ՀԱԿ. «Հանուն սահմանադրական կարգի վերականգնման...»
Ինչպես եւ սպասվում էր, թափուր մնացած թիվ 10 ընտրատարածքում Աժ պատգամավորի ընտրությունում վարչախումբը կրկին ամբողջ թափով գործի դրվեց բռնությունների, ապօրինությունների եւ ընտրակեղծիքների իր մեքենան՝ մոբիլիզացնելով իր ողջ ռեսուրսները.
- Օրենքի համապատասխան նորմի կոպիտ խախտմամբ ընտրության օրը դեկտեմբերի 26-ի փոխարեն նշանակվեց հունվարի 10-ին՝ հատուկ նկատի ունենալով դրան նախորդող 10-12 օրերի տոնական լինելը եւ այդ օրերին մամուլի բացակայությունը։
- Ընդդիմության գրանցված թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը ամբողջ ընթացքում ապօրինաբար պահվեց կալանքի տակ, ինչով նա զրկվեց անձամբ սեփական քարոզարշավին մասնակցելու հնարավորությունից։
-Ամբողջ ընթացքում բնակչությունը պահվեց տեղեկատվական շրջափակման մեջ. հեռուստաալիքները ոչ միայն հրաժարվեցին ընդունել ընդդիմադիր թեկնածուի քարոզարշավի հետ կապված որեւէ տեղեկատվություն հաղորդել, այլեւ ոչինչ չասացին կայանալիք ընտրության մասին ընդհանրապես։
-Ավազակային հարձակումներ կազմակերպվեցին ընդդիմադիր թեկնածուի նախընտրական քարոզչական նյութեր տարածող վստահված անձանց վրա։
-Ընտրական հանձնաժողովների անդամները, իրենց պաշտոնական պարտականությունները կատարելու փոխարեն, բացահայտ զբաղվել են իշխանական թեկնածուի համար ձայներ հայթայթելու գործով։
- Զանգվածաբար ընտրակաշառք բաժանվեց, շատերին ընտրատեղամաս քշեցին սպառնալով ու շանտաժով։
-Կատարվեցին լցոնումներ, այդ նպատակով ընդհուպ տեւական ժամանակով փակելով ընտրատեղամասի դռները՝ նախապես դուրս անելով վստահված անձանց ու դիտորդներին։
- Ոստիկանության պաշտպանության տակ գործի դրվեցին սափրագլուխների ու քրեական տարրերի բանդաները, որոնց հարձակումներին, ահաբեկումներին ու բռնություններին ենթարկվեցին լրագրողներ, տուժած վստահված անձինք տեղափոխվեցին հիվանդանոց։
- Բազմաթիվ ընտրատեղամասերում նույն քրեական տարրերի օգտագործմամբ օրվա ընթացքում հաստատվեց ահաբեւչական մթնոլորտ։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը չի ճանաչում ընտրության արդյունքները եւ այն բողոքարկելու է դատական բոլոր ատյաններով՝ ավավեր ճանաչելու պահանջով։
Այս պայմաններում, այնուամենայնիվ, ընդդիմադիր թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի օգտին արձանագրված ձայների տոկոսը վկայում է Հայ Ազգային Կոնգրեսի՝ որպես քաղաքական ուժի, հզորության ու աճող հեղինակության մասին։ Նախորդ՝ քաղաքապետարանի ավելի մասշտաբային ընտրությունների համեմատ, ավելի մեծ կեղծիքների ու ապօրինությունների գործադրմամբ հանդերձ, վարչախմբի գնած, պարտադրած, գողացած ու մեր ինքնաբուխ ստացած ձայների տոկոսային հարաբերակցությունը հօգուտ Կոնգրեսի ավելացավ շուրջ 2,5 անգամ։ Այսինքն՝ մի կողմից՝ հանձնաժողովներում մեր վստահված անձերի ու ներկայացուցիչների աչալրջության ու աննկունության, ինչպես նաեւ ընտրակաշառքով գայթակղվողների թվի նվազման շնորհիվ տեղապտույտ տվեց իշխանության ընտրակեղծիքների մեքենան, մյուս կողմից՝ ավելացավ մեր այն համակիրների թիվը, ովքեր պատրաստ են ընտրատեղամաս գնալ՝ թեկուզ այս կամ այն չափով իրենց վտանգի ենթարկելու գնով։ Հունվարի 10-ի ընտրությունը բացահայտ ցուցադրեց հասարակության մեջ քաղաքացիական գիտակցության բարձրացման լուրջ առաջընթացը եւ վարչախմբի ներքին քայքայման խորացող ախտանիշը։
Հանուն սահմանադրական կարգի վերականգնման մեր պայքարի մեջ սա անհրաժեշտ եւ խիստ օգտակար մի փուլ էր՝ վերջնական հաղթանակի ճանապարհին։ Ռեժիմի ամեն մի նմանօրինակ ջղաձգություն, նրա քրեականացման աստիճանի խորացման ամեն մի այսպիսի ցուցադրում վկայություն է ոչ թե նրա ուժի եւ ամրության, այլ ի հայտ է բերում նրա թշվառությանը եւ սեփական ժողովրդից անսահման վախը։ Դա մեծացնում ժողովրդի ինքնավստահությունն ու հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ, մեզ դարձնում ավելի վճռական, իսկ հասարակության մեջ խորացնում ու ամրապնդվում է այն համոզումը, որ ավազակապետական ռեժիմի հեռացմանն այլընտրանք չկա։ Ուստի այլընտրանք չկա նաեւ ժողովրդի մոտալուտ հաղթանակին։

