Լավրովը Երևանում կքննարկի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը
Ռուսաստանի արտգործնախարարության հատուկ ներկայացուցիչ Անդրեյ Նեստերենկոն հաղորդել է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ու Հայաստանի բարձրաստիճան ղեկավարները Երևանում կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը։
Նրա խոսքերով՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումները առաջադիմական և բազմածրագրային բնույթ են կրում։
-Չնայած գլոբալ ճգնաժամային երևույթներին՝ հայ-ռուսական առևտրատնտեսական, ռազմաքաղաքական, հումանիտար և միջտարածաշրջանային փոխհարաբերությունների ընթացքը ընդհանուր առմամբ դրական միտում ունի,-նշել է նա։
Անդրեյ Նեստերենկոն նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունը նպասում է ՀՀ-ի սոցիալ-տնտեսական վիճակի կայունացմանը։
-Մասնավորապես, 2009թ. հունիսին Հայաստանը Ռուսաստանից 500 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով երկարաժամկետ վարկ է վերցրել։ Հաջորդիվ կարգավորվում են մասշտաբային ներդրումային ծրագրերը  տնտեսության և տրանսպորտի ոլորտներում,-ասել է նա։
Ընդգծենք, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանում կլինի հունվարի 13-14-ը։
Հավելենք նաև, որ Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով աշխատանքային այցով հունվարի 12-13-ը Ռուսաստանում է գտնվելու Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։

Лавров обсудит в Ереване процесс Карабахского урегулирования
Переговорный процесс по урегулированию Нагорно-карабахского конфликта обсудят в Ереване министр иностранных дел России Сергей Лавров и представители высшего руководства Армении. Об этом заявил официальный представитель МИД РФ Андрей Нестеренко.
По его словам, развитие российско-армянских отношений носит поступательный и многоплановый характер. "Несмотря на глобальные кризисные явления, российско-армянское торгово-экономическое, военно-политическое, гуманитарное и межрегиональное взаимодействие демонстрирует в целом положительные тенденции развития", - отметил он. Он также отметил, что торгово-экономическое сотрудничество Армении с Россией способствует стабилизации социально-экономического положения республики. "В частности, в июне 2009 года Армении предоставлен российский долгосрочный государственный кредит в размере 500 миллионов долларов США. Последовательно реализуются совместные масштабные инвестиционные проекты в сферах энергетики и транспорта", - отметил он.
Отметим, что глава МИД России прибудет в Армению 13-14 января.
Добавим, что по приглашению российского премьер-министра Владимира Путина  с рабочим визитом 12-13 января в России находится премьер-министр Турции Эрдоган.