ԵԱՀԿ–ն Հայաստանին, Վրաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել
ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի իշխանություններին կոչ է արել հարգել հասարակության համար տեղեկատվության հասանելիության իրավունքը։
-Մենք պետք է փոխենք գաղտնիության և մասնավոր տեղեկատվության մշակույթը, որ թափանցիկություն ստեղծենք,-ասել է Միյատովիչը ԶԼՄ-ների հարավկովկասյան 7-րդ խորհրդաժողովի ժամանակ, որն ավարտվել է Թբիլիսիում։
Նա հայտարարել է, որ թվային տեխնոլոգիաների դարում ԶԼՄ-ների և խոսքի ազատությունը նշանակում է յուրաքանչյուրին հնարավորություն տալ օգտագործելու նոր տեխնոլոգիաները, գործընթացներին մասնակցելու որոշումներ ընդունել և պետական կառույցների հետ փոխգործակցել։
-Մարդիկ պետք է իրար և պաշտոնյաների հետ տեղեկատվություն փոխանակելու հնարավորություն ունենան,-ասել է նա։
Միյատովիչի խոսքերով՝ ինտերնետը երկխոսությունների բաց տարածություն է, և կառավարությունները պետք է հեշտացնեն մուտքն այնտեղ։
-ԶԼՄ-ների ցանկացած տեսակի տեղեկատվության բովանդակությանը պետության նվազագույն միջամտությունը, այդ թվում նաև «օնլայն» ռեսուրսներին, բազմակարծության, վստահության և զարգացման երաշխավորներն են,-ընդգծել է Միյատովիչը։

ОБСЕ призвала страны Южного Кавказа уважать права населения на доступ к информации
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы средств массовой информации Дуня Миятович призвала власти Армении, Грузии и Азербайджана уважать права населения на доступ к информации.
«Мы должны изменить культуру секретности и конфиденциальности для создания прозрачности», - сказала Миятович на седьмой Южнокавказской конференции СМИ, которая завершилась в Тбилиси.
Она заявила, что свобода СМИ и свобода слова в эпоху цифровых технологий означает предоставление каждому возможности использовать новые технологии для участия в процессах принятия решений, для взаимодействия с государственными учреждениями.
«Люди должны иметь возможность делиться информацией друг с другом и официальными лицами по любым вопросам»,- отметила она.
По словам Миятович, интернет является открытым пространством для дискуссий, а правительства должны облегчить доступ к нему.
«Минимальное вмешательство государства в содержание информации всех видов СМИ, включая онлайн-ресурсы, является гарантией плюрализма, развития и доверия», - сказала Миятович.