Армянский Национальный Конгресс: «Во имя восстановления конституционного порядка»
Как и ожидалось, на выборах депутата Национального собрания Армении от вакантного избирательного округа №10 режим вновь задействовал во всю мощь свою машину насилия, беззакония и фальсификаций, мобилизовав для этого все свои ресурсы:
- С грубым нарушением соответствующей нормы закона день выборов был назначен не на 26 декабря, а на 10 января с учетом предшествующих этому дню 10-12-дневных праздников и отсутствия в эти дни прессы.
- Зарегистрированный кандидат от оппозиции Никол Пашинян все это время незаконно содержался в заключении, тем самым он был лишен возможности лично участвовать в своей предвыборной кампании.
- Весь этот период население находилось в информационной блокаде: телеканалы не только отказались сообщать какую-либо информацию, связанную с предвыборной кампанией оппозиционного кандидата, но вообще ничего не сказали о предстоящих выборах.
- Были организованы бандитские нападения на доверенных лиц, распространяющих предвыборные агитационные материалы об оппозиционном кандидате.
- Члены избирательных комиссий вместо того, чтобы выполнять свои служебные обязанности, открыто занимались добычей голосов для провластного кандидата.
- В массовом порядке раздавались взятки, многих пригнали на избирательный участок путем угроз и шантажа.
- Были осуществлены вбросы, вплоть до того, что с этой целью на длительное время закрывались двери избирательного участка, а прежде из помещения удалялись доверенные лица и наблюдатели.
- Под защитой полиции были задействованы банды бритоголовых и уголовных элементов: нападению, устрашению и насилию с их стороны подверглись журналисты, пострадавшие доверенные лица были доставлены в больницу.
- На многих избирательных участках благодаря тем же уголовным элементам в течение дня царила атмосфера террора.
Армянский Национальный Конгресс не признает итоги выборов и обжалует их во всех судебных инстанциях с требованием признать их недействительными.
Тем не менее, процент голосов, зарегистрированный в этих условиях в пользу оппозиционного кандидата Никола Пашиняна, свидетельствует о мощи и растущем авторитете Армянского Национального Конгресса как политической силы. По сравнению с предыдущими, более масштабными выборами в мэрию, несмотря на использование большего числа фальсификаций и беззаконий, процентное соотношение между куплеными, навязанными, украденными голосами режима и нашими неподдельными голосами увеличилось примерно в 2,5 раза в пользу Конгресса. То есть, с одной стороны, благодаря объективности и непреклонности наших доверенных лиц и представителей, а также уменьшению числа людей, прельщающихся взяткой, машина фальсификаций властей забуксовала; с другой стороны, увеличилось число наших симпатизантов, готовых пойти на избирательный участок, даже подвергая себя в какой-то мере опасности. Выборы 10 января открыто продемонстрировали серьезный прогресс в плане повышения гражданской сознательности в обществе и углубление внутреннего кризиса режима.
В нашей борьбе во имя восстановления конституционного строя это был необходимый и весьма полезный этап на пути к окончательной победе. Каждая подобная судорога режима, каждая подобная демонстрация углубления степени его криминализации выявляет не силу и прочность, а его бедственное положение и безграничный страх перед своим народом. Это повышает уверенность и веру народа в собственные силы, делает нас более решительными, а в обществе углубляет и укрепляет убежденность в том, что устранению бандитского режима нет альтернативы. Следовательно, нет альтернативы скорой победе народа. Борьба, борьба, до конца...