, этого правительства. Почему власти получают зарплату из госбюджета, если безопасность нашей страны обеспечивается благодаря жадной и негибкой политике руководителей Турции? Разве не будет правильнее в таком случае выплачивать из бюджета РА зарплату Гюлю и Эрдогану, которые в течение этих двух лет невольно нейтрализовали антигосударственные инициативы занимающего пост президента РА?
Смотрите: Серж Саргсян получает зарплату (хотя в ней не нуждается), взамен подписывая с Гюлем протокол о создании комиссии по изучению Геноцида армян (фактически, превращает вопрос Геноцида в предмет торга) и «футбольным» процессом вовлекает Турцию в урегулирование Карабахской проблемы, накликая на Армению беду. Турецкое же руководство, напротив, приостанавливает этот «футбольный» балаган и блокирует инициативы С. Саргсяна. Теперь, кто достоин получать деньги из бюджета РА - Эрдоган или Саргсян? Ответ очевиден.
Что касается экономической политики, то год окончился парадом интервью премьер-министра. Тиграну Саркисяну удалось невозможное: часами говорить и не сказать ничего существенного, разглагольствуя об абстрактных идеях. Но его можно понять: человеку нечего сказать. А что ему сказать? Сказать, что за два года удвоили внешний долг Армении, что в 2011г. планируется утроить его, но экономика продолжает регрессировать, а привлеченные кредиты были распылены, обеспечив экономике нулевой результат? Сказать, что цены постоянно растут, бедность увеличивается, а он продолжает занимать пост премьер-министра, поскольку помогает Сержу Саргсяну в деле построения «экономики одного олигарха»? Сказать, что успешно преодолел финансово-экономический кризис своего окружения и свой? Сказать, что в свое время по дешевке «распродал» резервное золото Армении, резервные доллары благоприятно перераспределил по 305 драмов в «чужих» банках, довел до конца этап предварительного накопления капитала и призвал к жизни идею «гибели государства»? Естественно, премьер не стал бы говорить на указанные темы в своих «свободных, но ответственных интервью». Но поскольку нужно было подводить итоги года, то на помощь пришло пустословие об «Армянском мире», что премьер-апологет клерократии делал с удовольствием.
Кстати, в качестве экономического достижения прошлого года премьер-министр выделил внедрение системы 4G в Армении, осуществленное оператором сотовой связи «Виваселл». Хорошо, «Виваселл» сделал это как частная компания, но какое отношение имеет к этому премьер? Что он сделал как глава исполнительной власти? Каких ощутимых для рядовых жителей Армении результатов он достиг?
Действительность же в том, что в результате проводимой экономической политики строится сверхмонопольная экономика, негативным проявлением которой явилось, в частности, то, что произошло на рынке яиц, а если на рынке товаров широкого потребления ситуация плохая, то трубить о 4G является проявлением мещанства, тем более, что для подавляющего большинства нашего населения 4G не только не доступен, но оно даже не знает, с чем его «едят».
Безусловно, хорошо, что 4G внедрен в Армении, хорошо, что у премьер-министра есть время вести личный блог, но, кроме этого, есть и прямые обязанности, которые определены Конституцией страны, и он в свободное от блога время должен заниматься и «мелкими» проблемами. Например, премьер должен говорить о проблемах, находящихся в его непосредственной компетенции: о возросшем уровне безработицы и бедности, об инфляции, которая измеряется двузначными числами. Кроме того, Т. Саркисян должен затронуть тему бизнес-среды, которая ухудшилась и утечки армянского капитала, объемы которой увеличились.
Правда, формально ответственным конкретно за необеспечение максимального уровня инфляции (до 5,5%) является Центральный банк, а правительство, с правовой точки зрения, не несет вину за эту проблему, но учитывая, что подорожание потребительских товаров было обусловлено, преимущественно, налогово-бюджетными, а не денежно-кредитными факторами, то, прежде всего, ответить за инфляцию должен премьер-министр.
Подытожим: во внешнеполитической сфере положительные результаты этого года, согласно оценкам властей, обеспечили Гюль и Эрдоган, а во внутренней жизни - внедрение системы 4G частной компанией. В таком случае, чем заняты «гибкий» председатель РПА и «дьячок», которые заведуют бюджетными средствами РА и стремятся приватизировать финансовые потоки частного бизнеса. Ну и как это называется?
Если бы мы сравнивали деятельность нашего общества с пчелиным роем, то архитекторов «Армянского мира» можно было бы назвать трутнями, но в данном случае, властям больше подходят те оценки, которые дают многочисленные представители нашего народа, но которые было бы неправильно публиковать с точки зрения этики.
Единственное достижение, которое власти очередной раз могут зафиксировать в своем активе, заключается в том, что команда Сержа Саргсяна, несмотря на все провалы и бесталанное управление, в год Кролика или Кота всё еще продолжает удерживать руль власти в своих руках, но проблема в том, что это достижение не играет абсолютно никакой положительной роли для Армении и большинства ее граждан. Как раз наоборот. Следовательно, достижением нашего общества должно стать лишение властей их единственного достижения и создание новой политико-экономической системы.