Խիստ քննադատում ենք թուրք բարձրագույն պաշտոնյաների հայտարարությունները, մասնավորապես Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հունվարի 18-ին հրապարակած պաշտոնական հաղորդագրությունը, թե ՀՀ Սահամանադրական դատարանի կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին որոշման մեջ «նախապայմաններ» կան:
Թուրքիայի ներկայիս վարքագիծը դատապարտելի է միջազգային հանրության կողմից. վերազգային կառավարական ու ոչ կառավարական կառույցներն արդեն իսկ քննադատում են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունն ու հայ-թուրքական գործընթացները կապելու, հիմա էլ ՍԴ որոշման մեջ «նախապայմաններ տեսնելու» Թուրքիայի քաղաքականությունը:
Այն հանգամանքը, որ Թուրքիայի Պառլամենտում 550 պատգամավորական պորտֆելներից 337-ը զբաղեցնում է իշխող AKP կուսակցությունը, լուրջ խնդիրներ կստեղծի Անկարայի համար, եթե վերջինս չկարողանա վավերացնել արձանագրությունները:
Ի տարբերություն արձանագրությունների վավերացման ճանապարհին Անկարայի կողմից քաղաքական խոչընդոտների հարուցմանը, պաշտոնական Երևանը անում է այն, ինչ պետք է անի' համաձայն ցյուրիխյան ստանձնած պարտավորությունների:
Անկարայի նման քաղաքական վարքագծի շարունակման դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը իրավական բոլոր հիմքերն ունի' կասեցնելու գործընթացը:
Վերջերս Մոսկվայի բարձրագույն ղեկավարության օբյեկտիվ գնահատականը հայ-թուրքական ու ղարաբաղա-ադրբեջանական գործընթացներն իրար կապելու անթույլատրելիության մասին, ևս մեկ անգամ հաստատեցին Բաքվի արտաքին քաղաքականության ձախողման մասին:
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից հետո Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը գտնվում է ցայտնոտային վիճակում:
Ադրբեջանը, լավ հասկանալով, որ չունի արևմտյան Nabucco-ի համար բավական քանակությամբ գազ, որոշեց, եղած ռեսուրսները Ռուսաստանին վաճառելով, ապահովել սեփական գազի քաղաքական գինը Մոսկվայի ուղղությամբ, այդպիսով «երես թեքելով» Արևմուտքից ու տարանցիկ Թուրքիայից: Արդյունքում, սակայն, Մոսկվայի բարձրագույն ղեկավարությունը Բաքվին ոչ ձեռնտու հայտարարություն արեց:
Այս ամենով հանդերձ, ադրբեջանական իշխանություններն անհույս հոխորտում են, կրկին խոսում հնարավոր ռազմական ագրեսիայի մասին' ակնկալելով միջազգային հանրության վրա ճնշում գործադրել, և/կամ ինչ-որ ուժային բևեռից դիվիդենտներ ստանալ:
Իրականում, ադրբեջանական այս դիրքորոշումն ավելի ու ավելի խոցելի է դարձնում Բաքվին, և վերածում է նրան տարածաշրջանային անվտանգության պոտենցիալ սպառնալիքի: Դա ձեռնտու չէ ո'չ Ռուսաստանին, ո'չ ԱՄՆ-ին, ո'չ ԵՄ-ին, և կամ Չինաստանին, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում տնտեսական խաչմերուկների ստեղծմամբ:
Չի կարելի բացառել, որ ալիևյան ռազմաշունչ հայտարարությունները կարող են դուրս գալ վերահսկողությունից և դառնալ իրական սպառնալիք: Իսկ այդ դեպքում, Բաքվի հնարավոր նոր ռազմական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչպես գեներալ Արկադի Տեր-Թադևոսյանն է նշել, «կավարտվի Բաքվում»:
Վահան Դիլանյան
Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի նախագահ
Արտաքին քաղաքական ներկա զարգացումների շուրջ

Категорически осуждаем заявления высших официальных лиц Турции, в частности официальное заявление МИД Турции от 18-го января о том, что в решении Конституционного суда Армении об армяно-турецких протоколах есть «предусловия».
Нынешнее поведение Турции осуждаемо со стороны международного сообщества: наднациональные правительственные и неправительственные структуры уже осуждают увязывание карабахско-азербайджанского конфликта и армяно-турецкого процесса, а сейчас и политику Турции «видеть предусловия» в решении КС.
То обстоятельство, что в парламенте Турции из 550 депутатских мест 337 занимает правящая партия AKP, создаст серьезные проблемы для Анкары, если последняя не сможет ратифицировать протоколы.
В отличие от Анкары, которая создает на пути ратификации протоколов политические препятствия, официальный Ереван делает то, что должен делать, согласно цюрихским обязательствам.
В случае продолжения подобного политического поведения Анкары Республика Армения имеет все правовые основания для приостановления процесса.
Недавно объективная оценка высшего руководства России о недопустимости увязывания армяно-турецкого и карабахско-азербайджанского процессов, еще раз, подтвердили провал внешней политики Баку.
После подписания армяно-турецких протоколов внешняя политика Азербайджана находится в состоянии цейтнота.
Азербайджан, хорошо понимая, что не имеет достаточного количества газа для западного Nabucco, решил, продав имеющиеся ресурсы России, обеспечить политическую цену собственного газа в московском направлении, однако высшее руководство России сделало невыгодное для Баку заявление.
Вместе с тем азербайджанские власти безнадежно кичатся, снова говорят о возможной военной агрессии, ожидая оказать давление на международное сообщество и получить дивиденды из какого-либо силового центра.
В действительности, эта позиция Азербайджана делает Баку всё более и более уязвимым и превращает его в потенциальную угрозу для безопасности региона. Это невыгодно ни России, ни США, ни ЕС, ни Китаю, которые заинтересованы в создании в регионе экономических перекрестков.
Нельзя исключать, что воинственные заявления Алиева могут выйти из-под контроля и стать реальной угрозой. А в этом случае, возможная новая агрессия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, как отметил генерал Аркадий Тер-Тадевосян, «закончится в Баку».
Ваан Диланян
Председатель Исследовательского центра политических развитий
О нынешних внешнеполитических развитиях