Ճապոնիան բողոքել է Մոսկվայի՝ Կուրիլյան կղզիներում դիվիզիա տեղակայելու որոշման դեմ
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիխիդե Սուգան բողոքարկել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության՝ 2017թ. Կուրիլյան կղզիներում դիվիզիա տեղակայելու որոշումը։ Այս մասին փոխանցում է ТАСС–ը։
«Մենք ուշադիր հսկում ենք Ռուսաստանի գործողությունները 4 հյուսիսային կղզիների շրջանում։ Այժմ մենք հավաքում ենք լրացուցիչ տեղեկատվություն՝ դիվիզիա տեղակայելու նոր ծրագրերի մասին։ Փետրվարի 22–ին և 23–ին մենք բողոքներ ենք ուղարկել դիվանագիտական ուղիներով»,–ասել է նա։
Սուգան նաև ելույթ է ունեցել հօգուտ Կուրիլյան կղզիների հարցով բանակցությունների շարունակության և Մոսկվայի և Ճապոնիայի կողմից փոխզիջման որոնման։

Япония осудила размещение российской дивизии на Курилах‍
Генсек кабмина Японии Ёсихидэ Суга опротестовал решение Минобороны России разместить в 2017 году дивизию на Курильских островах, передает ТАСС.
«Мы внимательно следим за действиями России в районе четырех северных островов. Сейчас мы собираем дополнительную информацию в связи с недавними сообщениями о планах по размещению [дивизии]. 22 и 23 февраля мы направили протесты по дипломатическим каналам», – сказал он.
Суга также выступил за продолжение переговоров по проблеме Курил и поиск компромисса в конфликте Токио и Москвы по островам.