Վահան Շիրխանյան. «Անպայման ինչ–որ մի փաստաթուղթ կստորագրվի»
ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը «7օր»-ին կարծիք է հայտնել, որ հունվարի 25-ին Սոչիում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև հանդիպման ժամանակ ինչ-որ մի դեկլարատիվ փաստաթուղթ կստորագրվի։
-Կարծում եմ, որ ստատուս քվոն դեռևս պահպանվելու է բավական երկար, բայց քանի որ հանդիպումը բարձր մակարդակի է, անպայման ինչ-որ մի փաստաթուղթ կստորագրվի, որն էական նշանակություն չի ունենա հարցի մադրիդյան կարգավորման ուղղությամբ,- ասել է Վ. Շիրխանյանը՝ հավելելով, որ ԼՂ-ի խնդրի խաղաղ կարգավորման կապակցությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարների և համանախագահների ցանկությունը մեծ է, սակայն իրենք էլ են շատ լավ պատկերացնում դրա հետևանքները։
-Մադրիդյան բանաձևով խնդրի լուծումը նշանակում է պատերազմի վերսկսում, և կարծում եմ, որ իրենք դրան չեն գնա,- ընդգծել է նա։
Իսկ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը, ըստ Վ. Շիրխանյանի, կլինի միայն այն դեպքում, երբ Լեռնային Ղարաբաղն ու Ադրբեջանը, ինչպես նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանն սկսեն ուղիղ բանակցությունները՝ փորձելով ճշտել հասարակությունների մոտեցումները, հաղթահարել թշնամու կերպարը.

Ваан Ширханян: «Обязательно какой-нибудь документ будет подписан»
Бывший замминистра обороны Армении член правления Социал-демократической Гнчакской партии Ваан Ширханян в беседе с «7or» выразил мнение, что во время предстоящей встречи Саргсян-Алиев 25 января в Сочи какой-то декларативный документ будет подписан.
«Думаю, что статус-кво будет сохранен достаточно долгое время, поскольку на встрече на высоком уровне обязательно будет подписан какой-то документ, который не будет иметь существенное значение в направлении мадридского урегулирования», - сказал В.Ширханян, добавив, что в связи с мирным урегулированием проблемы НК желание у  руководителей и сопредседателей стран Минской группы ОБСЕ велико, однако  и они очень хорошо представляют его последствия.
«Решение проблемы по Мадридской формуле означает возобновление войны, и думаю, что они не пойдут на это», - подчеркнул он.
А подписание рамочного соглашения, согласно Ширханяну, будет лишь в том случае, когда Нагорный Карабах и Азербайджан начнут прямые переговоры, пытаясь уточнить подходы обществ, преодолеть образ врага.
«А пока такого нет, я никакого стремительного решения не вижу», - резюмировал бывший заместитель главы оборонного ведомства Армении.