«Իսկանդեր» համալիրը նվազագույնը 7 տեսակի հրթիռ ունի. գլխավոր կոնստրուկտոր
Ներկայում աշխատանքներ են տարվում «Իսկանդեր-Մ» համալիրների համար նոր հրթիռի ստեղծման ուղղությամբ: Համալիրը այս պահին ունի ամենաքիչը յոթ տեսակի հրթիռ: Այս մասին հայտնել է «Իսկանդեր» համալիրները արտադրող КБМ գիտաարտադրական կորպորացիայի գլխավոր կոնստրուկտոր Վալերի Կաշինը: Կոնստրուկտորի հայտարարությունը փոխանցում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը:
Կաշինի խոսքով՝ հրթիռներն արտաքնապես չեն տարբերվում, սակայն «ներսից» արմատապես տարբեր են: Ըստ նրա՝ հրթիռների ստեղծումը չի խախտում «Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին» համաձայնագիրը:
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ օգոստոսին, ՌԴ ՊՆ տեղակալը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պատվիրել է հավելյալ 2 բրիգադ «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համալիր:
Երկու բրիգադի համար ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը վճարելու է 20 մլրդ ռուբլի, որը ներկա փոխարժեքով համապատասխանում է 338 մլն ամերիկյան դոլարին. բրիգադը՝ մոտ 170 մլն դոլար:
Ռուսաստանից բացի, Հայաստանը ներկայում միակ երկիրն է, որի սպառազինության մեջ կա «Իսկանդեր» համալիր (2016թ զորահանդեսի ժամանակ Երևանում ներկայացվել է այս համալիրի «Է» տեսակի 2 արձակման կայան և 2 տեղափոխման-լիցքավորման մեքենա), թեև ֆրանսիական ռազմական մասնագիտացված DSI ամսագրի պնդմամբ՝ Ալժիրը նույնպես ձեռք է բերել «Իսկանդեր» համալիրներ: Այնուամենայնիվ, տեղեկությունը դեռևս պաշտոնապես չի հաստատվել:
Ընկերության աշխատակիցը նաև խոսել է համալիրի արդիականացման պլանների մասին՝ նշելով, որ ձեռնարկությունը արդեն առաջարկություններ է պատրաստել, որոնք այժմ ուսումնասիրվում են ՌԴ ՊՆ-ի կողմից: Դրանք այժմ անցնում են ձևակերպման և հաստատման փուլը:

Для оперативно-тактического комплекса «Искандер-М» созданы новые типы ракет
Новые типы ракет созданы для оперативно-тактического комплекса «Искандер-М». Об этом, как передает ТАСС, журналистам в четверг сообщил генеральный конструктор НПК «Конструкторское бюро машиностроения» (КБМ) Валерий Кашин, добавив, что «Искандер-М» сегодня имеет в своем составе более семи различных ракет.
«Мы продолжаем дальнейшую опытно-конструкторскую работу по созданию новых ракет для комплекса "Искандер-М". Он постоянно развивается. Еще несколько типов ракет создано, внешне они не отличаются, но внутри - кардинально. Сейчас у него, мягко говоря, семь типов ракет, а, может, и больше», - сказал Кашин,.
Он пояснил, что для самого комплекса дорабатывается программное обеспечение, потому что технические средства должны «узнавать новые ракеты и должны с ними работать».
Кашин отметил, что создание новых типов ракет не противоречит договору о РСМД.
По словам Кашина, Минобороны РФ осенью получит очередной бригадный комплект комплекса «Искандер-М».
«Мы не сомневаемся, что мы осенью сдадим десятую бригаду по тому контракту, который был подписан в 2011 году. Как вы знаете, на «Армии-2017» было подписано дополнение к этому контракту на еще два бригадных комплекта», - сказал Кашин.
По его словам, работа по этому дополнению пока не началась, так как сейчас первостепенная задача - сдать осенью очередной бригадный комплект.
Говоря о модернизации комплекса, Кашин напомнил, что предприятием подготовлены предложения, которые находятся на рассмотрении Минобороны России.
«Сейчас эти предложения проходят стадию оформления и утверждения, и, в целом, они поддержаны», - уточнил генконструктор КБМ.