Փայլանը մեջլիսից պահանջում է ուսումնասիրել 1915թ տեղահանության մասին օրենքի հետևանքները
Թուրքիայի մեջլիսի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանն Օսմանյան Կայսրությունում հայերի տեղահանության մասին օրենքի հետևանքներն ուսումնասիրելու դիմում է ներկայացրել մեջլիսի ղեկավարությանը: Այս մասին հայտնում է «Ակօս»–ը։
«Ժամանակավոր տեղահանության օրենքն» ընդունվել էր 1915 թվականի մայիսի 27-ին և ուժի մեջ էր մտել նույն թվականի հունիսի 1-ին «Takvim-i Vekâyi» պաշտոնաթերթում տպագրվելուց հետո:
Փայլանը պահանջել է ուսումնասիրել այդ ժամանակարշրջանի կառավարության և պետական պաշտոնյաների պատասխանատվության հարցը և տեղահանության հետևանքների մինչև օրս շարունակվող ազդեցությունը:
Փայլանը դիմումի մեջ ընդգծել է, որ «Ժամանակավոր տեղահանության օրենքի» ընդունումից հետո Օսմանյան Կայսրությունում բնակվող հայ բնակչությունը ենթարկվել է տեղահանման, բացի այդ այն հայերի, ասորիների, քաղդեացիների, եզդիների և հույների կոտորածի պատճառ է դարձել:
«Այդ որոշման հետևանքները 102 տարի անց էլ դեռ չեն ուսումնասիրվել։ Այդ որոշման իրականացման մեջ մեծ թվով մարդկային կյանքեր ենք կորցրել, ինչպես նաեւ հայերին պատկանող մասնավոր ու մշակույթային հազարավոր գույք է յուրացվել պետության կամ այլ քաղաքացիների կողմից»,–նշել է Փայլանը։
Հայ պատգամավորն ընդգծել է՝ Թուրքիայի խորհրդարանը պետք է ուսումնասիրություն սկսի՝ համաձայն Սահմանադրության 98-րդ, ներքին կանոնադրության 104-րդ և 105-րդ հոդածների՝այդ օրենքի հարցում որևէ շահարկում կանխելու, «ճշմարտության» բացահայտմանը նպաստելու, ապագա սերունդների՝ Թուրքիայում ազատության և խաղաղության մեջ համատեղ ապրելու հնարավությունն ապահովելու նպատակով։
Հայ պատգամավորն ընդգծել է՝ Թուրքիայի խորհրդարանը պետք է ուսումնասիրություն սկսի՝ համաձայն Սահմանադրության 98-րդ, ներքին կանոնադրության 104-րդ և 105-րդ հոդածների՝ այդ օրենքի հարցում որևէ շահարկում կանխելու, «ճշմարտության» բացահայտմանը նպաստելու, ապագա սերունդների՝ Թուրքիայում ազատության և խաղաղության մեջ համատեղ ապրելու հնարավությունն ապահովելու նպատակով։

Гаро Пайлан потребовал от парламента Турции тщательно изучить последствия закона о переселении армян в Османской империи
Депутат Великого Национального Собрания Турции Гаро Пайлан представил руководству парламента заявление, в котором содержится обращение касательно рассмотрения последствий закона о переселении армян в Османской империи. Об этом газета «Акос».
Закон «О временном переселении» был принят 27 мая 1915 года и вступил в силу 1 июня того же года после публикации в официальных турецких газетах «Takvim-i Vekâyi».
Депутат Пайлан потребовал исторические документы с целью изучения вопроса о степени ответственности правительства того времени, высокопоставленных должностных лиц Османской империи и последствий данного закона, оказывающего определенное влияние вплоть до настоящего времени.
В своем заявлении Пайлан подчеркнул, что после принятия закона «О временном переселении» армянское население, проживающее в Османской империи, было депортировано, более того, данный процесс стал причиной погромов армян, ассирийцев, халдеев и греков.
По словам депутата, несмотря на то, что прошло уже 102 года, последствия вышеупомянутого закона до сих пор не были изучены парламентом Турции.
Он также отметил, что из-за закона о переселении турецким правительством было конфисковано имущество и множество объектов, представляющих культурную ценность.
«В целях предотвращения спекуляций вокруг данного закона, выявления правды для будущих поколений, обеспечения свободы и мира в Турции предлагаю парламенту начать изучение закона о переселении, согласно ст. 98 Конституции, которая гласит: Великое Национальное Собрание Турции осуществляет контрольную деятельность посредством постановки вопросов, парламентских запросов, общих дискуссий, интерпелляции и парламентских расследований, и ст. 104 и ст. 105 Внутреннего регламента», – подчеркнул депутат.