Թագուհու ճաշացանկը․ ինչով է սնվում 91-ամյա Եղիսաբեթ II–ը
Շատ հավանական է, որ Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի երկարակեցության գաղտնիքը նրա սննդակարգի մեջ է։ Ինչպես հայտնում է «Metro»-ն, թագավորական ճաշացանկը փոխվում է շաբաթը երկու անգամ։ Իսկ դրա համար պատասխանատու է Եղիսաբեթ II-ի անձնական շեֆ խոհարար Մարկ Ֆլենագանը։
Սովորաբար Մեծ Բրիտանիայի թագուհին նախաճաշում է վարսակի փաթիլներով և թխկու հյութով յոգուրտով։
Երբեմն թագուհին իրեն թույլ է տալիս օրը սկսել մարմելադներով թխվածքաբլիթով։ Այն միաժամանակ մատուցվում է կաթով և առանց շաքարավազի թեյով։ Լինում են դեպքեր, երբ Եղիսաբեթ II-ը նախաճաշում է կաթնաձվածեղով կամապխտած սաղմոնով՝ գետնասնկով։ Ի դեպ, նրբաճաշակ խորտիկները թագուհու սեղանին են հայտնվում միայն այն դեպքում, եթե դրանք որպես նվեր են մատուցվել նրան։
Թագուհին նախընտրում է միայնակ ճաշել։ Նրա նախկին խոհարարԴարեն ՄըքԳրեյդիի խոսքով՝Եղիսաբեթ II-ը երբեք չի ուտում օսլա պարունակող մթերքներ, այսինքն՝ մակարոնեղեն, կարտոֆիլ և բրինձ։
Հավկիթը թագուհու ճաշացանկի հիմնական բաղադրիչն է։ Միապետը նախընտրում է խուսափել մաքուր վիճակում գտնվող հացից՝ հատկապես կեղևապատ և շատ է սիրում վարունգով և ապխտած սաղմոնով աղցաններ։
Որպես աղանդեր՝ Եղիսաբեթ II-ին սովորաբար մատուցում են բիսքվիթե թխվածքաբլիթներ կամ փոքրիկ բուտերբրոդներ՝ կարագով և ջեմով, որոնք նրան իր մանկությունն են հիշեցնում։
Ընթրիքին թագուհին, որպես կանոն, պատվիրում է տավարի կամ եղնիկի խոյակներ, փասիան կամ սաղմոն։
Քնից առաջ նա երբեմն իրեն թույլ է տալիս մի փոքր ալկոհոլ օգտագործել։ Դա կարող է լինել շամպայն կամ ջին։ Երբեմն նա նաև ֆրանսիական կարմիր գինի է խմում՝ սառույցով։
Երբեմն թագուհին իրեն թույլ է տալիս օրը սկսել մարմելադներով թխվածքաբլիթով։ Այն միաժամանակ մատուցվում է կաթով և առանց շաքարավազի թեյով։ Լինում են դեպքեր, երբ Եղիսաբեթ II-ը նախաճաշում է կաթնաձվածեղով կամ ապխտած սաղմոնով՝ գետնասնկով։ Ի դեպ, նրբաճաշակ խորտիկները թագուհու սեղանին են հայտնվում միայն այն դեպքում, եթե դրանք որպես նվեր են մատուցվել նրան։
Թագուհին նախընտրում է միայնակ ճաշել։ Նրա նախկին խոհարար Դարեն ՄըքԳրեյդիի խոսքով՝ Եղիսաբեթ II-ը երբեք չի ուտում օսլա պարունակող մթերքներ, այսինքն՝ մակարոնեղեն, կարտոֆիլ և բրինձ։

Меню королевы: чем питается 91-летняя Елизавета II
Возможно, что один из секретов долголетия королевы Великобритании Елизаветы II кроется в режиме ее питания и меню. Как сообщает «Metro», оно меняется дважды в неделю, и за это отвечает личный шеф-повар Елизаветы II Марк Флэнаган.
Обычно британская королева завтракает хлопьями и йогуртом с кленовым сиропом. Иногда Елизавета II позволяет себе начать день с тоста с мармеладом. Вместе с едой Ее Величеству подают чай с молоком и без сахара. Порой королева завтракает яичницей-болтуньей или копченым лососем с трюфельной стружкой. Впрочем, изысканные деликатесы попадают на стол королевы, только если ей преподнесли их в подарок.
Обедать королева предпочитает в одиночку. По словам бывшего повара Елизаветы II Даррена Макгрейди, она никогда не ест продукты, содержащие крахмал, то есть макароны, картофель и рис.
Яйца в меню Ее Величества – один из основных продуктов. Королева предпочитает избегать хлеб в чистом виде (особенно, корки) и обожает салаты из огурцов и копченого лосося. На десерт Елизавета II обычно съедает бисквитное пирожное или несколько маленьких бутербродов с маслом и джемом, которые напоминают ей о детстве.
На ужин Елизавета II, как правило, заказывает филе говядины, лосося, фазана или оленя. Перед сном королева порой позволяет себе пригубить немного алкоголя. Это может быть шампанское или джин. Иногда перед обедом Ее Величество также пьет красное французское вино со льдом.