Թուրքիայի փոխվարչապետ. «ԱՄՆ-ն օգնում է քրդերին»
Փոխվարչապետ Նուրեթթին Ջանիքլին անընդունելի է համարել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարող քրդական «Ժողովրդի ինքնապաշտպանական ուժերին» (YPG) զինելը, քանի որ վերջինին Թուրքիայում դիտարկում են որպես «Քրդստանի բանվորական կուսակցության» սիրիական թև:
Այս մասին հայտնում է «ermenihaber.am»–ը՝ «Milliyet»–ին հղումով։
«ԱՄՆ-ը YPG-ի միջոցով ամեն կերպ օգնում է PKK-ին: Այդպիսի քաղաքականությունը ոչ ոքի համար չի կարող օգտակար լինել: Մենք սպասում ենք, որ այդ սխալն ուղղվի»,–ասել է Ջանիքլին։
Թուրքիայի փոխվարչապետը հույս է հայտնել, որ իրենք ամեն տեսակի դիվանագիտական միջոցներով փորձում են ԱՄՆ-ին համոզել հետ կանգնել այդ սխալից և բարեկամներին արժանին մատուցել:
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Սիրիայում գործող քրդական ջոկատներին սպառազինելու ծրագիրը: ԱՄՆ ՊՆ-ն լիազորություններ է ստացել զինելու Սիրիայի քրդական ջոկատներին ամեն անհրաժեշտ սպառազինությամբ՝ երաշխավորելու համար ԻՊ դեմ հաղթանակը Ռաքքայում:

Турция надеется на отказ США от поддержки сирийских курдов
Вице-премьер Турции Нуреттин Джаникли выразил надежду, что США прекратят поддерживать курдские «Отряды народной самообороны» в Сирии, сообщает «Reuters».
Анкара считает, что данные отряды связаны с Рабочей партией Курдистана, которая признана Турцией (а также ЕС, США и рядом других стран) террористической организацией.
«Мы не можем принять присутствие террористических организаций, которые буду угрожать будущему Турецкого государства», – заявил Джаникли.
Он также подчеркнул, что Анкара не может смириться с поддержкой группировки ее союзником по НАТО. В этой связи Турция надеется, что «США положат конец этой несправедливости» и прекратят поддерживать курдские отряды.
«Подобная политика не может быть благотворной», – отметил турецкий вице-премьер.
Напомним, что ранее президент США дал разрешение на поставки оружия курдским частям «Сирийских демократических сил» (в которые входят «Отряды народной самообороны») для битвы за сирийский город Ракку, который является одним из форпостов «Исламского государства».