Ա. Արզումանյան. «Սերժ Սարգսյանը խոստացել է, որ զիջումների է գնալու Արցախի հարցում»
«Սահմանը կբացվի միայն այն դեպքում, երբ Թուրքիան համարի, որ իր պահանջները կատարվել են: Այսինքն, երբ Հայաստանը զորքերը դուրս բերի Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից: Իսկ ես համոզված եմ, որ հայ-թուրքական  բանակցությունների հենց սկզբից Սերժ Սարգսյանը խոստացել է, որ զիջումների է գնալու Արցախի հարցում»,-հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը Գյումրիի  ՀԱԿ գրասենյակում լրագրողների և ՀԱԿ համակիրների հետ հանդիպման ժամանակ:
Ալեքսանդր Արզումանյանը նաև նշել է, որ Արցախի հարցում զիջողական քաղաքականությունը յուրաքանչյուր իշխանության համար ինքնասպանություն է լինելու:
«Շատ դժվար է Ղարաբաղի հարցում անել այնպիսի քայլեր, որոնք այսօր պարտադրվում են, և դրանից հետո գոյատևել որպես իշխանություն: Նույնիսկ այդ մասին խոսելու փորձն է շատ մեծ ալիք բարձրացնում, ինչպես եղավ 1998-ին: Եթե մեզ թվում է, որ Ղարաբաղում համակերպվել են զիջումների հետ, այդպես չէ. ռեալ վտանգի դեպքում այնտեղ մեծ ալիք է բարձրանալու, որը տարածվելու է նաև Հայաստանում»,- ասել է նախկին արտգործնախարարը:

А. Арзуманян: «Серж Саргсян пообещал, что пойдет на уступки в вопросе Арцаха»
«Граница откроется лишь в том случае, когда Турция посчитает, что ее требования выполнены. То есть, когда Армения выведет войска с территории Нагорного Карабаха. Я же уверен, что с самого начала армяно-турецких переговоров Серж Саргсян пообещал, что пойдет на уступки в вопросе Арцаха», - заявил бывший министр иностранных дел РА Александр Арзуманян во время встречи с журналистами и сторонниками Армянского национального конгресса в гюмрийском офисе АНК.
Александр Арзуманян также отметил, что уступническая политика в вопросе Арцаха станет самоубийством для любой власти.
«Очень сложно делать в вопросе Карабаха такие шаги, которые сегодня навязываются, и после этого существовать как власть. Даже попытка говорить об этом поднимает очень большую волну, как это было в 1998г. Если нам кажется, что в Карабахе смирились с уступками, то это не так. В случае реальной опасности там поднимется очень большая волна, которая распространится также и в Армении», - сказал бывший глава иностранных дел РА.