Պենտագոնը պատրաստ է 8 մլրդ դոլար ծախսել Ասիայում իր ներկայությունն ամրապնդելու համար
ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունը հավանություն է տվել առաջիկա 5 տարում Ասիա–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում երկրի ռազմական ներկայության ամրապնդման համար 8 մլրդ դոլար ներդնելու ծրագրին։
Զինվորականները մտադիր են արդիականացնել ենթակառուցվածքները, լրացուցիչ զորավարժություններ անցկացնել, մեծաքանակ ուժեր ու նավեր տեղակայել։ Այս մասին հայտնում է «The Wall Street Journal»–ը։
Այդ նախաձեռնության կողմնակիցների կարծիքով նման քայլը թույլ կտա ԱՄՆ–ին ի ցույց դնել իր ուժեղ ներկայությունը տարածաշրջանում Կորեական թերակղզում տիրող լարվածության համապատկերին։
Սակայն ամերիկյան զորակազմի ներկայությունն ասիական տարածաշրջանում Վաշինգտոնից Պեկինին համոզելու քայլեր կպահանջի, որ այդ գործողություններն ուղղված չեն Չինաստանի դեմ։

Пентагон готов потратить $8 млрд на усиление присутствия в Азии
Пентагон одобрил план по инвестированию около $8 млрд для усиления присутствия США в Азиатско-Тихоокеанском регионе в ближайшие 5 лет. Военные намерены модернизировать инфраструктуру, провести дополнительные учения и развернуть больше сил и кораблей. Об этом сообщает издание «The Wall Street Journal».
У этой инициативы есть свои сторонники, которые полагают, что подобный шаг позволит Соединённым Штатам обозначить своё сильное присутствие в регионе на фоне напряжённой ситуации на Корейском полуострове. Однако пока не ясно, как военные смогут получить деньги на реализацию программы.
Ещё одной проблемой может стать Китай – увеличение американского контингента в Азиатском регионе почти наверняка потребует от Вашингтона шагов, призванных заверить Пекин, что эти действия не направлены против Поднебесной.