Հունաստանը կրկին մերժել է Թուրքիայի պահանջը՝ թուրք զինվորականների արտահանձման վերաբերյալ
Հունաստանի վճռաբեկ դատարանը երկրորդ անգամ մերժել է Թուրքիայի պահանջը՝ արտահանձնել ազմական հեղաշրջման փորձից հետո Հունաստան փախած 3 թուրք զինվորականներին (կապիտան Ֆերիդուն Չոբան, կապիտան Աբդուլլահ Յեթիք, կապիտան Սուլեյման Օզքայնաքչը): Այս մասին հայտնում է «ermenihaber.am»–ը։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ ընդհանուր առմամբ, 2016թ. հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո Հունաստան էր փախել 8 թուրք զինվորական: Վերջիններս մեղադրվում են ռազմական հեղաշրջման փորձին մասնակցություն ունենալու մեջ:
Ըստ թուրքական «NTV» հեռուստաալիքի լրատվական կայքի` մնացած 5 զինվորականների գործերը դատարանն առաջիկա օրերին առանձին-առանձին կքննի:
Թուրքական աղբյուրը հիշեցնում է, որ Հունաստանի գերագույն դատարանը 2017թ. հունվարին որոշում էր կայացրել մերժել նաև Թուրքիայի առաջին պահանջը վերոնշյալ զինվորականներին արտահանձնելու վերաբերյալ: Դատարանի որոշման մեջ նշված է, որ թուրքական կողմը որևէ երաշխիք չի տվել, որ Թուրքիայում զինվորականների նկատմամբ տեղի կունենա արդար դատավարություն:

Суд Греции отклонил запрос об экстрадиции турецких военнослужащих
Апелляционный суд Греции отклонил запрос об экстрадиции 3 из 8 военнослужащих, сбежавших из Турции после неудавшейся попытки государственного переворота в этой стране. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство «Reuters».
Второй запрос об экстрадиции был направлен турецкими властями 30 января 2017 года, спустя четыре дня после решения Верховного суда Греции не выдавать военных из-за того, что в Турции они не могут рассчитывать на справедливое правосудие.
Турция обвиняет сбежавших военнослужащих по 6 статьям уголовного кодекса, в том числе в покушении на президента страны, попытке свержения правительства, парламента, конституционного порядка. Кроме того, им вменяется в вину грабеж, совершенный группой лиц, и порча общественной собственности. Последние два пункта связаны с угоном вертолета, на котором военные прибыли в Грецию.
Дата рассмотрения запроса на экстрадицию в отношении остальных пяти военных пока не определена.
8 турецких офицеров прибыли на военном вертолете в Грецию 16 июля после провала попытки переворота. Они подали сигнал SOS и запросили экстренную посадку. Военные отрицают свою причастность к путчу в Турции, каждый из них был осужден на два месяца тюремного заключения за незаконное проникновение в страну, хотя суд впоследствии изменил приговор на условный с отсрочкой на три года.