ՌԴ–ն անսպասելիորեն սկսել է ստուգել ՀՀ–ում և Աբխազիայում իր ռազմաբազաների զորքերը
ՌԴ Հարավային ռազմական շրջանի հրամանատարն անսպասելի կերպով զորքերի մարտական պատրաստվածության ստուգում է հայտարարել, ներգրավված են մոտ 6 հազ զինծառայող և 1,5 հազար միավոր տեխնիկա: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստին»՝ Հարավային ռազմական շրջանին հղումով:
«Հարավային ռազմական շրջանի զորքերի հրամանատարը Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերում, Աստրախանի և Վոլգոգրադի շրջաններում, Կարաչաևո-Չերկեսիայում և Ադիգեայում տեղակայված մի շարք միավորումների և զորամասերի, ինչպես նաև Հայաստանի և Աբխազիայի Հանրապետություններում ռուսական ռազմաբազաների ստորաբաժանումների մարտական պատրաստվածության անսպասելի ստուգում է սկսել»,- ասել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից:
Ստուգումների գլխավոր նպատակն է հավաստիանալ, թե ինչքանով են ստորաբաժանումները պատրաստ կատարել նախանշված խնդիրները, ինչպես նաև գնահատել մարտական պատրաստության մակարդակը:

Россия начала внезапную проверку войск в Южном военном округе
Командующий Южным военным округом России объявил внезапную проверку боеготовности войск на юге страны, привлечены около 6 тысяч военнослужащих и 1,5 тысячи единиц техники, сообщили РИА «Новости» в понедельник в пресс-службе ЮВО.
«Командующий войсками ЮВО дал старт внезапной проверке боевой готовности ряда соединений и воинских частей, дислоцированных в Краснодарском и Ставропольском краях, Астраханской и Волгоградской областях, Карачаево-Черкесии и Адыгее, а также подразделений российских военных баз в республиках Армения и Абхазия», – сказали в пресс-службе.
Главная цель – проверить, насколько подразделения готовы выполнять задачи по предназначению, а также оценить уровень боевой выучки.
Поднятые по тревоге соединения приведены в высшие степени боеготовности и уже переброшены в назначенные районы (в том числе на незнакомые полигоны), где начали маскировать технику и приводить ее в боевые позиции.
«На полигонах округа будут проведены тактические учения с боевой стрельбой, а также контрольные занятия по основным предметам боевой и специальной подготовки», – указали в пресс-службе.
Особое внимание планируется уделить отработке межвидового взаимодействия и всестороннего обеспечения войск.