Ադրբեջանում առաջարկում են խստացնել նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար պատիժը
Ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»-ը, երկրի խորհրդարանին է ներկայացվել Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու նախագիծը, որը ենթադրում է Ադրբեջանի նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար պատժի խստացում:
Նման առաջարկով է հանդես եկել նախագահ Իլհամ Ալիևի աշխատակազմը։ Փաստաթուղթը քննարկման կդրվի առաջիկայում:
Նշվում է, որ Իլհամ Ալիևին և նրա ընտանիքի անդամներին վիրավորելն Ադրբեջանում արդեն իսկ քրեորեն հետապնդելի հանցագործություն էր համարվում:
Այսպես՝ հրապարակային, սոցիալական ցանցերում նախագահի հասցեին վիրավորական կամ նսեմացնող արտահայտությունների հեղինակներին սպառնում է տուգանքի չափի ավելացում մինչ 1,5-2,5 հազար մանաթ, ուղղիչ աշխատանքային գաղութ կամ մինչև երեք տարի ազատազրկում:
Առավել խիստ պատիժ է սահմանվում այն օգտատերերի համար, որոնք հանդես են գալիս կեղծանուններով: Տուգանքի չափը նախատեսվում է հասցնել մինչ 2-3 հազար մանաթի:

В Азербайджане предложили ужесточить наказание за оскорбление президента
Поправки в Уголовный кодекс Азербайджана, предусматривающие ужесточение санкций за унижение чести и достоинства президента, представлены в парламент республики, сообщили «Интерфаксу» в законодательном органе.
Администрация президента страны внесла в парламент проект поправок в статью 323 УК «Опорочивание или унижение чести и достоинства главы Азербайджанского государства». Документ будет рассмотрен в ближайшее время.
В частности, лица, виновные в опорочивании или унижении чести и достоинства президента Азербайджана в публичном выступлении, публично демонстрирующемся произведении, СМИ или интернете, будут наказываться штрафом в размере от 1,5 тыс. до 2,5 тыс. манат, либо приговорены к исправительными работам на срок до двух лет, либо лишению свободы на тот же срок.
В действующем законодательстве штрафные санкции за подобные действия составляют от 500 до 1 тыс. манат.
Кроме того, штрафные санкции за оскорбление чести и достоинства президента в интернете с использованием поддельных имен, профилей или аккаунтов предлагается увеличить до 2-3 тыс. манат (в настоящее время они составляют 1-1,5 тыс. манат).