Հյուսիսային Կորեան միջուկային հարձակմամբ է սպառնացել ԱՄՆ-ին
ԱՄՆ-ի նախազգուշական հարվածը Հյուսիսային Կորեայի ուղղությամբ «աղետալի հետեւանքների կհանգեցնի»: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է «Ժողովրդական հանրապետություն՝ հանուն խաղաղության» ազգային կոմիտեի ներկայացուցչի հայտարարությունում. գրում է «Նոդոն սինմուն» հյուսիսկորեական թերթը։
Փհենյանն ԱՄՆ-ից պահանջել է «անհապաղ դադարեցնել Հյուսիսային Կորեայի դեմ ուղղված զորավարժությունները եւ Կորեական թերակղզում ու նրա շուրջը տեղակայված միջուկային հարվածային բոլոր միջոցները դուրս բերել»:
Երկրի Խաղաղության ազգային կոմիտեի ներկայացուցիչը զգուշացրել է, որ «նման փորձի նվազագույն նշանի դեպքում Փհենյանը միջուկային կանխող հարձակման կենթարկի ագրեսիայի և սադրանքի բոլոր բազաները»:

Северная Корея пригрозила США ядерным ударом
Северная Корея пригрозила США ядерным ударом, который может стать ответом на возможный превентивный удар американцев по КНДР. Представитель национального комитета народной республики за мир опубликовал соответствующее заявление в центральной газете «Нодон Синмун».
В документе содержатся требования КНДР о немедленном прекращении военных маневров США и вывоза ударных ядерных средств с Корейского полуострова и с территорий близ него, сообщает ТАСС.
«США следует прислушаться к голосу разума и задуматься о катастрофических последствиях, которые может вызвать попытка нанести превентивный удар по КНДР, – говорится в документе. – Пхеньян подвергнет упреждающей ядерной атаке все базы агрессии и провокаций, если заметит признаки превентивного удара»
Отметим, что в районе Корейского полуострова с 13 марта проводятся учения США и Южной Кореи «Key Resolve».