Համանախագահները նախապատրաստում են Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը
«Turan» գործակալությունը հաղորդում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն(ԱՄՆ), Բեռնար Ֆասյեն(Ֆրանսիա) և Յուրի Մերզլյակովը(Ռուսաստան) այս շաբաթ կայցելեն տարածաշրջան։ Հունվարի 20-ին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդները կժամանեն Երևան, հունվարի 21-ին՝ Բաքու։ Այցի նպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպման նախապատրաստումն է։ Միջազգային լրատվամիջոցները հայտնում են, որ հունվարի վերջին նախատեսված է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը։ Մինչդեռ, ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն Ստեփանակերտում հայտարարել էր, որ նշված հանդիպումը տեղի է ունենալու այս շաբաթ։ Սակայն այդ հայտարությունից հետո ոչ ՀՀ նախագահի լրատվական ծառայությունից, ոչ էլ ԱԳՆ-ից պաշտոնական տեղեկատվություն չի տարածվել նախատեսվող հանդիպման մասին։  Պաշտոնական ոչ մի տեղեկություն չկա նաև ադրբեջանական կողմից։
Նշենք, որ 2009թ. Մոսկվայում, Դմիտրի Մեդվեդևի միջնորդությամբ, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը արդեն երկու անգամ հանդիպել են։

Сопредседатели МГ ОБСЕ подготавливают встречу президентов Армении и Азербайджана
«Туран» сообщает, что на этой неделе сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Карабахскому урегулированию Роберт Брадтке (США), Бернар Фасье (Франция) и Юрий Мерзляков (Россия) совершат визит в регион. 20-го января посредники посетят Ереван, а 21-го - Баку. Целью визита сопредседателей является подготовка очередной встречи президентов Азербайджана и Армении.
Зарубежные СМИ передают, что в конце января планируется трехсторонняя встреча лидеров Азербайджана, Армении и России в Москве. Однако американский сопредседатель МГ ОБСЕ Роберт Брадтке в ходе своего визита в Нагорно-Карабахскую Республику заявлял, что встреча президентов Армении и Азербайджана состоится на этой неделе. Причем после этого заявления ни пресс-служба президента РА, ни МИД не распространил официальную информацию о предстоящей встрече. Никакой официальной информации нет и с азербайджанской стороны.
Отметим, что при посредничестве Дмитрия Медведева Серж Саркисян и Ильхам Алиев уже дважды встречались в Москве - в ноябре 2008 года и июле 2009-го.